Kezdőoldal » Számítástechnika » Weblapkészítés » Miért kell mindenkinek minden...

Miért kell mindenkinek minden ingyen?

Figyelt kérdés
Nagyon sokan kérdeztek itt már arról, hogy van-e ingyenes host, vagy domain, esetleg ingyen hogy lehet oldalt csinálni. A weboldal hobbi/tanulás vagy egy befektetés. Ma már ez pár ezer forintos "játék". Ez tényleg nem éri meg havi 2 doboz cigi árát?
2023. jan. 6. 21:34
 1/8 anonim ***** válasza:
80%
Ha valamit ingyen is meg lehet kapni, én se feltétlenül fizetnék érte. Pláne a mostani helyzetben. Az alapvető dolgok is nagyon drágák, kaját és lakhatást mindenképpen muszáj fizetni és sokaknak már ezt is ki kell centizni. Nyilván jól jön, ha legalább olyan dolgokat, mint pl. szórakozás vagy önfejlesztés ingyen vagy minél olcsóbban ki tudja hozni az ember. Ezért kérdezik meg, hogy van-e ingyenes lehetőség, mielőtt valamilyen fizetős opciót választanak. Szerintem ez teljesen normális dolog.
2023. jan. 6. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 vmg ***** válasza:
82%

Egyet értek az #1-el.

Kezdő koromban én is ingyenes webhelyekkel kísérletezgettem.

Aztán mikor szükség volt már olyan funkciókra ami az ingyenes csomagban nem volt benne előfizettem egy másik csomagra.

2023. jan. 6. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
53%

Én valahol a kettő között érzem a realitást.


"A weboldal hobbi/tanulás vagy egy befektetés."

És azért sok tanulási folyamat ha úgy vesszük, ingyen van. Legalábbis a gyakorlás része.

A befektetés már más kérdés. Egy profitorientált weboldallal szemben azért komolyabb igények merülnek fel, mint egy személyes hobbi-oldallal szemben.

De más okok és indokok is vannak.

Sokáig - főleg keleten - teljesen idegen dolog volt, hogy valami nem megfogható dologért pénzt adjanak. Pl. szoftverért fizetni? Hiszen az semmi, nincs benne semmi nyersanyag, meg egyébként is, az a pénzen megvett szémítógéphez van, nem egy önálló valami.

Mármint persze, hogy nincs így, de sokáig hasonló felfogás uralkodott.

Aztán ott van egy másik jelenség, hogy az internet elterjedésével robbanásszerűen terjedtek el az ingyenes szolgáltatások. Oké, hogy tele voltak szórva reklámokkal, de ingyenesek. Ebből adódóan sokan alapvetőnek veszik, hogy ami az interneten van, az ingyenes, vagy legalábbis annak kéne lennie. Abba kevesen gondolnak bele, hogy azt azért valamiből fenn kell tartani, és senki nem olyan hülye, hogy a fizetését arra költse, hogy másoknak ingyen szolgáltatást biztosítson.

És persze az sem elhanyagolható szempont, hogy mondjuk egy tizenévesnek nincs bankkártyája, amivel fizethetne érte, a szülő meg - tegyük hozzá, azért jogosan - nem akarja, hogy a gyereke az ő bankkártyájával garázdálkodjon. Főleg, hogy sokuk nem látja át, hogy ez most rejt-e magában valamiféle kockázatot.

Most felnőtt, kereső emberként fel sem merülne, hogy ingyen, valami agyba-főbe lekorlátozott tárhelyszolgáltatón tevékenykedjek, illetve hogy valami ZS-kategóriás domaint használjak. A domainért fizettem kb. kétezret (egy évre), a weboldal meg saját VPS-ről fut, amit aztán úgy állítok be, ahogy nekem tetszik.


Én inkább azt találom sokkal visszataszítóbbnak, amikor valaki, aki tényleg megengedhetné magának, hogy fizessen, akkor is folyton kibúvókat keres. Amikor 1-2 eurós játékokat is inkább kétes warez oldalakról letöltögetnek? Meg azon görcsöl, hogy Netflixen hogyan ússza meg a havidíjat? És sokan ezt sajnos elvből csinálják. Mert csakazértsem fog fizetni, még 500 forintot sem.

2023. jan. 6. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Teljesen igazatok van, nem láttam túl a saját helyzetemen :) köszi a válaszokat :)
2023. jan. 7. 00:36
 5/8 anonim ***** válasza:
49%

Ez egy alapvető emberi természet, a legfinomabb az "ingyen fagyi".

