Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Miért ennyire fejlődésképtelen...

Miért ennyire fejlődésképtelen az Opera böngésző?

Figyelt kérdés

Tudom , sokan a felhasználók közül nem fognak egyet érteni velem , de nem is feltétlenül objektívnak szánom ezt az írást.

Ez a böngésző 3 évvel ezelőtt még a kedvencem volt , akkoriban nem cseréltem volna le semmire , se desktopon se mobilon , ma viszont már lassan ott tartok , hogy sehol nem használok Operát.

Nekem speciel nem tetszik , hogy majdnem minden böngésző a Chrome-ra akar hasonlítani , sose kedveltem a Chrome-ot , de azt elismerem hogy vannak benne jó megoldások (beépített flash van hogy linux alatt jól jön), de indokolatlannak látom , hogy mindegyik másik böngésző ennek az irányába fejlődjön.


Opera Desktop:


Az Opera természetesen nem azért lett unszimpatikus , mert váltott egy populárisabb böngészőmotorra (webkit-blink) , hanem azért , mert ez magával hozta az összes jó funkciójának és szolgáltatásának az eltűnését. Szerintem az Opera körülbelül 2012 végéig volt nagyon jól használható ultimate böngésző , 2013 elején már megkezdődött a böngésző gyors kivéreztetése , ekkor ismertette a cég , hogy webkit alapra fognak áttérni pár hónap múlva. Szerintem legkésőbb ekkor kezdődött meg az Opera Stable hanyatlása.

Ez meg is történt 2 évvel ezelőtt , a böngésző teljesen megváltozott , kaptunk egy lebutított Chrome-ot Opera lógóval. Egyedül talán az opera turbo (rally mode) az egyetlen régi szolgáltatás amit meghagytak benne.

Igazából még ezzel sem lenne olyan nagy gondom , ha nem lenne 2 év után is majdnem ugyanolyan fapados és funkciószegény az új opera mint megjelenésekor. A verziószámokat felemelték a csillagos égig , már a 29-es verziónál tart , sorra jöttek a stable kiadások úgy , hogy alig került bele bármelyikbe is változás , volt , hogy hozzáadtak pár új háttérképet és kiadták az új verziót. Egy-két haladó beállítást a konami kóddal belehet hozni , de ez még mindig esélytelenül kevés ahhoz képest mint amilyen a régi Opera volt. Nincs könyvjelzőkezelő , nincs szinkronizálás , nincsenek rendes haladó beállítások , se témák , se normális gyorshívó. Gyorshívó egyre ocsmányabban néz ki , a csempés kinézetet erőltetik , amit én speciel nem állhatok.

Linuxon még használni se lehetett , mert egyszerűen nem csinálták meg a deb/rpm csomagokat hozzá , egészen tavaly decemberig , viszont akkor is csak Ubuntura - ami vicces , mert az Ubuntu egy az egyben a Debianra épül így azon is mennie kell - viszont rpm disztribúciókra még mindig nincs , de ennél nagyobb hátrányt jelenthet az , hogy 32 bites disztribúciókra egyáltalán nincs , csak 64 bitesekre.


Opera Mobile:


Az új verzió megjelenése után a rengeteg fikázás valamint a felhasználói nyomásra a cég megcsinálta az ún Opera Classic-ot ami a presto motort használta , ezt a szárnyat azonban nem fejlesztették , 2013 közepén volt utoljára frissítve. Így ez használhatatlan.

A mobilet ugyanúgy érintették a változások mint a desktop verziót , itt is egy chrome hasonmást kaptunk , funkcionalitásban talán még a chrome tudását sem érte el , viszont a rendszerigénye a többszörösére nőtt , az Opera Mobile többé nem működött régebbi okostelefonokon.


Opera Mini:


Tulajdonképpen egészen a tavalyi évig nem történt vele komolyabb változás , megfigyelhető , hogy a mobile és a mini mind kinézetre mind működésre egyre inkább hasonlítanak egymásra. Ami talán pozitív , hogy megmaradt a adatforgalom csökkentés. Talán még ez a verziója a leghasználhatóbb , a felületet leszámítva , mert az szerintem nagyon ocsmány lett ezen is. Végleg elegem akkor lett belőle amikor megjelent androidra a 8-as verzió és eltűnt az összes gyorshívó ikonom és mindent újra kellett volna rakni (szinkronizálás egyik operán se működik)



Zárásként: 2012 körül még nem értettem miért ilyen alacsony az Opera részesedése , ennek oka a marketingjük hiánya (mert az sajnos többet számíthat mint a használhatóság), valamint az ilyen felhasználóellenes lépések mint a fent említettek , mert nekem ebből az jön le , hogy egyáltalán nem érdekli őket a felhasználóik véleménye.


A webkittel amúgy nincs bajom. Mindegy , hogy a prestos motort fejlesztik , tovább , vagy a webkites motort , ha vannak rendes funkciók , és haladó beállítások + a fentebb felsorolt ficsőrök. Nekem és még sokan másoknak mindkettő változat megérné.

De így... Opera a Nokia útján.

