Kezdőoldal » Számítástechnika » Weblapkészítés » Ingyen felhasználható, átalakí...

Ingyen felhasználható, átalakítható, testre szabható, majd saját -vagy eladásra készített- weblapba beépíthető -mások által már elkészített- kódok, program részek, stb? Mi az ingyenes?

Figyelt kérdés

Rengeteg hasznos dolgot, kódot találni a neten, amiket egy weblap elkészítésénél (akár) fel lehet használni.

Pl. keretrendszerek, menürendszerek (design és működés), űrlapok, képgalériák, effektek, számlálók, stb.

De honnan tudhatja az ember fia, hogy az a "kincs", amire nagy örömmel rálelt, valóban ingyenesen felhasználható-e a saját "szükségletei" számára?

Természetesen nem a dolog fizikai megvalósíthatóságára gondolok, hanem a jogi részére.


Tudtok ezzel kapcsolatos magyar nyelvű anyagokat, linkeket ajánlani?


2012. febr. 20. 10:32
 1/8 anonim ***** válasza:

Nézd meg milyen a licensze. Általában az ilyen kódokat valamilyen nyíltforrású licensz alatt teszik közzé pl. gpl

[link]

2012. febr. 20. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 2xSü ***** válasza:

Ha most ismerkedsz a témával, és nem nagyon akarsz belefolyni a saját megvalósításba, akkor inkább ajánlom az ingyenes CMS rendszereket. Ezekhez általában létezik egy csomó plugin, kiegészítő. Ezek felhasználása mind ingyenes (néhány kiegészítő esetén lehet kivétel). Lásd: Drupal, Joomla, Wordpress .


De amúgy #1 válasza helyes. Az adott kód, komponens oldalánál le van írva, hogy milyen feltételekkel használhatod az adott terméket.

2012. febr. 20. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

Sok olyan anyagot, tutorialt találtam már a neten, amikben kész kódokat, kódrészeket (css, php, javascript,...) láttam.

Némelyik már ömagában is, némelyek kisebb átalakítással,testreszabással a saját igényekre szabva működtethetők.

A licenszekkel kapcsolatban nem sokszor láttam megjegyzéseket.

/Ehhez azért azt is meg kell jegyezzem, hogy nem beszélek angolul, ami azért jelentősen lekorlátoz./


Ellen példaként említeném a [link] oldalt, ahol sok hasznos ötletet, magyar nyelvű leírást találtam.

Itt az egyes plugineknél meg vannak adva a liszenszek is. pl. MIT, GNU, GPL, GPLv2, Creative Commons Attribution 2, Creative Commons Attribution 3, stb., de sajnos nem egyértelmű számomra mindegyik.

Pl. a MIT és GNU-val jelölteket felhasználhatom-e, és hogyan?

2012. febr. 20. 11:18
 4/8 anonim ***** válasza:
GNU GPL licensznél azt tudom, hogy a kódot felhasználhatod, módosíthatod is akár, közzé is teheted, de a licensz egy másolatát ugyanúgy mellékelned kell hozzá. MIT-t nem igazán ismerem, de szerintem az is hasonlóan megengedi a saját célú használatot.
2012. febr. 20. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 2xSü ***** válasza:

Kis segítség:

[link]

[link]

[link]


A MIT ha jól tudom nagyon hasonló a GPL-hez, sőt kompatibilis vele.


De a licensz egy dolog. Érdemes nézni, hogy mit milyen céllal hoztak létre, publikáltak.


Ha van egy tutorial, akkor azt azért hozzák létre, hogy átadjanak egy tudást, amit a „tanítvány” bármihez felhasználhat természetesen. Szerintem senki nem fog reklamálni azért, mert a tutorialban található példaprogramot egy az egyben felhasználod.


Vagy vegyük a jQuery-t. Ugye ez kimondottan honlapokhoz készült. Erre van, ezért találták ki, hogy mindenki foghassa és beépíthesse az oldalába.


Nem kell külön kiírni a honlapra, hogy miket használtál fel. Az szépen benne van a forrásban úgy is.


Gyakorlati szempontból helyes:

- Beépíteni, sőt a módosítások megjelölésével akár módosítani ezeket a komponenseket.

