Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Mit takar a linux mögött az...

Mit takar a linux mögött az rpm és deb?

Figyelt kérdés

Linuxhoz szeretnék telepíteni Openofficet.

Két lehetőséget kínál fel a telepítés:

Ubuntu 14.04 esetében:

Linux 64bit (deb)

Linux 64bit (rpm)

Mi a különbség?

Ubuntut szerintem le fogom cserélni Lubuntura, mert a 3ghz-es proci nehezen bírkózik meg az Ubuntuval (lehet, hogy csak a frissítések hiánya miatt)

Lubuntu rpm vagy deb???

Nem vágom ezt a két fogalmat, ha tudnátok segíteni, konyhanyelven leírná nekem valaki:))

Előre is köszönöm a válaszokat, trollok kíméllyenke:D



2014. dec. 5. 14:33
 1/7 Sátán kutyája ***** válasza:
75%

Fedora/RedHat/CentOS yum csomagkezelőt (rpm csomagok),

Debian/Ubuntu apt csomagkezelőt (deb csomagok).

Az rpm a hagyományos csomag, amit debianban lecseréltek a szerintük jobb deb formátumra. Nagy különbség nincs, csak a rendszer specifikusság.

2014. dec. 5. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
Debet mert az a szoftverközpontban megnyitja az alkalmazást akkor is ha alapból nincs benne és onnan fel tudod tenni
2014. dec. 5. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
nagyjából értem, köszi:)
2014. dec. 5. 16:02
 4/7 anonim ***** válasza:
Laikus szemmel nézve szerintem a Debian-féle csomagkezelés sokkal átláthatóbb. :) Pláne a Synaptic Szoftverközponttal.
2014. dec. 6. 04:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Tom Benko ***** válasza:
@Sátán kutyája: Tudtommal a deb a legelső csomagformátum.
2014. dec. 6. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

@Tom Benko


Nem valószínű, hogy a .deb a legrégebbi, eleinte teljesen más distrok voltak, mint most. Pl: A Red Hat az egyik legrégebbi, aki a Microsofttal versengett (Red Hat Enterprise, Red Hat Inc) a micro pedig egyenesen félt tőlük.


Később került kitalálásra a .deb

Átlag ember számára jelenleg egy Debian/Ubuntu alapú rendszer a nyerő, mert az a legelterjedtebb, de nem véletlenül akar az Ubunut/Canonical váltani (2017) apt-ről Snap-ra.


Igaz, egyszerűbb eleinte .deb (azaz Debian/Ubuntu) alapú disztrót használni, de pl telepítéseknél. az rpm alapú rendszerek csomagkezelői egyszerűbbek (Terminalban). Ha grafikusan akarsz kezelni, akkor kb nincs különbség. (Ha a csomagok összetételét nem nézzük)


pl: Ubuntu alatt telepítesz letöltött .deb csomagok / tárolóból telepítesz:

Tárolóból:

apt install gparted

Fájlból:

dpkg -i xy.deb


Ezzel szemben például egy Fedoran:

tárolóból:

dnf install gparted

fájlból:

dnf install xy.rpm


Linux userből szerintem annyi fog lejönni, ha sokat mókolod a rendszeredet előfordulhat csomagtörés. Nekem folyton feloldhatatlan függőségeim keletkeznek Ubuntu alapú rendszereken. (egyéni szoc prob)

RPM-alapút kevesebbet használtam, de próbálva sem sikerült visszafordíthatatlan csomagtörést előidézni.


Ennek ellenére a nem ubuntu alapú rendszerek nagyobb hozzáértést igényelnek, én is azokat használom, kezdőknek mindenképp Ubuntu javasolt. Ha nem tetszik, szeretsz babrálni, akkor lehet próbálni a Fedorat, Manjarot, OpenSuset, Arch linuxot. Mindegyiknek megvannak az előnyei.

2017. jún. 25. 21:25
 7/7 anonim ***** válasza:

Őőőő....


TGZ (slackware) - 1993.

DEB - 1994.

RPM - 1995.


[link]

2017. jún. 25. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!