Azt hiszem , most már minden platoformál lehúzom az Operát a budin.


Desktopon elsődleges böngészőnek Firefox-Iceweasel

a megfelelő kiegészítőkkel , mobilon Uc browser vagy Dolphin a megfelelő kiegészítőkkel.


Most már csak egy kérdés fordult meg a fejemben: Miért ? Miért nem képes fejlődni az Opera ? Miért van szükség a Chrome koppintására ? Miért van az hogy 2 év után is alig kerül bele 1-2 funkció ?

Pont ettől a cégtől -akik anno egy nagyon useful böngészőt csináltak -várnék sokkal , de sokkal többet. De úgy látszik ezek az alap dolgok túl nagy elvárások részemről.



2015. máj. 23. 15:51
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

És hány verzióval ezelőtti Operát néztél? Csak mert a hiányosságaid nagyrészt már benne vannak.


Van könyvjelzőkezelő. opera://bookmarks/

Van szinkronizálás. Jobb szélső gomb az ikonsoron.

Vannak haladó beállítások. opera://flags/

Vannak témák. [link] Na jó ezek csak háttérképek, jogos.


Gyorshívónál mi nem normális? A csempézés mondjuk igaz, azt én is utálom, de kikapcsolható. opera://flags#experimental-start-page

2015. máj. 23. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

Miért nem próbálod ki a Vivaldit, ha a régi opera a szived csücske?

[link]

2015. máj. 23. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Jó kissé elfogultan írtam , mert zavart , hogy a mini új verziójának telepítése után egy gyorshívó ikont se szinkronizált át a régiből...

A szinkronizálás gombot látom , csak mivel az opera másodlagos böngésző (még) nálam így viszonylag ritkán használom a szinkronizálást. Viszont amikor mobilon bejelentkeztem a fiókba , semmit nem szinkronizált át , mondjuk nem a 29-es verziónál volt ez , talán még a 27-es és 28-asnál , azóta még nem próbáltam , ha megoldódott azóta akkor talán rendben.

Témák.... anno a 12-es alatt ezt használtam: [link]

Ezt nem lehet felvinni az újra.


Most már a Chrome kiegészítői is felvihetők az operára , viszont az egyetlen Chrome téma ami tetszene (slinky elegant) meg nem lehet felvinni még így se , a minimum az lenne , hogy lenne egy éjszakai mód vagy hasonló funkció ami legalább sötétebbre veszi a skint.


A csempézés kikapcsolhatóságáról nem tudtam , azt hittem azon nem lehet változtatni , köszi

2015. máj. 23. 17:04
 4/16 A kérdező kommentje:

Kipróbáltam a Vivaldit , egész jó kis cucc már most is (és van rpm csomag is ráadásul 32 bites), de ha megjelenik a stabil kiadás talán 100%-ig megfelelő lesz. Így egyenlőre meghagyom az Operát is.

Legjobb az lenne ha összeolvadna az Opera meg a Vivaldi , de ez úgy sem fog bekövetkezni:)

2015. máj. 23. 22:20
 5/16 anonim ***** válasza:

Nem tudom, ebből mi lett azóta, de érdekes:

[link]

2015. máj. 24. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:
Nézd a dátumot... ez egy április 1-es tréfa...
2015. máj. 24. 13:19
 7/16 anonim ***** válasza:
Ahogy látom, a kommentelők is benézték. :)
2015. máj. 24. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
[link] Itt van 32bites.Egyet értek veled.Az Opera egyre jobban hasonlít a Chrome-ra.
2015. máj. 25. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 Komplikato ***** válasza:

Nem is tudom, talán Opera 23.0 volt az amelyiknél azt mondtam magamnak, hogy jééé a fiúk végre belehúztak. Elkezdték visszapakolni a kiszedett (12.xx) funkciókat, a szinkront, gyors volt a renderelés, tökk jó volt a preview ablak ... erre volt pár frissítés amire nem figyeltem és hopp. A renderelés megint lassú, itt arra gondolok amikor váltasz két ablak között, nem arra amikor először kiteszi. Rengeteget kell várni néha. A preview teljesen eltűnt, pedig gyors volt és stabil.


A Vivaldi meg szépen halad, de hát azért a 0.6 még mindig csinál olyat, hogy bezársz egy ablakot, akkor képernyőn kívülre helyezi és nem zárja be, néha az egész böngésző elszáll így. A Zoom funkciót meg a régi könyvjelzőt még mindig visszasírom a 12-es szériából Operánál.

2015. máj. 26. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

Vivaldira végre lehet a chrome storeból kiegészítőket telepíteni , ami nálam nagyon alap - adblock , ghostery - már felvihető. Témák nincsenek , viszont a vivaldi alap skinje nekem valamennyire tetszik


[link]


Mindjárt a 30-as szériába lép az Opera , hmmm talán mire 40 lesz a legtöbb funkció visszaker.

Pl melyik böngészőben van lehetőség privát ablak helyett privát fület nyitni ? És mi ez a hülyeség , hogy privátban nem működnek a kiegészítők csak engedélyezés után ?

2015. máj. 26. 17:15
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!