Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linuxal kapcsolatos kérdések?

Linuxal kapcsolatos kérdések?

Figyelt kérdés

Van valaki aki ért a Linuxhoz? Nem tudom újratelepiteni win7-et akarok felrakni de csak 1 partició van a gépen és nem enged másikat csinálni. Van a gpartedben valalmi extended nevű cucc és nem tudom leválasztani. Viszont amig nincs leválasztva addig nem lehet új particiós táblát létrehozni. Van erre megoldás? Amúgy szerintem senki ne probálja ki a linuxot aki csak egy kicsit is akar játszani mert arra használhatatlan. Illetve ha valaki meg tudná mondani hogy linuxon a programok telepitése és törlése hol található meg azt megköszönném. (Nem linuxos programok törlése tehát a szoftverközpont erre nem jó)

Ha manuálisan kell törölni az sem zavar csak nem nagyon látom át hogy hova rakja a programokat. Ebben mi vette át a Program Files mappa helyét? Vagy inkább úgy kérdezem hogy itt van hasonló? És ha van akkor mi a neve?

(szerkesztve)


Illetve lenne még egy gondom. Pendrive 744 elem, méretük: 244,7 MB ezt írja és ez az igazság viszont ha akarok rá bármit is tenni akár egy fél megás dolgot azt írja ki hogy nincs hely rajta. Gondolom le kéne formázni ilyenkor de nemtudom hogy linux alatt hogy megy mert windowsban egyszerű de itt sehol sem találom hogy hogyan kéne.



2015. dec. 19. 15:39
 1/6 anonim ***** válasza:

Honnan veszed,hogy játékra használhatatlan?

Én azon játszok.

Hogy telepítetted a nem linuxos cuccokat?

Fontos,mert ez alapján tudom megmondani,hogy kell törölni őket.

Elvileg gparteddel a pendrivet is le tudod formázni.

2015. dec. 19. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
pl én megpróbálnám live módban indítani a linuxot cd/dvd ről és onnan próbálnám meg formázni a merevlemezt és ha már utána windowst akarsz telepíteni akkor egyből ntfs-re.
2015. dec. 19. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

"Amúgy szerintem senki ne probálja ki a linuxot aki csak egy kicsit is akar játszani mert arra használhatatlan."

Miből gondolod?Igaz hogy az AAA játékok nem arra jönnek ki de lehet rajta játszani.(WINE + Fifa99 amit új Win-en még elindítani se tudtam)

"Illetve ha valaki meg tudná mondani hogy linuxon a programok telepitése és törlése hol található meg azt megköszönném."

A Synaptic erre (is)alkalmas.A szoftverközpontból is lehet törölni alkalmazásokat.(telepített alkalmazások/csomag törlése,a legtöbb disztró-nál így van)

"Ebben mi vette át a Program Files mappa helyét? Vagy inkább úgy kérdezem hogy itt van hasonló? És ha van akkor mi a neve?"

Ez inkább disztró-ról függ mert különböző szerkezetűk van egyes disztróknak.Meg amúgy sincs rá szükségünk,arra is jó a Synaptic.

"Illetve lenne még egy gondom. Pendrive 744 elem, méretük: 244,7 MB ezt írja és ez az igazság viszont ha akarok rá bármit is tenni akár egy fél megás dolgot azt írja ki hogy nincs hely rajta. Gondolom le kéne formázni ilyenkor de nemtudom hogy linux alatt hogy megy mert windowsban egyszerű de itt sehol sem találom hogy hogyan kéne."

Ments le mindent ami van rajta,majd a Gparted-el formázd le extFAT fájlrendszerre.Windows-ban akkor egyszerűbb ha ahhoz szoktál hozzá...

2015. dec. 20. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

"Amúgy szerintem senki ne probálja ki a linuxot aki csak egy kicsit is akar játszani mert arra használhatatlan"

Bár nagy nevek kevésbé érhetőek el, de azért hogy alkalmatlan, az kissé túlzás:

[link]

[link]

[link]


"Illetve ha valaki meg tudná mondani hogy linuxon a programok telepitése és törlése hol található meg azt megköszönném."

Pedig a Linuxos programok telepítését és tőrlését - hacsak nem forrásból fordítod és telepíted - a csomagkezelőből - Szoftverközpont, Synaptic, apt-get, aptitude - lehet megoldani.


