Kezdőoldal » Szórakozás » Egyéb kérdések » Márton napi egyszerű ötleteket...

Márton napi egyszerű ötleteket szeretnék tudtok ilyent?

Figyelt kérdés

2018. okt. 8. 17:14
 1/2 anonim ***** válasza:

Szia!


Három évig szerveztem Márton-napi felvonulást az általános iskolában. Már gimis vagyok, nemrég lettem hatalmas rajongója a névnek. Szívesen segítek! :)


Mi minden évben a falu egy adott pontjáról, legtöbbször a parkból indultunk, az alsó tagozatosok papírból készült, általuk kiszínezett, esetenként általuk színes papírból összeragasztott libabábukkal vonultak, mi, felsősök pedig gyertyákkal. Nekem egyébként fáklyát is készített anyukám. (A gyertyagyújtással mindig probléma volt. :D) Egyik évben volt olyan is, hogy minden osztályból egy embernek piros palástban kellett vonulnia. A templomig vonultunk, és volt olyan, hogy énekeltünk is, bár az első évben probléma volt ezzel, mivel senki nem ismert ilyen dalokat, ezért az egyik osztály költött egyet, amelynek kb. ennyi volt a szövege: "Márton-napi libahús de finom!" :D Az első évben a templom lépcsőjén fel kellett olvasnom Szent Márton életének a történetét. Aztán visszamentünk a suliba. Volt olyan év, amikor zsíros kenyeret és teát osztottam a felvonulóknak. Libazsírosat, természetesen. (Első évben esett meg velem egy olyan sztori, hogy az akkori egyik legjobb barátnőm szólt nekem, hogy zsíros a hajam, és a magyartanárom pedig leszidta, hogy miért tesz megjegyzéseket a külsőmre. Közben meg egyáltalán nem arról volt szó, hogy a korpára meg a hajtövemre érti, hanem egész egyszerűen a zsíros kenyérbe lógott bele a hajam vége.) Olyan is volt, hogy a felvonulás után az iskolaudvarra kihozták a hangfalat, és moldvai táncházat rendeztünk. Ha nagyon hideg van, ezt akár a tornateremben is meg lehet tenni. Ha ebben az évben szervezhetnék ilyen eseményt (sajnos nem lehet, mert francia tagozatos vagyok, és ebben a gimiben a németesek szervezik), kicsit modernizálnám az egészet: mivel ez egyben egy névnap is, tehát a név összes viselője aznap ünnepel, így a hagyományos szokások mellé betennék egy olyat is, hogy a név néhány híres viselőjéről mondanék pár szót, avagy a társaimmal dolgoztatnám ki röviden egy-egy nevezetes Márton életét, munkásságát. Álljon itt néhány példa: Luther Márton (igaz, ez a magyarosított névalak, de a németek is ilyenkor ünnepelnek), Vidróczki Márton (őt leginkább a híres népdalból ismerjük), és még sorolhatnám, mondjuk az igaz, hogy az összeset én sem tudom fejből. Mit ne mondjak, a kedvenc zenészemet is így hívják, nevezetesen Agócs Márton (írtam is az elején, hogy nagy rajongója vagyok a névnek). :D De akár Nils Holgerssonról meg a libájáról, aki szintén ezt a nevet viselte, is lehet írni röviden, ha kisebbekről van szó, és még rajzolni is. Még eszembe jutott valami: lehet beszélni, írni a liba különböző elkészítési módjairól is, és össze lehet gyűjteni az ehhez a jeles naphoz kapcsolódó népi hiedelmeket, megfigyeléseket is (ilyenekre gondolok, mint pl. "Aki Márton napján libát nem eszik, egész évben éhezik!").


Természetesen az is lehet, hogy teljesen rosszul értelmeztem a kérdésed, és nem iskolai programról van szó, de ezek között az ötletek között szerintem van olyan is, ami átültethető másfajta alapkontextusba is.


Remélem, tudtam segíteni! :) Ha van még valami kérdésed, írj nyugodtan, vagy ha a kérdező kommentje szekcióban teszed fel a kérdésed, ott is látni fogom, mivel figyelem a kérdést. :)

2018. okt. 8. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi szépen
2018. okt. 9. 16:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!