Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Használ közületek valaki...

Használ közületek valaki Linux alapú operációs rendszert? Melyiket és milyen verziót, mik a tapasztalatok?

Figyelt kérdés

2016. jún. 26. 17:34
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

Ubuntu, Mint, Debian.


Ezek a disztrók fordultak meg a gépemen.


Szép, kezelhető grafikus felülett rendelkeznek. Gyengébb gépeken is jól futnak, bár az újabb verziók már megkövetelnek erősebb konfigokat. Irodai munkákra, gondolok itt prezentációkra, táblázatokra tökéletesen megfelel, emellett netezésre, és programozásra is. Biztonságos rendszer, bár olyan nem létezik, hogy legbiztonságosabb. Testreszabható, minden úgy történik, ahogy akarod. Telepítések máshogy néznek ki mint Windowson, illetve vannak olyan részei a rendszernek, amit meg kell tanulni használni. A terminálban pl. parancsokkal tudunk telepíteni (olyasmi mint a cmd), tudjuk kezelni nem grafikusan a gépet.


Könnyű, gyors rendszerről van szó. Egyre több játék jelenik meg rá, sőt Vine alkalmazással még a Windowsos appokat is jól futtatja, bár van amit nem.

2016. jún. 26. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%
Igen használok. Debian különböző verziói, ubuntu különböző verziói. Milyen értelembe mik a tapasztalatok? Nagyon attól függ mire akarod használni.
2016. jún. 26. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

Köszi az eddigieket!

Mentek a zöldek.


" vannak olyan részei a rendszernek, amit meg kell tanulni használni." - Például?


"Milyen értelembe mik a tapasztalatok? Nagyon attól függ mire akarod használni."

Úgy értem, hogy mennyire szolgálja ki a felhasználói igényeket, mennyire "szigetel el" az átlagos, windowsos felhasználóktól.


A fő felhasználási terület az irodai munka, és a net.

2016. jún. 26. 18:37
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

ezt a kommentet most egy Linux mint 17.3 cinnamon alól írom, a munkahelyemen egy Ubuntu 16.04-est használok, de az xfce DE-vel, mert nekem jobban bejön az, mint a default unity.


Nekem mind a kettő viszonylag simán fut, különösebb gondom soha nem volt vele, ha meg igen, akkor csak meggugliztam a kérdést vagy beírtam valamelyik fórumra és nagyon gyorsan megkaptam a választ.


A 65 éves édesanyám és a számitástechnika analfabéta művészlélek feleségem is Linux mint 17.3-at (MATE DE-vel) használ, probléma nélkül. Ezek mind kezőknek is teljesen megfelelő disztrók.


Akkor teljes szívvel ajánlom ezeket, ha:


-csak netezel, zenét hallgatsz, letöltesz, videókat nézel

-csak alapvető irodaszoftver funkciókra van szükséged

-ha zavar a windows (különösen a 10) kémkedése utánad

-ha idősebb gépedet, amelyik winXP-t futtat, nem akarod még kidobni


Akkor nem biztos, hogy a linux neked való, ha

-fontos, hogy mindig a legújabb PC-s játékokkal játssz

-nagyon speciális szoftverre van szükséged, amit nem lehet mással pótolni (pl nem jó más, csak a photoshop, vagy valamilyen spéci 3D modellező vagy videovágó programmra van szükséged, amihez nem elég profik a linuxos alternatívák)

-csak a MS Office megfelelő, mert nagyon komplex duku-kat csinálsz vele

-macbüzi vagy windowsbüzi vagy

2016. jún. 26. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

# 4/4 Időpont ma 19:43


Köszi!

Nagyon speciális programokat nem használok, de pld. van videóvágó ( nem túl profi) Linuxhoz? Pld. a Diablo III tudnám alatta játszani? Az avi, mpg. mkv videókat lejátszhatom?


Van olyan alternatíva, hog egyszerre legyen fen a Win és Linux, és csak akkor használjam a WIn-t, ha nagyon elengedhetetlen?

2016. jún. 26. 20:42
 6/17 SimkoL ***** válasza:
100%

'Mezei' felhasználóknak tökéletes a Linux, bár már kezd egyre gépigényesebb lenni. Mivel Delphi-ben programozok ezért én Windows-t használok, de megpróbáltam a Linux-os verziót - Kylix - is kipróbálni. Sajnálattal tapasztaltam, hogy Linux és Linux között hatalmas eltérés van, még a lefelé kompatibilitásban is. A Wine nagyon jó, de sok mindent 'nem eszik meg', a Windows specifikus dolgok néha nagy falatok. Programozási nyelvek szempontjából a C és Python 'nagy terepe' - a Python már szinte minden Linux disztróban benne van -, de ez talán már csak szakmai szempont.

Mondjuk nekem a Linux Mint-el voltak gondjaim a VGA driver-rel, nem is sikerült tökéletesen megoldanom, de egy átlagos felhasználónak csak ajánlani tudom.

2016. jún. 26. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

"de egy átlagos felhasználónak csak ajánlani tudom."


Ment a zöld, köszi!

Miért ajánlanád, és mit értesz "átlagos" felhasználó alatt?

2016. jún. 26. 21:49
 8/17 tabaki ***** válasza:
100%

„van videóvágó ( nem túl profi) Linuxhoz?”

Van sok, egyszerűbb is, bonyolultabb is, pl. Avidemux, Pitivi, Kino, Lightworks, Kdenlive, vagy akár a Blender.


„Pld. a Diablo III tudnám alatta játszani?”

Én nem játszom, tehát biztosat nem tudok, de a kompatibilitási lista szerint jól fut Wine segítségével:

[link]


„Az avi, mpg. mkv videókat lejátszhatom?”

Természetesen.


„Van olyan alternatíva, hogy egyszerre legyen fenn a Win és Linux, és csak akkor használjam a Wint, ha nagyon elengedhetetlen?”

Igen. A Windows telepítése után felrakott linux rákérdez, hogy meg akarod-e tartani, és ha igen, akkor bootoláskor választhatsz, hogy melyik rendszert indítsd. A kettő között nem ugrálhatsz, csak újraindítással tudsz átváltani. Lehet a Windowst virtuális gépre is telepíteni, és a linuxból indítani.

2016. jún. 26. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

"# 8/8 Időpont ma 21:57

Köszi!

2016. jún. 26. 22:01
 10/17 SimkoL ***** válasza:
100%

Egy átlagos felhasználó böngészik - FaceBook, YouTube... - szöveget szerkeszt, táblázatot kezel ??? és kb. ennyi. Direkt nem írtam, hogy komolyabb játékokkal játszik. A Linuxot sokkal nehezebb 'elrontani' mint egy Windows-t.

Elvileg minden népszerűbb Windows alatt futó programnak - nem játékoknak - van Linux alatti alternatívája, gyakorlatilag nem mindre igaz - de már ez nem a 'mezei' felhasználók köre.

2016. jún. 26. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!