Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linux-on hogy lehet több mint...

Linux-on hogy lehet több mint 4GB RAM-ot használni?

Figyelt kérdés

Csak pár hónapja használok Linux-t,4GB-nál több RAM-ot pedig még soha az életben nem használtam szóval nincs tapasztalatom hogy is működik ez.


A problémám az hogy amikor 4GB RAM volt a gépembe a Linux azt írta ki hogy 3.5GB RAM-om van és ebből 1.5GB érhető el.

Ma úgy döntöttem bele rakok még 1GB RAM-ot.Letöltöttem a Linux 64bit-es verzióját,feltelepítettem,majd utána bővítettem a RAM-ot +1GB RAM-al.És a Linux továbbra is azt írja hogy csak 3.5GB RAM-om van viszont az elérhető 2.5GB..Szóval +1GB-al több lett az elérhető,de továbbra is azt írja hogy csak 3.5GB RAM van a gépemben.


Szóval most akkor ez így jó,ennek így kell működni hogy továbbra is azt írja hogy 3.5GB RAM-om van csak több az elérhető belőle vagy állítani kellene valahol valamit?Egyébként Pardus 2011 (64bit)-et használok KDE kezelő felülettel.


És lenne még egy kérdésem így a 64bit-es Linux-al kapcsolatban.Néha szoktam játszani Windows játékokkal PLayOnLinux-on keresztül.Több disztribúciót is próbáltam már de csak 32bit-eseket és mindegyiken a Grand Theft Auto San Andreas tökéletesen futott.Viszont ezen a Pardus Linux-on még soha nem próbáltam,ma próbáltam volna először ezen a 64bit-es verzión.Szóval nem tudom hogy 32bit-en futna-e,de ezen a 64bit-en nem fut,egyszerűen nem indul el.És a PLayOnLinux is riaszt az indulásnál hogy nem talált valami 32bit-es OpenGL fájlokat és ez befolyásolhatja a játékokat...Szóval a GTA lehetséges hogy a 64bit-es rendszer miatt nem fut?

Mindent ugyan úgy csinálok mint más disztrókon,de ezen valamiért egyszerűen nem indul.Semmit nem csinál csak felpörgeti a lemezt és kész.


Előre is köszönöm a válaszokat.



2012. márc. 24. 12:16
 1/10 P.O.C. ***** válasza:
A memory remap engedélyezve van a BIOS -ban?
2012. márc. 24. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Am,nem tudom :D

A BIOS-ban nem találok ilyen beállítást.RAM-ra vonatozóan annyi beállítási lehetőség van hogy OS telepítésénél mennyi RAM-ot használjon.Az maximumra van állítva...Egyébként a BIOS látja a +1GB RAM-ot,szóval azt írja hogy 5GB RAM-om van.Vagy ez önmagában nem elég hogy látja,mutatja a BIOS?

Amikor kicseréltem a RAM-ot,és bekapcsoltam a gépet jelzett hogy a memória méret megváltozott,nyomjam meg az F1-et a folytatáshoz vagy F2-őt hogy belépjek a BIOS-ba.

2012. márc. 24. 12:40
 3/10 P.O.C. ***** válasza:
Mi az alaplap pontos típusa?
2012. márc. 24. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

DELL Optiplex GX620 a BIOS verzió A11


Elég régi vas,eredetileg egy P4-es procival jött ami nem támogatta a 64bit-es rendszereket,de azt cseréltem egy 2 magos Intel Pentium-ra ami már igen.

2012. márc. 24. 12:48
 5/10 P.O.C. ***** válasza:

Sajnos az nem elég önmagában, hogy a BIOS felismeri. Az alaplap lapkakészletnek is támogatnia kell. A tiéd i945 -ös, aminél 4 GB lehet a plafon.

Ezt ugyan a Windows Vista támogatáshoz írták, de ebből meg fogod érteni:

[link]

2012. márc. 24. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Omg hát akkot ezt besz*tam :(

Azt hittem csak a procitól függ.

Köszönöm a Linket,ment a pont.


Még annyi kérdésem lenne hogy azért így megéri még 64bit-es rendszert használni,vagy inkább rakjak fel 32bit-est?

2012. márc. 24. 13:24
 7/10 anonim ***** válasza:

Linuxnál teljesen mindegy, mondjuk a 32-es (általában) kicsit jobban, megbízhatóbban üzemel.


Illetve a 32 bites linux is kezeli a ramot 4GB felett, nem kellett volna újat feltenned.

64 GB-ig tökéletes a 32 bites verzió is, magyarázat: [link]

2012. márc. 24. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm akkor inkább vissza rakom a 32bit-es verziót,hátha elindul a GTA is mert úgy néz ki hogy a playonlinux nem szereti a 64bit-es rendszert.Legalábbis bízok benne hogy ez a gond :)

Már unom a disztrókat nézegetni,eddig a pardus nagyon tetszik :P


De ha az alaplapom chipsetje alapvetően nem támogat 4GB-nál többet és a BIOS sem támogatja a RAM remappingot vagy mit,attól még ez a PAE mód beválhat?

2012. márc. 24. 14:12
 9/10 anonim ***** válasza:

Nem, csak gondoltam megemlítem, hogy egyébként linuxoknál a 32 bit viszi a több RAM-ot.


Sajnos ha hardveresen egyáltalán nem képes rá, akkor nem nagyon fog szoftveresen működni.

2012. márc. 24. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Hát,akkor mindegy,legalább ezt is tudom hogyha a jövőben több RAM-ot akarok használni Linux-al,akkor nem feltétlen muszáj 64bit-es rendszert felraknom.És a 32bit-es rendszeren legalább fut a GTA is :)

Most vissza raktam a 32bit-es verziót és szépen hasít,úgyhogy az volt a gond hogy 64bit-es rendszeren próbáltam futtatni.


Nagyon köszönöm a válaszokat ment a pont.

2012. márc. 24. 15:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!