- Akár pénzt is kérhetsz a kész termékért. Ilyen esetben ugye nem a komponenst adod el, hanem azt a többletet, amit te tettél hozzá. Te végül is azt adod el, amit ezekből a komponensekből összeraktál, és nem magukat a komponenseket.


Ami nem helyes:

- Eltávolítani pl. a forrásból a Copyright és szerzői információkat.

- Úgy módosítani a komponenseket, hogy ne lehessen tudni, mi volt az eredetijük és azt hol lehet elérni a neten.

- Illik a módosított komponenseknél megjegyzésben megjelölni, hogy egy módosított termékről van szó, illetve megjelölni a módosításokat is.

- Nagyon nem illik egy komponenst piacra dobni úgy, mint sajátot. (Akár módosítod, akár nem, akár kérsz érte pénzt, akár nem.)

2012. febr. 20. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszaitokat, a részletes információkat.

Összegezve, tehát bármit felhasználhatok, amit a neten publikált tutoriálokban, fórumokon, blogokon közzé tettek; ha azt a publikációban rögzített liszenszek kifejezetten nem tiltják.

Legyenek azok kész kódok, vagy kód részek, stb.

A lényeg, hogy a szerzői jogokra való megjegyzéseket hagyjam érintetlenül.


Ami -mivel teljesen amatőr vagyok a témában- nem teljesen világos számomra, az az, hogy ha meg változtatok valamit, akkor hogyan tudom azt megjelölni, és ismertetni az eredeti verziót.

Vegyünk pl. egy dinamikus menüt, annak a kódját; vagy egy JQery plugint.

Ezt beépítem a saját weblapomba.

Átalakítom, méreteket, színeket, dizájnt változtatok, újabb menüpontokat hozok létre, stb.

Mindezt az eredeti felhasználásával, de annak átalakításával, a belső paraméterek (változók) megváltoztatásával.


Hogyan kellene a weboldalamon belül (pl. az index.html oldalon) megmutatnom, hogy mi volt az eredeti kód?

Vagy ezeket egy külön (linkelhető) aloldalra kellene összegyűjtenem, hogy aki akarja megnézhesse?

Mi erre a bevált, korrekt gyakorlat?

2012. febr. 22. 13:54
 7/8 2xSü ***** válasza:

Minden programozási nyelvben, jelölőnyelvben van megjegyzés.


Pl. ha megnézed a jquery.js fájlt, akkor így kezdődik:


/*!

* jQuery JavaScript Library v#.#.#

* [link]

*

* Copyright 2010, John Resig

* Dual licensed under the MIT or GPL Version 2 licenses.

* [link]

*

* Includes Sizzle.js

* [link]

* Copyright 2010, The Dojo Foundation

* Released under the MIT, BSD, and GPL Licenses.

*

* Date: …………

*/


Na ezt ne távolítsd el. Ha belepiszkálsz, akkor egyrészt érdemes a kód elején ezt jelezni.


Pl.

/* !!! Modified jQuery by Gabesz777, based on jQuery v#.#.# */

/*!

* jQuery JavaScript Library v#.#.#

* [link]

*/


Ha pl. adsz hozzá egy új függvényt, akkor:

/* function add by Gabesz777 */

function sajat() {


}

Ha törölsz egy függvényt, akkor:

/* function xyz removed by Gabesz777 */


Ha módosítasz valamit, akkor

/* Modified by Gabesz777 */

if () { // check value


-----------------------------------------------


Remélem így érthető.


Nem nagyon kell feltüntetni a honlapon a felhasznált komponenseket. A forrásban úgyis ott vannak a copyright információk.


Ha nem a forrásba nyúlsz bele, hanem simán csak paraméterezed az adott komponenst, azt nem kell jelezni. (Azaz ha nem nyúlsz hozzá a letöltött fájlokhoz, hanem csak használod azokat.)


Ha blogról, tutorialból veszel át kódot, akkor azt nem kell feltétlenül jelezni, vagy elég forrás szinten.


Pl:

/* Slideshow based on [link] */

2012. febr. 22. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Valami hasonló megoldásra gondoltam magam is, de így, hogy megerősítést kaptam, így azért minden egyértelműbb.

Még egyszer köszönöm az útbaigazítást.

2012. febr. 22. 17:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!