Szerintetek milyen op rendszert érdemes laptopra rakni?
Apple-től vásárolt: Mac van rajta és az elég is!
OP rendszer nélküli gép:
tudományos munkára: Linux (én az elementaryOS-t ajánlom)
irodai munkára: Windows
játékra: Windows
sebesség, teljessítmény: linux (valamelyik lightweight változata)
Ha Almától vetted, akkor én is azt mondom maradjon rajta a Mac.
Különben meg: Ha játszani akarsz vele főleg, (FŐLEG!) akkor Window$.
Minden egyéb esetben pedig Linux. Tudniillik másképp tuti bekapsz valami zsarolóvírust, mert ezek jobban terjednek mostanában mint a nátha.
Na most hogy „melyik linuxot”, ez a szokásos kérdés jönne ugye... Hát erre a válasz a következő:
1. Ha ez lesz a legelső Linuxod amivel kezdesz az életedben, akkor pontosan azt a disztrót, amit a legkönnyebben elérhető, már régebbóta Linuxot használó ismerősöd használ! Mert neked úgyis tökmindegy még, továbbá tuti hogy őhozzá rohansz majd úgyis minden hülye kérdéseddel és apró problémáddal. (Bocs, nem téged becsüllek le csak őszinte vagyok: eleinte úgyse lesz okos kérdésed, és nagy problémáid se. Neked lehet hogy nagynak tűnnek majd, de akitől tanácsot kérsz annak nem. Hidd el nem rosszindulatból írtam ezt, én magam is így kezdtem annak idején...)
2. Ha már egy ideje Linuxot használsz, akkor természetesen tőled függ melyik disztrót teszed fel: szokásosan ez úgy néz ki a linuxos berkekben hogy a fószer kipróbálja az összes divatosat amiről hallott, meg néhány olyat amit szinte senki se használ, ezen utóbbiakat kíváncsiságból. Aztán valamelyik megtetszik neki és azt használja örökké. (örökké = ebben a kontextusban azt jelenti hogy amíg rá nem un). Ezidőtájt van az, hogy már akadnak nem hülye kérdéseid is amikkel lefáraszthatod a linuxos haverodat aki régen bevezetett téged az Erő Sötét Oldalába, lehet persze hogy azóta rég megbánta már... (nem a Linuxot bánta meg, hanem azt hogy propagálta másnak...)
3. Ha már egy ideje használod a Linuxot, s kezded úgy érezni, megy már annyira magabiztosan mint régen a Windows, és többre vágysz (olyasmire hogy „hacker” legyél, vagy egyszerűen csak feltűnősködni akarsz, vagy kifejezetten számítástechnikai szakmát akarsz űzni a jövőben, vagy valami komoly szellemi kalandra vágysz, vagy mittudomén) na akkor pedig a válasz nyilvánvaló: csinálj a gépeden legalább 2 partíciót, egyikre tedd fel a legfrissebb Lubuntut, majd ebből kiindulva a másik partícióra (chroot környezetben...) készítsd el a SAJÁT disztródat! Ennek rövid neve a szakmai zsargonban LFS, ami annak rövidítése hogy Linux From Scratch. Üsd be a gúgliba, majd kidobja a megfelelő linket neked. Az oldal megértéséhez nem hátrány némi szakmai angoltudás. Mire végigcsinálod (És előszörre úgyse sikerül majd, ha sikerrel jársz úgy kábé a hatodik próbálkozásra már, az szép teljesítmény!), rájössz, mennyire zöldfülü láma mazsola voltál korábban, amikor azt hitted, neked már nagyon megy a Linux, és jól értesz a rendszeredhez. És arra is rájössz, mennyire semmit se értenek a géphez a Windowst vagy MacOs-t használók, hiszen ők kb ugyanannyira értenek csak ahhoz az oprendszerhez mint régen te értettél a Linuxhoz (sőt, majdnem biztos hogy annyira se).
4. Ha már végigcsináltad az LFS book alapján a procedúrát (A BLFS részt is...) és van egy működő rendszered így, akkor természetesen a következő fok az, hogy csinálsz egy új LFS-t, de azt már úgy, hogy nem követed szolgalelkűen a leírást, hanem megváltoztatod a dolgokat benne, ezt-azt, hogy TÉNYLEG a te SAJÁT rendszered legyen, pont olyan amilyennek akarod. Itt csak a fantáziád szabhat határt: megváltoztathatsz ugyanis mindent a Linuxban! A fájlrendszer-hierarchiát például. Jó, ez durva dolog, bár én megtettem... Nagyon ajánlatos azonban például saját szkripteket irogatnod, hogy azokkal vezérelj mindent. Bónuszpont ha saját programnyelvet írsz, interpreter típusút, s e saját programnyelvedben írod a saját szkriptjeidet... Ezt se hülye humorból írtam le most, mert én EZT IS megcsináltam. Szóval ez igenis LEHETSÉGES. Ütemezett feladatok vezérlésére természetesen te magad írsz saját démonokat... Például, lehet efféle feladat hogy periodikusan figyelje a mailszerveredet (akár a gmail-t is) és üvöltsön neked vagy villogjon ha új leveled jött. De rengeteg más ilyesmi is lehetséges (van is nálam...), nem részletezem. Lényeg az hogy EKKOR már TÉNYLEG jogosan mondhatod magadról, hogy hacker vagy és értesz a dolgokhoz!
De ekkor már nem fogsz ilyesmivel dicsekedni, mert marhára nem fog téged érdekelni már mások véleménye, mert ekkor már bőségesen lesz annyi önbizalmad hogy önmagad értékét ne másokban keresd, szóval anélkül is eléggé magabiztos leszel. Ekkor már ballisztikus ívben tojsz arra, hogy kinek mi a véleménye rólad. És az se fog izgatni, épp milyen disztró van a gépen ami elé le kell ülnöd. Mert mindegy, mindegyiket hozzá tudod igazítani a magad igényeihez. Mert ekkor már tényleg ÉRTED a dolgokat, hogy mi hogyan és miért van a masinában. Tudod majd persze hogy te se tudsz mindent, az lehetetlen, de azt is tudod hogy ezzel a tudással amivel te, legfeljebb csak minden századik ember rendelkezik (valószínűleg ez is egy rémségesen túlbecsült érték...), és azt is tudod ha valamit nem tudsz de kiderül hogy szükséged lenne rá, napok alatt meg tudod tanulni azt is könnyedén.
Na és ekkor jön el az az idő is, amikor arra gondolsz, a számítástechnika már kezd neked kissé unalmassá válni. És elgondolkodol azon, miféle gyökeresen MÁS területen kezdj bele valami újabb vérpezsdítő szellemi kalandba...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!