A tárhelynél ez nem teljesen ajándék, inkább reklám (ha kicsi lesz, látogatottabb az oldal, megveszik a fizetőst, akkor is, ha az valamivel drágább, mint máshol). Legelőször én is ingyenes tárhelyen kezdtem a weboldal készítés tanulását, meg ingyenes leírásokat/ videókat néztem, és másoknak is ezt ajánlom, mert gyakorláshoz és tanuláshoz kiválóak ezek. Később természetesen már ez kevés volt, mint az ingyenes tárhely, mint pedig az ingyenes oktatóanyagok (tehát bejött a fent írtak), bár sok mindent meg lehet belőlük tanulni, de inkább csak az alapokat.

Vannak ingyenes VPN szolgáltatások, ezt is sokan keresik. Van, amelyik szolgáltató azt csinálja, mint az ingyenes tárhely, egy alap szolgáltatást ad ingyen, később pedig ha megtetszik, többre van szükség, akkor megveszik a prémiumot.

Interneten szintén keresettek az ingyenes filmletöltő és filmnéző szolgáltatások, ezek nagy része illegális, bár vannak oldalak, ahol legálisan nézhetünk filmeket, csak a választék szűkös. Itt speciális eset, amikor reklámokért nézhetünk meg egy tartalmat ingyen és legálisan, ebben az esetben a hirdető fizet helyettünk, de ez olyan, mint az ingyen tárhely és VPN esete, csak itt nem a megtekintett tartalmat, hanem a benne reklámozott terméket vásároljuk meg.


De olyan nincs, hogy ingyen, pontosabban ez csak egy illúzió, amit a vállalatok

elakarnak velünk hitetni. Olyant egyik cég sem csinál, hogy "adja meg a számlaszámát, és ingyen pénzt küldünk Önnek", mint ahogyan az utcára sem mennek ki teli bőrönd pénzzel, hogy odaadják a járókelőknek. Akkor miért adnának interneten ingyen és ajándékba egy olyan szolgáltatást, aminek a fenntartása nem kevés pénz? A válasz a reklám, reklámért bármelyik cég hajlandó fizetni! Ha kapsz egy termékmintát, például mosóport, örülsz, hogy nem kell fizetni érte, aztán megveszed, mert jó, mert ez egy reklám. Reklám az, ha egy fizetős szolgáltatás ingyenes verzióját használod. Reklám a szoftverek ingyenes próbaverziója. Reklám, ha egy tartalmat a hirdetésekért cserébe ingyen elérhetsz.

2023. jan. 7. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

#5: Azért van egy kis hiba a gondolkodásodban.

Ez a "semmi nincs ingyen" dolog, bár sokszor tényleg megállja a helyét, de jó ideje bebizonyosodott, hogy léteznek tényleg teljesen ingyenes termékek és szolgáltatások.

Nem tudom, hogy milyen böngészőt használsz, de kötve hiszem, hogy olyat, amiért így, vagy úgy fizetsz. Én mondjuk Firefoxot, amit a Mozilla alapítvány gondoz. Nem csak ingyenes, de még a forráskódját is letölthetem. Egyetlen bitnyi reklám nincs benne, és még közvetetten sem kell fizetni érte mondjuk az érzékeny adataink megadásával. De vannak ingyenes operációs rendszerek is (Linux, BSD), meg sokezernyi szoftver.

Hogy aztán valami miért, és hogyan ingyenes, az más kérdés. Vannak olyanok, amik reklámokkal zúdítanak el, vagy éppenséggel az adataiddal kereskednek, de most NEM ezekről akarok írni. Hanem azokról, amik tisztességes úton ingyenesek.

Határeset, de vannak olyan progrmaok, amiknek készül "free", és "prémium" verziója is. Most nem arról beszélek, amikor kapsz egy 30 napos próbaverziót, vagy egy funkcionalitásában nagyon furván lekorlátozott, szinte már használhatatlan szoftvert. Azok a demók és shareware-ek. NEM ezekre gondolok. Hanem azokra, amiknek az alap verziójuk is teljesen ingyenes és használható, de mellette van egy több funkcióval bíró változata is. Ilyen például a PDFSam, amivel PDF-eket lehet szétszedni, meg összeállítani. Hasznos kis szoftver tud lenni, ingyenes, nem továbbítja az érzékeny adataidat, és nincs teleszórva reklámokkal. De létezik egy többletfunkciókkal ellátott változata is, amiért már fizetni kell. Mondjuk az említett PDFSam esetén a két oldal megcserélése már prémium funkció. De a free verzióval is megoldható, csak szét kell szedni az adott lapok mentén, és összeilleszteni a kívánt sorrendben.