"(Nem linuxos programok törlése tehát a szoftverközpont erre nem jó) "

A Linux nem Windows ( [link] ). Az, hogy a zárt forrású, dokumentálatlan/alig dokumentált Windowsos dolgokat némileg futtatni tudja a Wine, azt vedd ajándéknak, bónusznak - nem kellene kötelezően tudnia (a Windows sem tudja futtatni a Linuxos binárisokat alapból).


Egyébként - XFCE felületen legalábbis - Alkalmazás menü/Wine/Wine szoftverek eltávolítása menüpontban lehet eltávolítani Windowsos szoftvert, ha telepítőből telepítetted


"Nem tudom újratelepiteni win7-et akarok felrakni de csak 1 partició van a gépen és nem enged másikat csinálni."

Live Linuxos CD-ről/USB-ről indítsd a GParted-et és ott töröld a partíciókat.


Ha így se tudod, akkor ugyancsak Live Linuxos környezetben nyitsz egy Terminált, és kiadod az alábbi parancsot:

dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=512 count=1

a /dev/sda az adott merevlemezes meghajtó.


"ha akarok rá bármit is tenni akár egy fél megás dolgot azt írja ki hogy nincs hely rajta. Gondolom le kéne formázni"

Törölheted is a rajta levő elemeket (megnyitod, kijelölöd a rajta levő dolgokat, majd Shift+Delete billentyűkombináció)

2015. dec. 20. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Nekem az jut eszembe a kérdésről, mikor valaki csak Zsigulival járt évekig, aztán kap egy Volvot. Egy hét után kérdezik tőle, hogy milyen, erre azt mondja, hogy szörnyű, semmit talál meg a motortérben, és nincs benne sem ablaktekerő kar, sem szivató, szóval senki ne használja.

:)

2015. dec. 20. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Tom Benko ***** válasza:

PEBKAC. Többen is vagyunk, akik használjuk, dolgozunk és játszunk rajta. No, lássuk:


1; "Nem tudom újratelepiteni win7-et akarok felrakni de csak 1 partició van a gépen és nem enged másikat csinálni. Van a gpartedben valalmi extended nevű cucc és nem tudom leválasztani. Viszont amig nincs leválasztva addig nem lehet új particiós táblát létrehozni. Van erre megoldás?"

Belülről ne is kísérletezz ilyennel. Ugyan a GParted megcsinálja neked, de eléggé kétesélyes. Külső OS-ről (mondjuk egy LiveCD - ami ugye megint Linux) bootolj, és onnan particionálj.


2; "Amúgy szerintem senki ne probálja ki a linuxot aki csak egy kicsit is akar játszani mert arra használhatatlan."

Ezt honnan veszed? Van ugyan pár játék, ami nem igazán működik, de általában igen. Sőt, a Linuxos kínálat egyre bővül.


3; "Illetve ha valaki meg tudná mondani hogy linuxon a programok telepitése és törlése hol található meg azt megköszönném. (Nem linuxos programok törlése tehát a szoftverközpont erre nem jó)"

Ha WINE alá telepítetted, akkor ~/.wine/drive_c könyvtárban ismerős könyvtárszerkezetet fogsz lelni.


4; "Ebben mi vette át a Program Files mappa helyét?"

Attól függ. Ha wines bináris, akkor az előbbi könyvtár. Ha natív csomag, akkor nagyjából a /usr/share.


5; "Pendrive 744 elem, méretük: 244,7 MB ezt írja és ez az igazság viszont ha akarok rá bármit is tenni akár egy fél megás dolgot azt írja ki hogy nincs hely rajta."

Hm. Ha véletlenül lezártad a pendrive-ot, akkor is ezt írja ki - írásvédelem?


"Gondolom le kéne formázni ilyenkor de nemtudom hogy linux alatt hogy megy mert windowsban egyszerű de itt sehol sem találom hogy hogyan kéne."

Ha akarod: mkfs.<fájlrendszer típusa> <hely> -L <címke>

Bővebben: man mkfs.<típus>

Ha te ennél egyszerűbbnek gondolod a wines formázást, akkor durva fogalomzavarod van.

2015. dec. 21. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!