Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Mire jó nekem a cookie?

Mire jó nekem a cookie?

Figyelt kérdés
Ugye minden weboldal kihozza, hogy engedélyezzem a cookie azaz süti használatát, na most ha én jól vettem le a sok itteni és a wikipédiás fárasztóan bonyolult válaszokat, akkor ez lényegében leköveti hogy én mit csinálok a neten és ehhez igazítja az interneten található tartalmakat számomra. Mint a reklámok, keresési találatok stb... HA jól vettem ki, vagy nem erről szól? talán arról hogy még sokkal könnyebben lekövethető legyen bármiféle cégnek a böngészésem?
2016. márc. 9. 22:55
 1/5 anonim ***** válasza:

valójában csak az oldal beállításait tárolja cookie-kban. a cross-site cookie-kat amúgy is tiltani szoktál már a brózerek.

Igazából egy teljességgel elbaszott szabályozás végterméke ez a minden oldalon figyelmeztető üzenet. Aki akarta, eddig is lekapcsolhatta a brózerében a kukikat.

2016. márc. 9. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Bejelentkezni sehova nem lehet ezek használata nélkül.
2016. márc. 9. 23:11
 3/5 anonim ***** válasza:

"HA jól vettem ki, vagy nem erről szól? talán arról hogy még sokkal könnyebben lekövethető legyen bármiféle cégnek a böngészésem?"

Sütiket (cookie-kat) egy weboldal sok mindenhez használhat.

Használhat az azonosításhoz - Te vagy-e bejelentkezve az oldalra azzal a böngészővel, a Te böngésződ küldi az üzenetet, nem valamilyen robot - használhat analitikához - a weboldalon belül hova megy a felhasználó, mit néz meg (ezen adatok alapján lehet optimalizálni az oldalt) - és a nagyobb oldalak (Google, Facebook) használhatják nyomkövetéshez - hogy a felhasználó milyen oldalakat látogat, így milyen jellegű reklámokat állítsanak elő neki.


Ezen legutóbbival van a gond, mivel alkalmas lehet a magánélet megfigyelésére. Ezért az Európai Unió kiadott egy nem kötelező érvényű munkadokumentumot ( [link] ), mely a weboldal-üzemeltetők számára javasolja a felhasználók sütikről való tájékoztatásának módját.

2016. márc. 9. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon röviden az internet úgy működik, hogy te odamész egy szerverhez nevezett valamihez, és azt mondod neki, hogy:

Hali! Nekem ez és ez kell.

Erre a szerver:

Tessék, itt van.

És elköszöntök egymástól, a szerver pedig azt is elfelejti, hogy egyáltalán találkoztatok. Így legközelebb nem ismer meg. Ez akkor lesz gond, amikor újra odamész a szerverhez és emlékeznie kellene rád. Például arra, hogy te már be vagy egy adott oldalon jelentkezve.


Na ezért az történik, amikor te odamész:

- Hali! Nekem ez és ez kell.

- Tessék, itt van. Mellesleg kapsz egy papírlapot is tőlem, amire felírtam egy pár dolgot, hogy emlékezzek rád.

Elfelejt a szerver mindent. Majd megint odamész:

- Hali! Nekem ez és ez kell. Mellesleg adtál egy ilyen papírt.

- Óh, hát te vagy az! Tessék, itt van.


A szervertől kapott kis papírlapot nevezzük sütinek, vagy cookie-nak. A lényege ennyi.

2016. márc. 9. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A #4-es hozzászóló gondolatait továbbgondolva: vegyük a cookie-kat egyfajta "hűségkártyáknak", amit a boltokban kapsz egy bizonyos mennyiségű vásárlás után.


Az Internet világában az ilyen "hűségkártyákat" egy képzeletbeli bolt használhat:

- ellenőrzésre: hogy például a bolttal leszerződött partnercég vásárol-e náluk, így jogosult-e kedvezményre (autentikáció)

- mennyit vásárolt nála a vevő (analitika)


De tegyük fel, hogy ezen képzeletbeli boltokba az egyik sok féle terméket előállító gyártó kivezényel egy-egy hoszteszt, hogy ő ajánlja az általuk gyártott termékeket. Természetesen ők is bevezetik a "hűségkártyát".

Ők is használhatják ezt termékfejlesztésre (mennyit vettek a termékekből), de mivel egy csomó boltban jelen vannak, így követhetik azt is, hogy ki melyik boltba mikor megy (ez a legutóbbi esetben szereplő nyomkövetés, amivel a gond van).


Éppen ezért az elképzelt világ Kereskedelmi Felügyelete szabályozza ezen "húségkártyák" használatát, tehát megkéri a boltosokat, hogy tájékoztassák a hozzájuk betérőket ezen hűségkártyákról - akár kér a vevő, akár nem.

2016. márc. 9. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!