Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Ha egy 300dpi-s képet egy...

Ha egy 300dpi-s képet egy 150dpi-s fájlba húzok be és a kétszeresére nagyítom, akkor elfogadható marad a minősége?

Figyelt kérdés
Úgy kell elképzelnem ezt folyamatot, hogy gyakorlatilag az Illustrator ilyenkor lerontja nekem a képet 150dpi-sre vagy az 300dpi marad?

2017. márc. 10. 19:36
 1/10 anonim ***** válasza:
A dpi-nek semmi köze a minőséghez, és egy projektnek / exportált képnek 1 dpi beállítása lehet. Ha 300-ast 150es dpivel nyomtatsz akkor kétszer nagyobb lesz, ha még meg is duplázod akkor négyszer, tehát inkább a felezésen kéne gondolkodnod.
2017. márc. 10. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Hominida ***** válasza:

"150dpi-s fájlba húzok be"


Ez a része a nem érthető. Ha kimentesz egy képet 150 dpi-nek megfelelő, vagy általánosságban egy felezett felbontású fájlban, akkor az így elveszett információt csak a tévésorozatokban tudják pótolni, a valóságban az már elveszett. Lehet a visszanagyított kép minősége elfogadható, de biztos, hogy az apró részletek tompulni fognak.

2017. márc. 10. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

#2:

A dpi továbbra sem befolyásolja a lementett kép minőségét, semmi köze hozzá. Csak a nyomtató számára egy adat, ami a képpont sűrűséget (nyomtatott kép 'minőséget' és méretet) befolyásolja.

2017. márc. 10. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Mivel az illustratort említette, megnyugtathatlak, hogy a képhez nem nyúl mivel csak linkeli a küldő képet (ha beágyazod akkor sem) Az hogy az illustratort 150dpi-be állítottad be nem sokat jelent, mivel vektoros rajznál mindegy, képeknél meg a forráskép számít, tehát ha a 150dpi-s illustrator dokumentumot 300dpi-s képbe exportálod, akkor a 300 dpi-s lesz (persze a raszteres kép alapminősége számít)
2017. márc. 11. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Még egy kis kiegészítés az előző hozzászólásomhoz:

A lényeg, hogy nyomtatásra vagy monitorra (webre) dolgozol, ha webre akkor úgyis csak 72 dpi kell, ha papírra, akkor a 300dpi-ben dolgozz, emellett a fizikai méret is lényeges (mm) tehát jobban jársz a ps-ban előkészíted a képet a célnak, pixel, dpi, fizikai (nyomtatási méret). Ha semmi komoly nyomdai célod nincs vele, akkor hagy a p...ba a dpi-t :)

2017. márc. 11. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Nagy méretű nyomtatásról van szó.

Csak a képek nem elég nagyok, de azok a képek kellenek.

Szerintem ilyen méretnél a gyártók 150 dpi-t kérnek általánosságban.

2017. márc. 13. 07:42
 7/10 Hominida ***** válasza:
Képernyőn elsősorban ppi-ben mérik a felbontást, vagy egyszerűen pixelben, nyomtatásban pedig dpi-ben. De ennek nem annyi a lényege, hogy mennyi legyen beleírva a képfájlba, hanem amikor a képet valóban kinyomtatják, akkor hüvelykenként hány igazi, információt hordozó képpontot szeretnél látni. Ha a képet nagyítják, a képpontok száma megnő, de nem kerül bele több részlet, csak a látványt, az illúziót tudják kicsit erősíteni kontúrélesítéssel és hasonló trükkökkel. Nézd meg a képet a monitorodon olyan nagyításban, aminek a ppi értéke megegyezik a később kinyomtatandó kép méretéből és a pixelszámból kiszámítható felbontással, és nagyjából látni fogod, hogy mennyire lesz életlen az eredmény. Még jobb, ha a végleges méretre felnagyított kép egy kis részletét ki is nyomtatod és alaposan megszemléled.
2017. márc. 13. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Ha szimplán a már kimentett pdf-et nézem 100%-ban az nem jó?
2017. márc. 13. 13:51
 9/10 Hominida ***** válasza:

Nagyjából jó. De PDF-be menni nagyításra váró képet nem volt jó ötlet. A PDF-be JPEG tömörítésben került a kép, azt sem tudjuk, hogy milyen tömörítési rátával, szóval valószínűleg még romlott is a minősége, nemhogy megtartotta volna az eredeti részletességét. Nyomdai feldolgozásra szánt képet veszteségmentes tömörítéssel kell tárolni, főleg TIF vagy PNG, szükség esetén BMP formátumban, fekete-fehér képnél GIF-ben. A JPEG veszteséges tömörítés, még 100%-os rátával is elvesz a képben levő információkból.


A végeredményt ideális esetben úgy kell elkészíteni, hogy 1 pixel 1 dot legyen. Persze nagy nyomtatványnál ez már horribilis fájlméretekhez vezetne, ilyenkor kell darabolni, átfedéssel, passzerekkel, egységes felbontásban. Az átfedés azért kell, mert a vágásnál a kép szélén levő pixelek veszteséges tömörítésnél elváltoznak.

2017. márc. 13. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Hominida ***** válasza:
* "De PDF-be menTEni nagyításra váró képet nem volt jó ötlet."
2017. márc. 13. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!