Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Milyen a Gentoo Linux? Érdemes...

Milyen a Gentoo Linux? Érdemes-e nem haladó, Debianhoz szokott felhasználónak kipróbálni?

Figyelt kérdés

2015. máj. 25. 19:37
 1/9 anonim ***** válasza:
52%

A legdurvább az összes közül, csak akkor érdemes belevágni, ha direkt az a célod, hogy a linux legmélyebb bugyrait is megtapasztald és megtanuld.


Előnye, hogy teljesen személyre szabható, és mivel mindent magadnak fordítasz, binárisan ez a legjobban optimalizált a gépedre.

2015. máj. 25. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
42%
Gentoosok szoktak sok anyázás után Debianra váltani. Ha már eleve Debianod van, ne fejlődj vissza! :->
2015. máj. 25. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Mit is jelent pontosan az , hogy mindent magamnak fordítok ? :o


A személyre szabásról nekem eslősorban az jut eszembe , hogy a teljes rendszert én állítom össze a magam igényei szerint , így a Debiant tudom használni bármilyen képességű gépen is , már az alaprendszer telepítése után testre tudom szabni , gondolom a Gentoo is jeleskedik ezekkel az funkciókkal , csak az parancssoros felületen ?


Váltani csak akkor váltanék , ha jobb teljesítményt érnék el mint a Debian alatt , úgy informálódtam hogy a Gentoo profiknak készült leginkább , én mondjuk haladónak tartom magam , mert Debian alatt a fellépő problémákat megtudtam oldani fórumozás nélkül. Viszont a profi szinttől nagyon messze vagyok:') Nem tudok programozni se.

2015. máj. 25. 21:19
 4/9 Tom Benko ***** válasza:

Nem a Gentoo a legdurvább, de közel áll hozzá. Eléggé izgalmas rendszer, ugyan programozni nem kell tudni hozzá, de ettől függetlenül szélsőségesen személyre szabható. Egy próbát megér, leginkább a saját oldalán találsz jó infókat róla.

Olyanokkal érdemes tisztában lenni, hogy mit jelent a programfordítás, hogyan történik, hogyan lehet beállítani, stb...

2015. máj. 26. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

"Mit is jelent pontosan az , hogy mindent magamnak fordítok ? :o"


Azt jelenti, hogy néhány nagyon kevés kivételtől eltekintve a dolgok nem állnak rendelkezésre bináris formában, hanem forráskódot tudsz letölteni, ami helyben fordul le a gépeden. Egy bonyolultabb program telepítése emiatt sok időbe is telik.


Ha az Arch ismerős, akkor gondolj benne, hogy az AUR-ból hogy telepítesz, és ahhoz hasonló a dolog.


Itt viszont már a rendszer telepítése közben is a kerneltől az anyámkínnyáig mindent forráskódként kapsz, és telepítéskor fordítasz le.

2015. máj. 26. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Nekem a Gentoo meg a Slackware tűnik a 2 "legdurvábbnak" , onnan vezettem ezt le , hogy ezt a kettőt nem tudom kezelni :>

Arch-ot viszont igen , az egyáltalán nem olyan bonyolult mint amilyennek sokan beállítják. Viszont AUR-t nem használtam ,simán a tárolókból telepítettem mindent , sima paranccsal (sudo pacman -S)

Debioanon kívül még a Rehad-Cent OS rendszerekhez van több ismeretem.


Eddigi tapasztalataim szerint minden nagyobb disztróból készül egy másik , egy leegyszerűsített , kényelmesebb változat is:


Pl


Ubuntu = Debian , csak készen megkapsz előre beállítva mindent

Manjaro/Chakra/Netrunner = Arch , készre beállítva az egész + grafikus installer

Slax = Slackware


És amit most találtam:


Sabayon = Gentoo , készre beállítva , grafikus telepítővel...

Persze így gopndolom azt hogy jobban optimizálva legyen a gépre , el lehet felejteni , hisz készen jön minden:)

2015. máj. 26. 15:30
 7/9 Tom Benko ***** válasza:
No, Linux From Scratch esetén ilyen nics... :) Egyébként alapjáraton a Gentoo beállítása sem veszedelmes dolog, de ha finomhangolni akarod, akkor nagyon utána kell járni mindennek. Arch esetén sincs ilyen, ott a csomagokat készen kapod, a Gentoo viszont csak recepteket használ, amiket minden további nélkül átírhatsz.
2015. máj. 27. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 gentoojedi ***** válasza:

#2


"Gentoosok szoktak sok anyázás után Debianra váltani."


Hát én pont fordítva voltam.


Közel 12 év debianozás után váltottam gentoora.


De én már debiant is egyedi kernellel használtam, de a vége felé (a váltás küszöbén), processzorra optimalizált saját kernelt fordítottam rá, valamint a csomagokat is forrásból telepítettem processzorra optimalizálva.

jan. 1. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 gentoojedi ***** válasza:

#6


"Sabayon = Gentoo , készre beállítva , grafikus telepítővel..."


A sabayon nem elég stabil.


Red Core a barátod. Hardened Gentoo KDE-vel.


[link]

jan. 1. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!