Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Hogyan particionáljam a...

Hogyan particionáljam a lemezem, ha szeretnék rá windowst is és linuxot is plusz egy nagyobb tárhelyet az adatoknak, illetve egy 3. operációs rendszernek (szintén linux vagy mac ezt még nem döntöttem el) is szeretnék egy partíciót? 1TB a vinyóm.

Figyelt kérdés

Szóval konkrétabban a kérdés, hogy windows alá ntfs kell? A tárhelynek mit érdemes választani hogy linux és windows alatt is jól működjön?

A linuxhoz jó tudom hogy nem kell swap ha van 8GB memóriám? Ext4 vagy ext3-ra formázzam? Mi a különbség?

Köszi a válaszokat! :)

(És nézzétek el nekem a tudatlanságot, lány vagyok)



2014. febr. 8. 14:04
 1/8 Tengor ***** válasza:

Windowsnak 50 GB elég szokott lenni, ha azt amit nem muszáj nem a rendszer meghajtóra telepítesz.

Linuxnak 15 GB bőven elég.

8 GB-nál tényleg nem kell SWAP, de 64 bites linuxot tegyél fel akkor.

EXT partíciók tulajdonságai: [link]

2014. febr. 8. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 ignorant ***** válasza:

A windows telepítésekor megosztod a winyót.

Mondjuk:


100GB windows

100GB linux

100GB mac

maradék

700GB adat (nem marad ennyi)


A fenti részt mindenki másképpen csinálja, csak egy példa.


Feltelepíted a windowst (létre hoz magának a win7 egy újabb partíciót), ntfs formázás az adatnak is. A többit nem kell bántani.

Ezután jön a linux az egyik 100GB-os partícióra. Distrója válogatja, de van amelyik annyi helyet kér swap-nak mint a memóriád (nem tudom miért) Én azért javaslok legalább 1GB-ot. Partícionálsz 1GB a swapnek,1GB a Bootnak (disro függő, lehet hogy nem kell) maradék a rendszernek /. Partícionálásnál figyelsz rá hogy elsődleges csak négy lehet, kell a kiterjesztett és abban a logikai partíció. Linuxnak mindegy hol figyel.


Telepíted a linuxot. Rendszerbetöltöt telepíted hogy a windows is induljun.


A MAC-ről fogalmam sincs, sosem próbáltam.

2014. febr. 8. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Én nem azt kérdeztem, hogy melyik hány GB legyen, hanem hogy milyen típusú. Kérlek inkább erre válaszoljatok.

Meg nem is azt kérdeztem hogy hogyan csináljam. GParteddel fogom.

2014. febr. 8. 15:48
 4/8 Tengor ***** válasza:

Windows-nak és az adatoknek NTFS.

Linux ext4-es.

A MAC-et nem tudom, mielőtt helyet hagysz neki nézd meg, hogy a gépedre felmegy-e!

2014. febr. 8. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszi! :)
2014. febr. 8. 15:54
 6/8 Csxeba ***** válasza:

Mit műveltek??? :D


Linuxnak 40 GB LEGFELJEBB de 30 is bőven elég lesz (EXT4)

+ akkora swap, amekkora fizikai memóriád van. 1 TB esetén meg se fogod érezni és kelleni fog pl hibernáláshoz.

Winnek legalább 60 GB NTFS + csinálni fog magának 100 MEGA(!!)bájt kis fikapartíciót a bootoláshoz meg nemtom mikhez.

MAC-nek sajnos nem tudom, ezért 80 G-t levágnék neki, aztán majd az lehet tovább darabolni, ha kell.

Maradék NTFS.


A gond ott van, hogy egy MBR-es lemezre maximum 4 elsődleges partícót tehetsz, ezért kicsit trükközni kell.


Először is a particionálást mindenképp Linux alatt végezd gparted-del.

1. A Windowst, a windows 100 M partícióját és a swapot csináld meg elsődleges (primary) partíciónak.

2. A maradékból csinálj egy kiterjesztett (Extended) partíciót, ezen belül annyi logikait csinálhatsz, amennyit akarsz, tehát a maradék Linux, Mac és adat partíciókat hozd létre logikai partícióként a kiterjesztett partíción belül.


Ennyi lenne :D

Ext3 és Ext4 közt nem sok különbség van, mindkettő elég modern, mindkettő támogatja a naplózást (ezek hasonlóságok, a különbségeket nem tudom...)


Ha két Linuxot raksz, akkor a kettő ugyanazt a swapot tudja használni, a másiknak nem kell új. ELŐFORDULHAT hogy a Mac OSX is tudja, de erre nem vennék mérget.


Ha van valami kérdésed Linuxszal kapcsolatban, ne kímélj, + nézd meg ezt a blogot Linux kezdőknek:

linuselfutna.blog.hu

2014. febr. 10. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
wáó, úgy látom tényleg kened vágod, nagyon hasznos volt amit írtál, köszi! Lehet foglag még keresni :)
2014. febr. 10. 21:49
 8/8 Csxeba ***** válasza:
ne kímélj, végre egy Linuxos csaj... :D
2014. febr. 11. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!