Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » DEBIAN Linux előnyei/hátrányai?

DEBIAN Linux előnyei/hátrányai?

Figyelt kérdés

Kérem olyanok válaszoljanak,

akik azért legalább láttak már Linux-ot,

lehetőleg többet ki is próbáltak...



2015. ápr. 25. 11:40
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
79%

"DEBIAN Linux előnyei/hátrányai?"


mihez képest?


egy másik linuxhoz vagy egy windowshoz?

2015. ápr. 25. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%
Piszok stabil rendszer épp ezért a stable verziónak nem mindig a legfrissebbek a csomagjai. Ha volt már dolgod Linuxxal és nem rettegsz a CLI-től (persze mehet rá grafikus felület is) akkor bátran ajánlom.
2015. ápr. 25. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%

windows-al szembeni előny:


- nyílt forráskód(nincs benne kártékony kód)

ingyenes

- amit windows alatt megtudsz csinálni azt itt is megtudod, csak valószínűleg más programot kell keresned(kivéve ha az a program van linuxra)

- ami van rá program nagy valószínűséggel fut mindenen(linux,windows,unix stb.)

- ha felfedeznek biztonsági hibákat, pillanatok alatt jön hozzá javítás(nem úgy mint a windowsnál hogy várni kell pár napot + lehet hibás is)

- rendesen tesztelve van

- nem kell frissítés után újraindítani(kivéve kernel frissítéskor, de a 4.0-ás kernelel már nem kell újraindítani)

- testre szabhatod(pl.: olyan ablakkezelőt(pl.: Gnome,KDE,MATE,LXDE stb.) használsz amilyet akarsz)

- kevesebb vírus

- kis eséllyel kapsz vírust, ha a hivatalos tárolókból telepítesz/a program hivatalos oldaláról telepítesz

- nem kell verzióváltáskor újratelepíteni, hanem frissíthetsz rá egyszerűen(pl. ubuntunál: 12.04 LTS-ről simán frissíthetsz a 14.04 LTS-re)

- ki próbálhatod az új verziókat(jelenleg debiannál: 8-as)

- tudod mikkor jön új verzió(debiannál ha jól tudom 2 évente, most fog majd a 8-as megjelenni: [link]

- ami van rá program nagy valószínűséggel ingyenes és nyílt forráskódú(persze van fizetős, meg emez-amaz, de nem népszerűek linuxon)

- ha kell vírusirtó rá van pár(pl.: ESET), viszont buták, de nem is szükségesek szinte

- sokkal kisebb a rendszer összeomlások száma(atom stabilak)

- nem kell mindenféle ccleaner féle progi rá

- nincs registry

- linuxok közt nincs nagy különbség, tehát akár az ubuntu-s fórumon is kérdezhetsz, ha van valami problémád

- szervernek is kiváló nem csak asztali felhasználásra

- kevesebb erőforrást eszik


hátrány:


- játék "kevés" van(de egyre jobban nő a számuk(lásd: steam))

- van akik képtelenek váltani windosról, nem tudnak újat megszokni, lusták keresni, kérdezni stb. és ezért fikázzák

- ha iskolába jársz, akkor van egy kis szívás, mivel a suliban olyat kérnek ami windows-on fut(pl.: Microsoft Office(de van alternatívája pl.: LibreOffice), nálam például C#-ot tanulunk és hát az windowson az igazi csak...)

- ha szereted a linuxot sokat fogsz veszekedni a windowsos analfabétákkal

- ha megszoktad a linuxot, akkor lehet windows alatt(ha valamiféle oknál fogva oda kell ülni egy ilyen géphez) rosszul érzed magad(nálam pl.: a windows kényelmetlen)


hirtelen ennyi jutott eszembe

2015. ápr. 25. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:

jah és hátrány még az hogy:


a tárolókban általában régebbi program verzió van, érdemes letölteni a program hivatalos oldaláról(mellékelik egy fájlban mit-hogy kell csinálni, esetleg picit nehéz az értelmezése)

2015. ápr. 25. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:

a játék ellátottságot nem tekintve,mindenben előnyösebb,mint a windows.

gyors,stabil,nehéz kifektetni.

2015. ápr. 25. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%

Win-el szembeni előnyei (nem csak a Debian-nak a többi disztrónak is) már sokszor ki lettek fejtve a többi kérdésnél , itt a harmadik válaszoló leírta a lényeget.


