Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linx Mint alatt permanently...

Linx Mint alatt permanently delete után valami visszaállítható?

Figyelt kérdés
Első ránézésre úgy tűnik, hogy sikerült letörölnöm a legfontosabb adataimat, szinte az egész életemet! Új Linuxot akartam feltenni, és előtte lementeni az adatokat. Most Linux Mint 15 van rajta. Rádugtam a külső vinyómat, amin a legfontosabb adataimat tárolom, hogy oda lementsem a gépen lévő adatokat. Át is másoltam őket, és le akartam választani. Ritkán használom ezt a gépet, és nem vagyok hozzá szokva. Nem találtam a gombot, hogy leválasztás, hanem csak azt hogy törlés, és azt hittem csak hülyén nevezték el. Rá is kérdezett még egyszer, de valamiért fáradt voltam és siettem is, a lényeg hogy rákattintottam, nem gondolkodtam tisztán. Később tűnt fel, hogy eltűntek folderek, és gyanút fogtam. Újra kerestem a leválasztás gombot, és akkor megtaláltam. Megpróbáltam újra leválasztani, de nem tudtam, mert ugye a permanently delete gombot nyomtam meg korábban, tehát gondolom elkezdett nullákat írni a vinyóra. Ekkor észbe kaptam és gyorsan lerántotam az usb-ről. Egy csomó folder már eltűnt, de gyanítom, hogy azokat nem tudta mind teleírni még nullákkal, mert olyan sok ideig nem tartott a dolog. Talán visszaszerezhető még valami. Most mit tudok tenni? A permanently delete tényleg az, amire gondolok, az sehogyan nem visszaszerezhető? Azért voltam ilyen hülye, mert egyszerűen én nem is gondoltam, hogy ilyen gomb létezik, semmilyen más operációs rendszerben nem láttam még ilyen gombot, ami kuka és minden nélkül véglegesen töröl, sőt felülír. Ez nagyon durva, bennem fel sem merült, ráadásul ezt egy egész vinyóra ki lehet adni? Mert a vinyó az oldalsávban volt kijelölve, mégcsak nem is egy folderre kattintottam. Valaki tud valami bíztatót mondani?

2015. jan. 13. 00:51
 1/10 soccerway ***** válasza:

" permanently delete gombot"


Hol van ilyen a linux mintben?

2015. jan. 13. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

A Mintnek elég sok verziója van, így pontosan nem tudhatom, hogy mit csinál a gomb, amit megnyomtál, de legnagyobb valószínűséggel egy sima rm -rf, vagyis egyszerű törlés, a kuka megkerülésével. (Ilyen egyébként a legtöbb rendszeren van, Windowsban pl. shift+delete.) Nem ír felül semmit nullákkal, erre a legritkább esetben van szükség.


Az esélyeid innentől nem jók, de érdemes megpróbálni valami undelete megoldást. Ez fájlrendszerfüggő, ha a külső vinyódon pl. ext4 van, akkor ezzel lehet szerencsét próbálni:


[link]


Ha NTFS, akkor ntfsundelete, stb. NTFS vagy FAT esetében valószínűleg jobban jársz Windowsból, Microsoftos fájlrendszerekre jobb eszközök vannak natív terepen.

2015. jan. 13. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Hol van ilyen a Linux Mint-ben?


Bocsánat a felirat: Permanently Remove...


Ez mit jelent? Linux Mint 15 alatt?


Egyébként a fájlrendszer exFAT, ha jól emlékszem

2015. jan. 13. 02:32
 4/10 A kérdező kommentje:

Itt írnak valamit:

[link]


"Which as I recall roughly translates to force remove the folder, all of it's content's, and the horse it rode in on - I'm paraphrasing here"


Ez alatt mit kell érteni?

