Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Hogyan kell használni a...

Hogyan kell használni a csapót? (hosszú ó-val -. -)

Figyelt kérdés

Lehet, hogy nem teljesen ide illik a kérdés, de nem találtam ehhez hasonló témakört.

Szóval: mire jó a csapó a filmezésnél, hogyan kell használni, milyen fajtái vannak, mi található rajta?


2010. aug. 14. 14:19
 1/5 anonim ***** válasza:
A színészek elpróbálják az aznapi jeleneteket. A forgatás kezdetét a rendező asszisztens „felvétel!” vagy „tessék” felkiáltásával kezdik, majd a csapó a jelenet számával a forgatási kép előtt „csap”. A színészek a kijelölt helyre állnak vagy a kijelölt (berajzolt) területen belül mozognak. A felvételeket annyiszor ismétlik meg, ahányszor az szükséges vagy ahányszor azt a forgatás költségvetése megengedi. A felvett képet a rendező közben egy videómonitoron keresztül nézi, ami összeköttetésben áll a kamerával. A jelenet hangját fülhallgatón keresztül hallja. A jelenet végének felvételét a rendező „ennyi” felkiáltásával fejezik be.
2010. aug. 14. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
A forgatás ideje alatt minden egyes jelenetet csapótáblával vesznek fel. A rajta lévő adatokon megtalálható a film címe, a felvétel dátuma, a jelenete forgatókönyvbéli száma és hogy melyik filmtekercsen található.
2010. aug. 14. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
tehát ha jól értem, akkor főleg a vágás és utómunkák miatt van jelentősége.
2010. aug. 14. 20:16
 4/5 anonim ***** válasza:

Na jó, akkor majd én elmondom, mire jó a csapó, mert én egyrészt csaptam is, másrészt pontosan tudom, mire való:


A csapó elsődleges célja a csapás, innen a név is. Ez azért fontos, mert a képet és a hangot egyszerre, de nem együtt rögzítik, ezért a szinkron megtalálásához kell egy viszonyítási pont. A csapónál a lécet nekicsapják a táblának; amikor a léc összeér a táblával, pontosan akkor kell a csapás hangját hallani, onnantól tökéletes szájszinkron van.

Ezen kívül a csapó tábláján információk is vannak, amik a vágás során fontosak: tekercsszám, jelenetszám, beállításszám, dátum, napszak, egyéb fontos technikai adatok, ill. szokás felírni rá a rendezőt és operatőrt is, meg persze a film címét.


A felvétel során először a hangot indítják, amit az első rendezőasszisztens a "Hang indít!"-utasítással kezd. Erre a felvételi hangmérnök azzal válaszol, hogy "Forog!". Ezután jön a "Kamera indít!"-parancs, amit a kameramann a "Forog!"-válasszal nyugtáz. Ezután jön a "Csap!"-utasítás szintén a kameramann részéről, amire beteszik a csapót a kamera elé, majd lecsapják a jelenetet. Ezután jön "Tessék!" a rendezőtől vagy a rendezőasszisztenstől, és indulhat a felvétel.

Érdekesség, hogy a csapást többnyire a világosítók közül valaki végzi, vagy a kameracsapattól valaki, aki épp ráér, de persze lehet alkalmazni külön embert is a csapóhoz. Bárhogy is, a mindenkori csapó feladata, hogy amint lecsapta az adott jelenetet, azonnal átírja a csapószámot a következő felvételhez. Amennyiben a jelenetet sikeresen felvették, a rendező nem kér ismétlést, akkor a csapót teljesen átírják a forgatókönyv szerint, amiről a csapó a szkriptessel (naplóvezetővel) egyeztet.

Na, ennyit kell tudni a csapóról.

2010. aug. 14. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
utolsónak: köszönöm a részleteket, minden világos :)
2010. aug. 14. 23:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!