Kezdőoldal » Szórakozás » Egyéb kérdések » Ti értitek ezt a feladatot?...

Ti értitek ezt a feladatot? (Valszám)

Figyelt kérdés

A Kenó játékban 80 számból húznak ki húszat. A játékos 1,2,3,4,...10 számot jelölhet meg. Nézzük azt az esetet, amikor hét számot választ! Akkor nyer, hogyha 0,4,5,6,7 találata van. Hányféleképpen valósulhatnak meg ezek? Hányféleképpen lehet 1,2,3 találata? Összesen hányféleképpen nyerhet, és hányféleképpen veszíthet?

Elvileg a binomiális eloszlást lehet modellezni ezzel a feladattal. Én már ott megzavarodtam, hogy nyolcvanból kihúznak húszat és ebből tízet jelölhetek meg. Az meg, hogy 0,4,5,6,7 találatom lehet... Mivan? Nulla találattal nyer? Én ezt fel nem foghatom... Ki érti ezt?



2016. aug. 5. 18:30
 1/2 anonim ***** válasza:

Nem tudom mi elképzelhetetlen azon, hogy 20 számot húznak ki és 10-et jelölhetsz meg. Nagyobb eséllyel nyersz, mintha tizet húznának ki, de ugy nem biztos, hogy nyersz, mert ott van a kihúzott 20 mellett 60 másik szám, ha épp abból választottál tízet, akkor egy találatod sincs.


"Én már ott megzavarodtam, hogy nyolcvanból kihúznak húszat és ebből tízet jelölhetek meg": Nem a kihúzott 20ból jelölnek meg tízet, hanem a nyolcvan választhatóból. :) Tehát 1-80ig lehet jelölni és ebből az intervalumból (1-80) húznak ki húszat.


"nulla találattal nyer?":Ezt sem értem miért nem tudod elképzelni. Ha sikerül eltalálnod miket nem húznak ki, akkor nyersz.


De akkor vegyük szépen sorba:

Hányféleképp lehet egyáltalán kiválasztani 80 számból 10-et? Vagyis hány féle szelvény adható fel, más szóval hány féleképp töltheti ki a szelvényt egy ember.

Ez "80 alatt a 10". Mivel a binomiális eloszlást tanuljátok, remélem ezt nem kell magyaráznom. 80 számból 10-et ennyi féleképp lehet kiválasztani. Ha ehhez is bővebb magyarázat kell, akkor olvasd el a wiki cikket a binomiális együtthatóról.


És akkor a feladatok:


Hány féleképp lehet 0 találata egy embernek? Ehhez abból a 60 számból kell választania, amit NEM húznak ki. 60 számból kiválasztani 10-et "60 alatt a 10" féleképp lehet.


Hány féleképp lehet 4 találata?

Ehhez ki kell választani a 20 kihúzott számból 4-et és a 60 nem kihúzottból 6-ot. Előbbit "20 alatt a 4" féleképp tudja kivitelezni, utóbbit "60 alatt a 6" féleképp. A két eredményt össze kell szorozni és megkapjuk, összesen hányféleképp húzható 4 nyertes és 6 nem nyertes szám.


A többi ezzel teljesen analóg, remélem sikerült megérteni.

2016. aug. 5. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Én értem a binomiális eloszlást, valszámból ötös voltam, csak találkoztam ezzel a feladattal, és valahogy nem tudtam felfogni. Úgy látszik, hogy te okosabbnak bizonyultál, vagy nekem volt kevés három óra alvás...
2016. aug. 6. 08:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!