Személy szerint úgy gondolom , hogy a Debian a legjobb Linux disztró (mondom úgy ,hogy nem is stablet hanem testinget használok).


Sokan mondják , hogy szerintük fapados , de ez téves megállapítás , mert ez annak a függvénye , hogy én hogyan állítom össze magamnak a rendszeremet. Lehet nagyon egyszerű és fapados rendszert is csinálni belőle , lehet csicsásat is , én például KDE-vel használom ami esetében inkább ez utóbbi kijelentés fedi az igazságot. Terminálból gyorsabb feltelepíteni a kívánt szoftvereket , mint keresgélni a szoftverközpontban , ráadásul egy paranccsal telepíthetek mindent (természetesen ez a többi linuxon is kivitelezhető). A neten való keresgélés az sokszor elkerülhetetlen , viszont a deb fájlokat könnyen fellehet pakolni rá , max a függőségeket kell telepíteni külön.

Alapértelmezetten egyetlen zárt forrású szoftver sem használ , ez pedig nyilvánvalóan a driverekre is kiterjed , ez szokta a legtöbb embert elriasztani a Debiantól , ha valamihez nincs egyszerre illesztőprogram , mert éppen zártra lenne szükség az meg alapértelmezetten nincs rajta (ez mind bent van a társadalmi szerződésben) , viszont ez mind nagyon könnyen beállítható.

Nagyon tömören úgy lehet összefoglalni , hogy nem tol mindent a user feneke alá , hanem feltételezi , hogy a user tudja mit akar , tudja milyen rendszert akar összeállítani magának. És éppen ezt tartom jónak benne , hogy majdnem mindenben a felhasználóra bízza a választást. Gyenge és erősebb gépeken egyaránt mindenre jól használható , szervereken is megállja a helyét , ezért is hívják az oldalukon univerzális operációs rendszernek.

Használok Kubuntut is , ami a Debian KDE-re épül , telepítés után egyszerre azzal kezdtem , hogy eltávolítottam minden felesleges szoftvert + telepítettem a frissítéseket , amire ez kész lett ,annyi idő alatt már a Debian-nál is bőben kész rendszerem volt. Kicsivel gyorsabb is , Iceweaselt jobbnak tartom a Firefoxnál.

2015. ápr. 25. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:

"mihez képest?"


Mondjuk UBUNTU-hoz képest, eddig ugyanis azt használtam a linuxok közül a legtovább :)

2015. ápr. 25. 18:04
 8/20 anonim ***** válasza:

"Mondjuk UBUNTU-hoz képest"


nincs külön szerver, cloud, desktop verzió



a debian nagyon ragaszkodik a szabad szoftver elvhez, tehát akadhat egy-két furcsaság(példát nem tudok mondani, mivel nem volt sose bajom semmivel, sokan azt mondják hogy: azért használok ubuntut mert avval lehet a legkevesebbet sz*pni)

2015. ápr. 25. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:

Az előbb leírtam , tulajdonképpen a teljesség igényével , hogy mik a fő különbségek. Az ububuntu nem is létezhetne , hogy ha nem lenne Debian , mivel azt forkolják le fél évente.


Ubuntun sok szoftver előre van telepítve , minden be van állítva. Ez azoknak akiknek például ezekre nincs szüksége nem jön jól. A Debian telepítője nem annyira bolondbiztos mint az ubuntué , de nem is nehéz majdnem az egész next next finish itt is.

Ha magukat az ubuntu rendszereket nézem , van elég sok rossz és bugos verzió , az LTS kiadásokon kívül mást szerintem nem érdemes használni belőlük. Az egyébként már majdnem vicc kategória , hogy a kezelőfelület különbözősége miatt külön disztrónak nevezik a Kubuntut Xubuntut stb. Erre azért került sor , mert az ubi mögött álló canical megszüntette ezek támogatását , csak a unitys verziót támogatják , ami talán mind közül a legbugosabb.


Ezért szokták főként a Linux guruk mondani , hogy az ubuntu a Linux windowsa.

A Debian a te kezedbe adja az irányítást és feltételezi tudod mit akarsz.

2015. ápr. 26. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
én még buggal nem találkoztam(legalább is LTS-él), viszont ronda, meg kényelmetlen picit, nekem nincs bajom avval hogy külön vannak a disztrók, bár mondjuk nem csak a felületben különbözik, hanem egy picit a programokban is
2015. ápr. 26. 03:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!