Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » A Pascal programnak milyen...

A Pascal programnak milyen ingyenes és milyen fizetős változatai vannak?

Figyelt kérdés
Nem linket kérek. Egyszer letöltési linket kértem és akkor tiltást kaptam. Csak kíváncsi vagyok, hogy ki milyen ingyenes vagy fizetős változatot használ.

2016. júl. 30. 12:56
 1/4 anonim ***** válasza:

Szerintem a fejlesztőkörnyezetre gondoltál, "Pascal program" alatt Pascal-ban írt programot szoktak érteni.

Delphi fizetős.

Free Pascal és Lazarus ingyenes, Lazarus Free Pascal-ra épül, valamennyire kompatibilis a Delphi-vel, hogy mivel tudhat kevesebbet azt nem tudom, de a Lazarussal egy Delphi-féle környezet létrehozása volt a fejlesztők célja.

Kylix fejlesztőkörnyezet is van, erről nem tudok sokat.

Free Pascal nagyon sok platformon elérhető.

Régebbi Pascal változatok is vannak, melyeket már (tudomásom szerint) nem fejlesztenek, vagy abbamaradt a fejlesztésük: GNU Pascal, DEV Pascal.

SimkoL ha erre jár, ő majd kijavítja amit nem/nem jól tudtam.

2016. júl. 30. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 SimkoL ***** válasza:

Itt vagyok :) A legérdemesebb a legfrissebb Lazarus-t letölteni, mivel 'hozza' magával a Free Pascal-t. Egyes verziók között vannak (lehetnek) eltérések, de ezt igazából már csak a komolyabb fejlesztők veszik észre, de ők általában követik. A Kylix egy hatalmas tévedés volt a Delphi 7 mellett, mivel csak egyes Linux disztrókon futott - valahonnan vakartam le egy Mandrake 8.2-t teszt szintjére, de a gépemhez már kevés volt, igaz a Kylix az futott - úgy hogy felejtős. A Lazarus - Free Pascal szinte ma már mindenen fut, igaz Windows alatt méretes exe-t generál, de van hozzá program ami 'kigyomlálja':

Lazarus: [link]

Kimondott Windows alatti fejlesztésre a mai napig is a Delphi 7 a legalkalmasabb, nem tudom megvásárolható-e még, 'beszerezni' nagyon sok helyről lehet, még torrent sem kell. Dev Pascal és hasonszőrű társai nem haladtak igazából a korral, alapokra talán alkalmasak, de inkább nem ajánlanám - akkor már inkább egy Turbo Pascal 6.0 magyar helppel -

XP fölött a Delphi 7 helpjéhez telepíteni kell egy programot a M$-től, hogy a régebbi típusú help fájlokat tudja kezelni - ezért volt nekem is sokáig XP - A Lazarusnak nincs ilyen gondja, de cserébe szegényesebb a helpje a Delphi-hez képest. Több Delphi-ben írt programot is 'áttettem' Lazarusba - hellyel-közzel sikerrel - a win spec. dolgok nem mindig mennek tökéletesen és pár változót másképp kezel. Ha gondod van keress meg nyugodtan, szívesen segítek.

2016. júl. 30. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 SimkoL ***** válasza:

Talán még annyi, hogy a Delphi XE10 is letölthető 30 napos próbaverzióba, de az már olyan méretes és olyan sokat tud, hogy nem igazából kezdőknek való - valamint hatalmas méretű fájlt generál, igaz egy kódból megy a Windows, iOS, Mac, Android is -.

Amit már az előbb is írtam a Delphi 7 a legideálisabb, kismillió komponens létezik hozzá és a Delphi-k között a leginkább használt, dokumentált.

2016. júl. 30. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 tabaki ***** válasza:

Szerintem a linkkéréssel akkor szokott baj lenni, ha a jogtalan használat szándéka gyanítható. Nem vettem észre, hogy ingyenprogramok vagy hivatalos próbaverziók esetén irgumburgummal járna az ilyesmi, a válaszokban legalábbis rengeteg linket közlünk. Innen is indulhatsz Free Pascal/Lazarus ügyben:

[link]

Kezdésnek mindenesetre nagyon jó, és a fejlesztők tudatosan követik a Delphi megoldásait (rémlik, hogy voltak is összezördülések az utánzás miatt), tehát nem kell mindent elölről kezdened, ha valaha át akarsz lépni a professzionális fizetős programba.

SimkoL egynémely programjának tapasztalatai alapján a Lazarus rovására néha észrevehető sebességkülönbség mutatkozik, de általános esetben ez elhanyagolható. Az alaphelyzetben tényleg meghökkentő méretű fájlok nagysága abból adódik, hogy a hibakeresés érdekében a Lazarus rengeteg fölösleges dolgot belefordít a futtatható fájlba. Ez a projekt beállításaiban is kiküszöbölhető.

A Free Pascal/Lazarus igazi erénye (az ingyenességen kívül) a platformfüggetlenség. Nekem csak Windows/linux relációban van némi tapasztalatom, de az én szintemen -- max. egy-két ezer soros programok esetén -- általában változtatás nélkül le tudom fordítani ugyanazt a kódot mindkét rendszeren.

Amíg ki nem kötöttem a Free Pascalnál, keresgéltem egyéb pascal-compilerek és -interpreterek között is, de úgy találtam, hogy egyik sem közelíti meg sokoldalúságban és a Turbo Pascalhoz / Delphihez igazodásban. De hogy ezek aztán mennyire használhatók a gyakorlatban, azt már valójában ki sem próbáltam. Például itt találsz efféléket:

[link]

2016. júl. 30. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!