Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Írnátok nekem epizodikus...

Írnátok nekem epizodikus sorozatokat?

Figyelt kérdés
Olyan sorozatokat keresek, ahol az egyes részeket kb. semmi nem köti össze, mint pl. az X-akták vagy az Esküdt ellenségek. Krimi sorozatok előnyben, a lényeg, hogy egyáltalán ne legyen benne fő szál.

2021. jún. 2. 14:46
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

A nem antológia, sorozatoknál általában szükségszerűen van valamennyi kapcsolat és átvezető szál az események között. Ha mindig ugyanazok a szereplők, akkor menet közben velük történnek dolgok, fejlődik a karakterük, kiírják őket a sorozatból, jönnek mások, ez pedig mindenképp ad egy háttér szálat a történetnek. Az epizodikusabb, gyengén szerializált sorozatoknál ez enyhébben jelenik meg. Az erősebben szerializált soroztoknál ez hangsúlyosabb, központibb szerepet kap (nekem úgy rémlik, hogy az epizodikusra hozott példaként említett X-Aktákban végig volt egy háttér szál arról, hogy minden sztori, amivel foglalkoznak egy nagy kormány összeesküvés része, amit nem tudom mennyire fűztek végül össze, mert nem néztem végig. de mintha végül nagyon is egy központi fő szálra kapcsolódtak volna a kezdetben teljesen különálló sztorik). Általában erre az erősebb háttér szálra szándékosan rá is erősítenek, hogy a nézőt minél jobban bevonják, rászoktassák a sorozatra, minél inkább folytatni akarja a nézését, de többnyire nem annyira erős ez a szál, hogy ennek ismerete nélkül élvezhetetlenek legyenek az egyes részek. Pont azért hogy ne veszítsék el sokan az érdeklődésüket menet közben).

Általában a jobb/régebbi sorozatoknak szokása önállóan is működő, kerek egészet alkotó epizódokat csinálni, amellett is, ha van egy fő szál, ami az epizódok során bontakozik ki. Már csak azért is, mert hagyományos téves sugárzásnál ezek befogadhatóbbak a véletlenszerűen a tévé elé leülő nézők számára, bárhol be lehet kapcsolódni és tudják élvezni, amit látnak. Az epizódikus lezártság segíti az élvezetet, a részek között átívelő fő szál segít hiányérzetet teremteni, rászokni, hogy legközelebb is akarja nézni, így növelhető a nézettség. ha viszont túlzásba viszik, elveszíthetik vele a nézőt, mint engem is az X-Akták.

Régebben is előfordultak, de ritkábbak voltak, inkább a streamingre jellemző binge watchinggal szaporodtak nagyon meg a végtelenül egybefolyó, egyetlen történetet sok epizódon keresztül elmesélő sorozatok. Ezek epizódonként önállóan kevésbé alkotnak egészet, így magában nem annyira élvezhető, erősen serializált sorozatok.


Nem véletlen, hogy az antológia sorozatokkal sci-fin kívül szinte egyáltalán nem probalkoznak a tévék, mert szükséges valamilyen állandó elem, kötődés a sorozathoz. Ha nincsenek állandó helyszínek, szereplők, akkor nagyon nehéz kötődései pontot találni a történethez. Sci-fi esetén elég annyi hogy valaki szereti a műfajt, elegendő kötődésű pont, hogy egy fiktív jövőben/jelenben játszódik a sztori. Bármilyen más műfajban viszont nem nagyon mernek bevállalni egy olyan sorozatot, ahol mindig más a helyszín, mások a szereplők, mások a sztorik és nincs egyetlen állandó hely sem. Pedig simán lehetne ilyen bűnügyi, romantikus, humor, akármilyen sztorikat is. csinálni. De nem teszik, mert ha találnak egy szereplő gárdát ami működik, akkor azt tovább akarjak használni, rájuk épül a sorozat.


Egyáltalán nem szerializált, antológia sorozatok:

Black Mirror

Outer Limits

Twilight Zone

Electric Dreams

Metal Hurlant


Epizódikusabb, gyengén szerializált sorozatok:

Seal Team

Agymenők

Jóbarátok

Hazudj ha tudsz

Shark - Törvényszéki ragadozó

JAG - Becsületbeli ügyek

CSI

CSI New York

CSI Miami

NCIS

Cobra11

Star Trek: Next Generation

Human Element


Erősebb központi szállal szerializált, de epizodikusan is fogyasztható sorozatok:

Sherlock

Castle

Dr Csont

Dr Who

Célszemély

Rejtély

Feketelista

Lost in Space

Így jártam anyátokkal

Master of None

Zöld Íjász

Babylon5

Profiler

Pretender

Star Trek: Deep Space Nine

Star Trek: Voyager

Star Trek: Enterprise


Erősen szerializált sorozatok:

Good Place

Upload

Flash

Jack Ryan

Altered Carbon

Designated Survivor

Star Trek: Picard

Star Trek: Discovery

Dead to me

Walking Dead

Trónok harca

The Man in the High Castle

Humans

Real Humans

2021. jún. 5. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:

Na végre! Köszönöm!

Pont olyanokat kerestem, mint amilyeneket a "Epizódikusabb, gyengén szerializált sorozatok"-ban írtál. Az volt csak a lényeg, hogy lehessen érteni a sztorit úgy is, ha előtte nem láttam egy részt sem. Pl. a The Shield esetében hiába van minden részben más konfliktus, mert fut benne egy nagyon fontos főszál is, így ha valaki csak egy részt néz meg (pl. a 3. évadból), semmit nem fog érteni.

2021. jún. 5. 10:34
 13/14 anonim ***** válasza:

Én a Shieldet elengedtem még a 3. évad előtt, úgyhogy szinte semmit sem értek abból, amire hivatkozol - ez igazolhatja is az álláspontod.

Mondjuk a Marvel/DC sorozatok egyébként is hajlamosak rá, hogy a saját világukon belül keresztbe-kasul utalgassanak, így sokat segít a világuk alaposab ismerete...

,-DDDD


Nagyjából a 90-es, 2000-es évekig szinte csak epizodikus sorozatok voltak. Ezekben csak nagy ritkán jelent meg egy-két dupla rész, vagy esetleg egész estés tévéfilm. Inkább 2000 után kezdtek egyre jobban összefüggőbb történetekben és másodlagos(?) sztori ívben gondolkodni. A csupán epizódokra darabolt egybefolyó történetmesélés meg a legutóbbi talán 10 évben lett igazán divat.

Bár egy-egy korszakalkotó kivétel akadt régebben is, pl. Twin Peaks már akkor erősen szerializált volt, amikor még a fogalom se nagyon létezett.


Szerintem azért az erősebb központi szállal szerializált, de epizodikusan is fogyasztható sorozatoknak is érdemes adnod egy esélyt.


A Sherlockot pl. szerintem kár kihagyni, ha szereted a krimiket.

2021. jún. 5. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:
Hát az a helyzet, hogy főleg szerializált sorozatokat nézek, pont ezért akartam több epizodikusat is megismerni. (X-aktákon, Cobra 11-en kívül nem igazán néztem mást.) A Sherlockot csak azért nem néztem még meg, mert először a könyveket akarom elolvasni (A harmadiknál tartok a nyolcból), egyébként a várólistámon az elsők között van. Amúgy kár, hogy elengedted a Shieldet, véleményem szerint az egyik legjobb sorozat, ami valaha készült. Szerintem adj neki még egy esélyt.
2021. jún. 5. 16:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!