Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Mit a véleményetek napjaink...

Mit a véleményetek napjaink átalakuló tartalomfogyasztási szokásairól (leginkább a filmek tekintetében)?

Figyelt kérdés

Alig néhány perce fejeztem be at alábbi videoesszét, amivel majdnem teljesen egyet tudok érteni, bennem is számos alkalommal fogalmazódtak meg hasonló gondolatok. Akit érdekel itt megnézheti:


[link]


Aki nem steretné, annak röviden itt a lényeg:

A mozik háttérbe szorulásával, a streaming terjedésévél, és szuperhősfilmek térnyerésével foglalkozik. Lényegében az a kérdés fogalmazódott meg a videóban, hogy mára mennyivel érnek többet a filmek, mint a wc-papír. Ma olyan korban élünk, ahol a streaming szolgáltatások jóvoltából korlátlan mennyiségű tartalom kerül elénk, egyik filmet (vagy sorozat epizódot) nézzük a másik iránt, de egyre kevesebbet foglalkozunk ezek jelentésével, nem állunk meg végiggondolni, megvitatni a látottakat. Megnézünk egy filmet, majd megy is süllyesztőbe, pont úgy, mintha csak wc-papír lenne.


Persze az is megfogalmazódott a videóban, hogy továbbra is készülnek minőségi filmek, de keresnünk kell őket.


Néhány saját gondolatot is hozzátennék (ezt át is lehet ugrani):

A fent írtakat egy sokkal nagyobb probléma egyik tünetének érzem, mégpedig annak, hogy mára rengeteg információ ér minket. Tulajdonképpen az emberek többsége képtelen arra, hogy legalább egy rövid időre ne koncentráljon semmire, hiszen lépten nyomon előveszi a mobilját. Ennek következtében pedig a koncentrációja is nagy mértékben romlott a legtöbb embernek. Mára sokan képtelenek úgy megnézni egy filmet, vagy úgy leülni olvasni, hogy közben teljesenen kizárják a külvilágot. A filmek tempója is egyre gyorsabb, egyre gyakoribbak a vágások, ha nem kötik le a néző figyelmét teljes mértékben akkor unalmasnak fogja találni a filmet. Ez viszont azzal is jár, hogy egyre kevesebb a lehetőség arra, hogy fokozatosan építsenek fel egy történetet az alkotók, és a vizuális történetmesélést is lényegesen megnehezíti a fentebb írt lehetőség.


A sorozatok népszerűsége mögött is ezt látom részben, hiszen a rövidebb epizódokra sokkal könnyebben lehet koncentrálni. Valaki megnéz egy epizódot, picit mobilozik, majd jön a következő és így tovább, míg le nem "darálja" az adott évadot. Persze a befogadó semmivel nem lett gazdagabb, csak elment néhány óra az életéből, mindez a mainstream filmekre is igaz. Persze mondhatjuk azt, hogy régen sem az volt az átlagos film célja, hogy rendkívül mély gondolatokat adjanak át, ami igaz is, de az is tény, hogy a művészfilmek és a szokatlan, újítani szándékozó alkotások egyre nehezebb helyzetben vannak.


A filmek, a fényképek, a könyvek, és a zenék is egyre értéktelenebbek, és azok is maradnak amíg nem változnak a szokásaink.


Bocsánat, hogy hosszú lett, igyekeztem magam visszafogni, de ennél tömörebben nem tudtam megfogalmazni.

Érdekelne, hogy nektek mi a véleményetek, szóval várom a válaszokat.



2020. jún. 29. 14:17
 1/4 anonim ***** válasza:
94%
Aki nekiáll elmélkedni egy filmen, az ma is ugyanúgy megteheti, akár egy szuperhősfilmmel kapcsolatban is. Aki meg nem ez a típus, az akkor sem tenne így, ha nem létezne a mai felhozatal.
2020. jún. 29. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Szerintem az ilyesmi maximum azok körében lehet probléma akik válogatás nélkül néznek filmeket vagy sorozatokat, kizárólag unaloműzés céljából. Akiknek vannak legalább minimális preferenciái, azok számára kimondottan előnynek látom a szituációt, hisz a nagyobb választékból nagyobb eséllyel talál olyat bárki ami neki tetszik.


Másrészről ezzel a "megy a süllyesztőbe" gondolattal sem értek egyet. Bár biztos akad ilyenre is példá, de attól még hogy nagyobb a választék, az átlag embernek nem lesz több szabadideje, amit a filmezésre fordíthat. Szóval ha valaki olyan típus, hogy szereti egy-egy film mélyebb tartalmát keresni, az aligha fogja azt kevésbé tenni ma, mint korábban. És persze ugyanez fordítva is, aki nem szeret agyalni a látottakon, az akkor sem szeretne ha nem létezne ugyanez a bőség a filmek terén.


Na meg hogy mi mennyire értékes, az eleve egy szubjektív dolog. Ha valaki otthon van a filmművészetben, számára lehet értékes pl egy olyan művészfilm, ami a legtöbbeket nem mozgat meg semmilyen téren, vagyis számukra értéktelen. Nem gondolom hogy értéktelenebb lenne egy film csak azért, mert nem azzal a céllal forgatták hogy mélyen szántó üzeneteket adjon át, hanem hogy egy két órás látványos kalandot éljen át a néző. Ez így kicsit olyan mintha egy regényt az alapján ítélnél meg, hogy mennyire jó matektankönyvnek. Ami persze nem fair, hisz sosem az volt a cél, hogy a könyv matematikát tanítson.

Egyszerűen más közönségnek szól a kettő, és mindkettő a maga módján értékes.

2020. jún. 29. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Én csak tv-ben filmezek, de így is hihetetlen mennyiségű filmet ontanak ránk nap mint nap. Talán nem véletlen, hogy azok a régebbi filmek maradnak meg jobban a fejemben, amiket anno moziban láttam vagy VHS-re vettünk fel. Időm van bőven, de ez a mennyiség a minőség rovására megy, egyre többször tapasztalom, hogy nem is nagyon emlékszem akár pár nap után, hogy mit láttam.
2020. jún. 29. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Szerintem azért kijelenteni, hogy nem elmélkedünk egy film után, hogy nem hagy mély nyomot az nem igaz. Vannak, akik ilyenek (ami szerintem nem baj, valaki ilyen típus) és van, aki nem ilyen, ahogy én sem. Hiába alakult át a filmipar (amit egyébként nagyban befolyásol az, hogy mire van igény) még mindig vannak olyan filmek, amik elnyerhetik azok tetszését, akik a régebbi mondjuk 2000-es évek előtti filmeket vagy még régebbieket szerették inkább. Én személy szerint kevelem a régebbi és az újabb filmeket is. Szeretem a Taxisofőrt, de szeretem az MCU filmjeit is.


Az pedig, hogy sokkal több film van (és ezáltal több rosszabb is) szerintem nem baj és nyilvánvaló, hiszen modernebb minden! Meg van rá a lehetőség és igény is van rá.


Én tartom magam ahhoz, hogy ez nem baj, max egy picit többet kell keresnünk azon filmeket, amik minket érdekelhetnek.

2020. jún. 29. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!