Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linuxon hogyan telepítsem a...

Linuxon hogyan telepítsem a különböző programokat?

Figyelt kérdés

Nemrég tettem fel az Ubuntut (14.02), és új felhasználó vagyok. A terminált alapvetően tudom használni, egy napomba telt, de tudok mozogni a könyvtárak között, és másolni, illetve áthelyezni fájlokat. A telepítéssel gondjaim vannak.


A skypeot felraktam egy videó alapján, ( https://www.youtube.com/watch?v=FBdVmJ_U7co), hogy a csávó mit miért csinált, azt nem tudom, de örülnék, ha valaki elmagyarázná.


Továbbá, nem értem a telepítési rendszerét a Linuxnak. Több hivatalos oldal is van, ahonnét le lehet tölteni a .deb illetve .rtm kiterjesztésű fájlokat. Mégis, utána nézek, hogy hogyan kell telepíteni, mindig az apt-get parancsot használva letöltik és telepítik a programot (nálam többnyire sikertelen, lentebb leírom miért), és nem használják a hivatalos fájlt? Miért? Honnét tölti le ezeket a Linux? A szoftverközpontban nincs olyan pl, hogy adobe flash player (a mozillás verziót kivéve, de nekem a rendszerre kell), rendben telepítettem a peppert, DE a youtube-os alkalmazás, még mindig azzal nyaggat, hogy a flash player kell neki, különben nem indul el. MIÉRT? Nem elég neki egy másik player? Vagy nem elég csak terminálból a sudo aptitude install parancsot használni a HIVATALOS OLDALRÓL leöltött HIVATALOS .deb FÁJLRA? Nem értem...


Amúgy, felraktam a peppert, sikerült egy utasítás alapján, chromium és firefox alatt yt megy, de maga az Ubuntun lévő YouTube alkalmazás szarik erre... És mindig a hivatalos oldalról letöltött fájlt akarja, hogy telepítsem. Elvileg telepítem is a fentebb leírt paranccsal (sudo aptitude install), de semmit sem vesz észre az ég világon, nem írja ki sehol, hogy telepített lenne, semmi... MIÉÉÉÉÉRT? Nem találok semmilyen parancsot az indításra, a bal felső sarokban lévő keresőgombnál (tudom, hogy parancsokat keres, de nem tudom a nevét), skypet a fentebb leírt módszerrel feltelepítettem és megtalálja. Az adobe flash playert több fájllal is próbálkozva felraktam, mégsem talál semmit rá... MIÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉRT?


Ja és igen, hogyan kell törölni alkalmazásokat? Oké, hogy a Storeból szedett dolgokat a Központ fülén, az megy is, de van ahol csak újratelepítést kínál fel, vagy ilyen skypeot stílusú alkalmazásokat hol lehet?


Kicsit kuszának tűnhet az elmémben lévő keszekusza írás, de nagyon örülnék ha letisztázódna bennem a telepítés és törlés folyamata linuxon, mindenhol mást írnak, és ezért vagyok zavarodott kissé... Előre is köszönöm!


2014. ápr. 19. 21:23
 1/4 Tengor ***** válasza:

Az Ubuntu 14.02-es verziój fejlesztői verzió lehet. Ha nincs gyakorlatod még, akkor talán nem ez a legmegfelelőbb linux a számodra.


Nem ismerem az Ubuntu youtube alkalmazását, de arra tippelek, hogy az önmagában hordozza a flash verzióját, ami nem felel meg a youtube-nak. Ha ez így van, és a szoftvert még nem hagyták magára akkor ki fog jönni hozzá hamarosan egy frissítés, ami megoldja ezt a problémát.


Egyes csomagok nem tartalmaznak közvetlenül futtatható dolgokat, ellenben más valóban futtatható alkalmazásokhoz szükségesek. Ha az előbbit telepíted, akkor normális, hogy nem fogsz találni indítófájlt.


Én telepítéshez és törléshez egyébként az apt-get-et szoktam használni. Gyors és egyszerű, semmi csicsa.

2014. ápr. 19. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Rendben, köszönöm a választ, viszont még maradt kérdésem, szóval örülnék, ha választ kapnék azokra is. Honnét szedi a linux az apt-get paranccsal letöltött fájlokat? És miért van az, hogy használtam a .deb fájlra a fentebb leírt csomagtelepítő parancsot, de a böngészők mégis kérték a playert? Most a pepperrel rendben vannak, de a flash direkt telepítésével miért nincsenek jóban? Gondolom valamit elrontottam a .deb fájl telepítésénél, de nem tudom mit.


Ja és igen, ezzel az apt-get paranccsal minden szükségeset le tudok tölteni? Mármint gondolok én a skype, flash player, keretrendszerek, driverek, stb-re, szóval amik nem olyan programok, amivel szerkesztek képet/videót/hangot, hanem ilyen kommunikáció/kompatibilitás, stb-re használom.

2014. ápr. 19. 22:10
 3/4 Tom Benko ***** válasza:
A Linux disztribúciók esetén a programokat úgynevezett repositorykban tárolják. Az apt-get program innen veszi őket, előre lefordított formában, azaz ezek a rendszerhez vannak illesztve. A "hivatalos oldalon" található .deb és .rpm fájlok inkább csak arra valók, hogy egy általános rendszerre lehessen telepíteni a programot, azonban ez nem biztos, hogy egyezni fog a használt disztribúció beállításaival. Ilyenkor fordul elő, hogy a flash látszólag telepítve van, mégsem észlelik a programjaid. A probléma megoldásához kicsit jobban kell érteni a rendszerhez. Jelenleg egyszerűbb, ha valamilyen GUI programmal (Ubuntu esetén a Synaptic ilyen) rákeresel a "flashplayer" kulcsszóra.
2014. ápr. 23. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Tengor ***** válasza:

A chromium 34 alatt a flash a szokásosnál is betegesebb (pedig a szokásos se egy leányálom) legjobb tudomásom szerint erre most az a megoldás, ha Google Chrome-ot használsz, amíg meg nem oldják ez a problémát.

Ami driver alapból benne van az Ubiban azt általában használja is (v. rákérdez, hogy használhatja-e), így a repóból továbbiakat nem tudsz letölteni. Más oldalakról lehet, de azoknál általában hegeszteni kell. Szerencsére elég ritka az ilyen eset.

2014. ápr. 23. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!