Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Milyen tanácsokkal tudnátok...

Milyen tanácsokkal tudnátok ellátni?

Figyelt kérdés

A gépem:


Intel Pentium Dual-Core E2140 @ 1.60 Ghz

2 GB DDR2-es RAM

MSI N210-MD1GD3H 1GB DDR3 videókártya

Van egy 120-as és egy 80-as HDD-m


Eléggé megérett már így 5 év után, hogy rendet rakjak a gépemen, úgyhogy azt tervezem hogy a 80-as merevlemezre rakok egy xp-t meg valamilyen linux alapú oprendszert, a maradék helyen plusz a 120-ason meg tárolnám az eddig összegyűlt képeket, zenéket, filmeket, minden mást rendszerezve. Itt jön a problémám: nem értek a linuxos cuccokhoz. Nézegettem hogy mennyi féle disztró van és hogy mi mire jó, mert ugye úgy úgy kell választani, hogy mire akarom használni. Én mostanában netezek, filmet nézek, zenét hallgatok, nagy ritkán játszom. Ami plusz, hogy szeretnék elkezdeni programozni. Amire szükségem lenne az egy minél gyorsabb, biztonságos és stabil rendszer. Arra jutottam hogy xubuntut fogok telepíteni (a xubuntu és lubuntu között nem tudom, hogy számomra van-e érdemi különbség). Az egyik kérdésem, hogy mi a / és a /home? A második, hogy hogy érdemes particionálni? Olvastam valamint ntfs meg ext2 fájlrendszer után, hogy azt is meg tudom oldani, hogy a képeknek, zenéknek stb. tudok külön ntfs részt létrehozni, miközben a xubuntu ext2-n (vagy nem tudom hogy szokás ezt kifejezni :D) megy. Kérdés: Ezt hogy tudom megoldani, azon belül hogy a telepítésnél kell beállítani? Valamint melyiket lenne érdemes telepíteni 32 vagy 64 bites (xp-ből is)? Az xp-hez még csak annyi a kérdésem, hogy mennyi tárhelyet érdemes neki elkülöníteni? Én max. 15 GB körül gondolkoztam, mert ha telepítek valamit azt a másik merevlemezre szeretném (ez mennyire hülyeség?). Ha a telepítésen túl jutottam, (igaz hogy nincs rá szükség és ezt tuti le írjátok, de biztos ami tuti alapon) felraknék tűzfalat és vírusírtót xubuntura is. Amiről olvastam, hogy jó az vírusírtókból ClamAV és Avira, tűzfalból a Gufw. Evvel kapcsolatban egyéb ötletek, vélemények valakinek? Utolsó kérdésem: tudok-e majd felrakni flashplayert, adobe readert és milyen alap szoftvereket nem árt ha felteszek a libreoffice-on kívül?



2014. márc. 28. 19:46
 1/1 Tengor ***** válasza:
71%

Huh, szép hosszú iromány, bocsi ha valami kimarad.

A linuxokon (és néhány más rendszeren is) a fő mappa, v. könyvtár a / (root v. gyökér). Ebből egy van, minden más ez alá csatlakozik be.

A /home egy könyvtár, amiben a felhasználók saját mappái vannak. Ez felel meg win alatt a c:\Documents and Settings mappának.


Felesleges 64 bites oprendszert tenned. 3 GB memóriához elég a 32 bites.

Particionálás:

XP-nek inkább 20 GB-ot hagynék, NTFS-s lehet ez kerüljön a winyó elejére, ezt telepítsd fel először. XP telepítővel nyugodtan formázd a kisebb winyót, és hozd létre a 20 GB-os partíciót és telepítsd arra az XP-t.

Jöhet a linux:

Telepítéskor szintén tudod állítani a partíciókat. Első lépésként hozz létre egy 2 GB-os egységet, aminek a típusa legyen SWAP v. cserehely ha magyar a telepítő.

Utána két dolgot tehetsz:

A maradék területen egyben létrehozol egy ext4-es partíciót, aminek a csatolási pontja a / lesz.

VAGY

Létrehozol egy 15-20 GB-os ext4-es partíciót, aminek a csatolási pontja a /. Majd a maradék területen szintén léterhozol ext4-es partíciót, aminek a /home lesz a csatolási pontja.

Az utóbbi eljárásnak az az előnye, hogy ha valami miatt újra kell tenni a linuxot, akkor a használt programok beállításai megmaradnak, nem kell újra hangolni a rendszer 0-ról. Hátránya, hogy ha sokat szoftvert telepítesz, akkor elfogyhat a / alól a hely és akkor vagy sakkozni kell, hogy mit szedj le, mi maradjon v. át kell méretezned utólag a partíciókat, ami nem bonyolult, csak időigényes.


Én személy szerint nem használok vírusirtót linuxon, de most lehet, hogy futtatok is egy tesztet :)


Flashplayer és PDF olvasó előre lesz telepítve a gépen, külön nem kell feltenni, ha nem akarsz.


Ha kérdésed lesz nyugodtan nyiss új témákat nekik v. kérdezhetsz az ubuntu.hu fórumán is, szívesen segítünk! :)

2014. márc. 28. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!