2015. jan. 13. 02:34
 5/10 soccerway ***** válasza:
tehát fat-ról töröltél, ahogy írták ez nem írja tele 0-kal, egyszerűen csak nem rakja bele a kukába hanem egyből törli. Ezt a programot találtam törölt fájlok visszanyerésére: [link]
2015. jan. 13. 02:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Közben megnéztem a usr/bin-ben a mint-xfce-delete fájlt és valóban úgy tűnik nekem, hogy a végén rm -rf utasítással töröl. Ez pontosan mit jelent, mármint a törlés? Ez csak a partíciós tábla átírását jelenti, vagy exFAT esetén mit? Elvileg minden visszaállítható? Vagy csak bizonyos fájltípusok, amiknek az eleje meg a vége felismerhető? Vagy csak részben mert egy kirakó az egész és nem tudni hol folytatódnak a fájlok? És fizikai trükkel nem lehet megoldani? A KÜRt tud olyant csinálni, hogy kitalálja a lemezen mi volt előtte fizikailag valami halvány nyomból, legalább a partíciós tábla részen, és akkor mindent megtalál utánna? Bocs ha hülyeségeket írok, nem értek hozzá.
2015. jan. 13. 02:55
 7/10 A kérdező kommentje:
ui: azért ez a "Permanent remove ..." ez félreérthető, azért is értettem félre! Mert fájl esetén világos, de én az egész merevlemezre kattintva választottam ki, és úgy teljesen jogosan érthető úgy is, hogy eltávolítás/lecsatlakoztatás!
2015. jan. 13. 03:14
 8/10 anonim ***** válasza:

Nem annyira félreérthető, csak értelmezés kérdése.

Egy hétköznapi felhasználó számára az végleges törlés, ha nem teszi be a lomtárba, hanem úgy letörli, hogy azt onnan ne tudd újra, normál eszközökkel visszavarázsolni.

Amikor teleírja nullákkal, azt "wipe" néven szokták emlegetni.

Tegyél egy próbát a Recuva nevű szoftverrel! De lehetőleg olyan gépen, amit tudsz is használni!


Mellékes megjegyzés: ezért kell(ene) minden fontosabb adatról biztonsági másolatot készíteni! Amint a fenti példa is mutatja, az, hogy valami megtalálható egy adott adathordozón, nem jelenti azt, hogy midnig is megtalálható marad ott. Lehet egy véletlen törlés, egy meghibásodás, és fél életed munkája pillanatok alatt az enyészeté lesz.

Az ehhez hasonló baleseteket tök egyszerűen el lehet kerülni, ha időnként lemented az adataidat. (A fontosabbakat ezekből is célszerű több példányban, elvégre a biztonsági másolat is megsérülhet.) És akkor nem utólag kéne izgulni, hogy vajon megmenthetőek-e még az értékes, pótolhatatlan adataid?

2015. jan. 13. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

"Ez pontosan mit jelent, mármint a törlés? Ez csak a partíciós tábla átírását jelenti, vagy exFAT esetén mit?"

Inkább a FAT táblát, ha a partíciós táblára írna, már rég rossz lenne. ;-)


"Elvileg minden visszaállítható?"

Nem. Az állítható vissza, aminek a tartalma nem lett felülírva. Ha írsz arra a háttértárra, és véletlenül pont oda helyezi el az új fájlt, ahol egy törölt fájl tartalma volt, akkor nem fogod tudni visszaállítani.


"Vagy csak bizonyos fájltípusok, amiknek az eleje meg a vége felismerhető?"

Ez hülyeség, a visszaállítás egy fájlrendszerszintű folyamat, semmi köze ahhoz, hogy tartalmilag mi volt a fájlban.


"Vagy csak részben mert egy kirakó az egész és nem tudni hol folytatódnak a fájlok?"

De, tudja.


"És fizikai trükkel nem lehet megoldani?"

A fizikai trükköket inkább hanyagoljuk. Arra akkor lenne szükség, ha már felül lett volna írva a törölt fájl. Hogy a mostani merevlemezeknél is működik-e, nem tudom, de a régieknél, na meg a floppyknál voltak fizikai módszerek a felülírt adatok visszaállítására.

Persze, nem a mi pénztárcánkhoz méretezett árakon.

2015. jan. 13. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

(éppen most akartam biztonsági mentést készíteni, az a röhely; csak előbb ezeket rá akartam másolni; most vettem direkt egy új HDD-t és NAST is, hogy ezt megcsináljam)


"Inkább a FAT táblát, ha a partíciós táblára írna, már rég rossz lenne. ;-) "

A legtöbb visszaállító szoftver a fájlok neveit nem tudja visszaszerezni csak a tartalmukat. A nevek nem a FAT táblában vannak?


"Nem. Az állítható vissza, aminek a tartalma nem lett felülírva."

Nem írtam rá természetesen, törlés közben lerántottam. Utána olvasásra egyszer megnyitottam.


"Egy fájlrendszerszintű folyamat, semmi köze ahhoz, hogy tartalmilag mi volt a fájlban."

És a nevekkel mi a helyzet? RÁadásul nagyon sok helyről hallottam már, hogy a képeket visszaállította ugyan egy szoftvere, de a metaadatokat, a header-t nem tudta rendesen

2015. jan. 13. 09:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!