Kezdőoldal » Szexualitás » Fogamzásgátlás » Fogamzásgátlót érdemes inkább...

Figyelem! A Szexualitás kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Fogamzásgátlót érdemes inkább magánorvossal feliratni?

Figyelt kérdés
Vègülis ők se vizsgálnak ki emiatt gondolom csak random felírni egyet ami ha okoz mellèkhatást másikat ír helyette. De lehet rosszul tudom ,sőt egyáltalán nem vagyok kèpben ,csak ilyenekkel.ijesztgettek.
2017. nov. 21. 12:20
 1/7 anonim ***** válasza:
Random mi a kérdés. Vizsgálat nélkül akarsz gyógyszert, vagy pont hogy nem nélküle. Sikerült szép érthetően fogalmazni.
2017. nov. 21. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Nyílván szeretnèm ha megvizsgálna.
2017. nov. 21. 12:35
 3/7 anonim ***** válasza:
Mindenképpen megvizsgálnak előtte,mindegy,hogy kihez mész,csak ragaszkodjál a vérvételhez is.
2017. nov. 21. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Örülnék ha lenne vérvétel is, de úgy tudom M.o.n kiröhögnek a dokik ha ilyet kérek
2017. nov. 21. 13:47
 5/7 anonim ***** válasza:
Akkor lehet,hogy a magánrendelést kellene választanod,ott komolyabban veszik a dolgot,mert ugye megkapják 10.000-et,kb.
2017. nov. 21. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően azt, hogy a forgalomban lévő, kb. 10-15 féle hatóanyag kombinációjú (márkanévből ebből persze sokkal több van, de egy csomó készítménynek ugyanaz a hatóanyaga, csak más a gyártó) gyógyszerből neked melyik lesz megfelelő, melyik mellett nem jön elő valamilyen kellemetlen mellékhatást, azt semmilyen vizsgálattal nem lehet megmondani előre.

Egy normális anamnézisfelvételből lehet sejteni, hogy inkább ún. ösztrogén- vagy gesztagén túlsúlyos csoportba tartozol, és ez alapján valamiféle irányvonal van, hogy milyen készítményt érdemes kipróbálni, de az is nagyrészt lutri.


A nőgyógyásznak tehát elsősorban nem az a feladata, hogy valami isteni látnoki képességgel kitalálja, hogy neked melyik tabletta lesz a jó, hanem az, hogy megállapítsa, egyáltalán javasolt-e neked bármiféle hormonkészítménnyel való védekezés vagy sem.

Ugyanis vannak betegségek, gyógyszerek, amelyek mellett nem, vagy csak fokozott óvatossággal javasolhatók.

Ehhez pedig egy egészséges, fiatal nőnél bőven elég egy normális anamnézisfelvétel. Ha van valamiféle betegséged, problémád, akkor persze ez kiegészülhet egyéb vizsgálatokkal, de alap esetben nem szükséges vérvétel a fogamzásgátló felírásához.


Tehát még egyszer mondom: Attól, hogy az orvos elküld egy rutin laborvizsgálatra, nem fogja tudni, hogy neked melyik gyógyszer fog beválni.


Hormonvizsgálat teljesen indokolatlan fogamzásgátló előtt és semmit nem befolyásol. Azt akkor érdemes végezni, hogy ha valakinek nem rendszeres a vérzése (és itt nem egy hetes ingadozásokra gondolok, hanem mondjuk hónapos kimaradásokra) és kíváncsiak vagyunk az okára.


Ami még megfontolandó, az a Leiden mutáció szűrése. A rutinszerű erre irányuló vizsgálat egyébként abszolút nem kötelező, nem előírás. Ugyanis bár a fogamzásgátló tabletta mellett gyakoribb a mélyvénás thrombosis, mint alapesetben, ez nem jelent akkora kockázatot, hogy emiatt érdemes lenne mindenkit szűrni.

Viszont mindenképp megfontolandó akkor, ha a családban viszonylag fiatal korban előfordult ilyesmi (pl. ha édesanyádnak 40 évesen volt trombózisa).

De azért azt is érdemes hozzátenni, hogy a fokozott trombózishajlamnak rengetegféle genetikai oka lehet, amelyek előfordulási gyakorisága különböző. Magyarországon az ún. Leiden mutáció fordul elő leggyakrabban, így maximum arra szoktak szűrni. Részletes kivizsgálás csak akkor történik, ha valakinél viszonylag fiatalon előfordul ilyen probléma.


Ennek ellenére a saját meglátásom az, hogy ha valakinek van rá kerete, akkor igen is csináltasson egy thrombophilia panelt (kb. 10-15 ezer forint környéke magánlaborban), mert ezzel azért jelentősen le tudja csökkenteni a kockázatot.


Tehát amit az orvosnak tisztességesen meg kellene csinálnia:

1. anamnézisfelvétel: Ciklusodról (milyen gyakran jön meg, hány napig tart, ciklus alatti panaszok), betegségeid (kiemelten pl: cukorbetegség, magasvérnyomás, migrén!), szedett gyógyszerek (pl. epilepszia ellenes gyógyszerek csökkenthetik a tabletta hatását!), családban előforduló betegségek (pl. trhombosis), dohányzási szokások (!!!!)

2. Ha éltél már nemi életet, akkor kell egy éven belüli rákszűrés. Mostanában már gyakori, hogy a nők úgy kezdenek nemi életet élni, hogy már az első aktus előtt elkezdik a tablettát, ilyen esetben elég az első után elmenni rákszűrésre.


Kiegészítő vizsgálatként lehet


1. Egy rutin labor (vérkép, vesefunkció, májfunkció, esetleg vérzsírok). Ez egy tök egészséges fiatal nő esetén felesleges. Ha valaki idősebb, több rizikófaktora van (pl. 35 év feletti és kövér), akkor megfontolandó.


2. Thrombophilia panel.


És még egyszer: irányvonalak vannak azt illetően, hogy milyen esetben milyen tablettát érdemes felírni, de garancia arra, hogy az jó is lesz, nincsen. Pl. ha valaki nagyon pattanásos, zsíros bőrű, akkor érdemes lehet antiandrogént is tartalmazó tablettát választani. Ha valakinek az a problémája, hogy iszonyatosan erős a vérzése, amihez esetleg vérszegénység is társul, akkor olyat érdemes választani, ami erre a legjobb hatással van (pl. hosszú szedési ciklusú készítmény, már ilyen is van a piacon). Ha valakinek az a panasza, hogy menzesz előtt vizesedik, akkor érdemes olyan tablettát választani, amiben a gesztagén enyhe vízhajtó hatással is rendelkezik.


Ha pedig véletlenül nem jön be az első tabletta, akkor nem rögtön anyázni kell, hogy "de a hülye orvos nem is csinált vérvételt, biztos azért választott szar tablettát", mert ez így nem igaz.

El kell mondani részletesen a panaszokat, ha esetleg vérzés jelentkezik a tabletta mellett, akkor részletesen elmondani, hogy mikor és milyen jellegű a vérzés, és ezek alapján lehet egy másik készítményt keresni.


És hogy a konkrét kérdésre is választ adjak: Magándokik között is találsz olyat, aki semmit nem kérdez, csak felír egy készítményt, és állami intézményben is találsz olyat, aki alaposan körüljárja a témát.

2017. nov. 21. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

én nem magánorvosjoz mentem .

Bementem a rendelőbe, mondtam , h mit szeretnék és két perc múlva már a recepttel jöttem ki.

Semmi vizsgálat, semmi kérdés.....

2017. nov. 23. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!