De sok antivirus, tűzfal, és egyéb védelmi szoftver gyártója is ezt a modellt alkalmazza. Az alap szoftver is teszi a dolgát, de vannak mindenféle extrákkal kiegészített változatai is. (Ez a modell többé-kevésbé lefedi a "freemium" néven említett kategóriát.)

Aztán ott vannak a kvázi reklám célú temrékek. Nem, most nem a reklámokkal teleszórt, lekorlátozott szoftverekre gondolok, hanem azokra, amik teljes értékűek, de a fejlesztő cégnek presztízs értékű, hogy azt kiadja, és fejlessze. Pl. a VirtualBox. Tök ingyenes, minden funkciója ingyen használható, és komoly, fizetett programozók fejlesztik. Viszont a kiadójának, az Oracle-nek ez egy remek reklám, hogy látják az emberek - sőt, leginkább a hozzáértőbb informatikusok, akik közül a potenciális ügyfelelk többsége kikerül -, hogy van egy kitűnő szoftver, és ott díszeleg az Oracle neve, aki ezt ingyenesen biztosítja. A fejlesztését az Oracle fedezi, de igazából a teljes költségvetésükhöz mérten ennek a fejlesztési költsége elhanyagolható.

További lehetséges modell, amikor a szoftver ingyenes, de lehetőség van adományokkal jutalmazni a fejlesztőket. Ami persze nem kötelező, de azért akad jópár jó érzésű felhasználó, akik számára értékes az adott szoftver, és nem restek kisebb-nagyobb mértékben jutalmazni azt.

Vannak olyan szoftverek is, ahol maga a szoftver ingyenes, de lehetséges azzal kapcsolatos kiegészítő termékeket és szolgáltatásokat vásárolni. Tipikusan ilyenek az egyébként ingyenes, de terméktámogatást biztosító szoftverek. Ezek leginkább a vállalatokat célozzák meg, akiknek lényeges, hogy ha gond van, egyből legyen segítség. Emiatt képesek akár nagyobb összeget is kiadni, hiszen ez még mindig kevesebb annál, mint amekkora bevételkiesést okoz, ha valami nem működik. Némelyik Linux disztibúció is ezt a modellt használja. A szoftver maga mindenki számára ingyenes, de lehet hozzá terméktámogatást venni.

És végül vannak azok, akik a jelen-, vagy jövőbeli előny miatt fejlesztenek ingyenesen. Ők ezt nem főállásban csinálják, hanem vagy hobbiból (nem lebecsülendő az ő munkájuk sem), vagy főállás mellett. Van egy ismerősöm fejlesztett még egyetemistaként egy tök ingyenes szoftvert. Azt referenciamunkaként bemutatva egyből alkalmazták szoftverfejlesztőnek. Tehát az ingyenes munkájának (is) köszönheti a jövőbeli bevételét.

De ha mondjuk egy ismertebb szoftver stáblistájában ott van a nevünk, az is azért jelentős előny a munkaerőpiacon.


Szóval: baromira nem állja meg a helyét az, hogy semmi nincs ingyen. Ez csak akkor igaz, ha az adott termék, vagy szolgáltatás a fejlesztőnek/szolgáltatónak kiadásokat jelent. Mondjuk egy webtárhely-szolgáltatás pont ilyen.

2023. jan. 8. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Mondjuk a webfejlesztésben jobb esetben soha sem kell fizetned hostingért. A tanulás része nem az, hogy felrakod valamilyen random hosting servicere a projected.


Kb minden komoly szoftverfejlesztő cég simán felvesz ha csak lokálban futó dolgod van, amit githubra felraksz. Sok helyen amúgy meg sem nézik a saját projecteidet igazán, így technikailag még ez sem kell.


Tehát valóban értelmetlen ilyenkért fizetni ha befektetésnek szánod önmagadba. Ha hobbinak szánod az teljesen más. Rengeteg ember költ rettenetesen sokat a hobbijára.

2023. jan. 9. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Napi kb. több száz domain jár le (utánanézhetsz) mert nem éri meg nekik még a domain árát sem kifizetni a következő évre... Hosting is egy kiadás, azt már főleg nem. És nem ennyiből áll egy oldal, fejlesztőt fizetni, ha nem akarsz akkor magad és a te időd megy erre (valószínű hogy 5x-10x annyi időbe telik amíg tanulsz). Mindenki döntse el mennyit ér saját ideje, megéri-e neki foglalkozni vele vagy fizetni valakinek érte...
2023. jan. 9. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!