Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Miért szoktak a szélesvásznú...

Miért szoktak a szélesvásznú filmek tetejére és aljára üres fekete területeket tenni?

Figyelt kérdés

Gyakran találkozom olyan film változatokkal nCore-on, amik szélesvásznúak, de mégis 16:9-es a képarányuk az üres fekete területek miatt.

Így például az 1920x816 felbontású filmekből 1920x1080 lesz.


A BluRay és BluRay REMUX torrenteknél is gyakran ott van az a nagy fekete terület, úgyhogy biztos vagyok benne, hogy nem a torrent-feltöltők tették oda azt a felesleges területet, hanem a BluRay lemezeken is így van rajta a film.


Tudom, hogy a VLC-vel könnyen le lehet vágni a felesleges pixeleket, hogy szélesvásznú monitorokon is lehessen élvezni a filmet, de akkor sem értem, hogy a forgalmazók miért teszik rá azt a sok haszontalan területet a fájlokra.



2021. aug. 13. 15:33
 1/5 anonim ***** válasza:
85%

A fekete területet nem ráteszik, hanem a képarány különbségek miatt keletkezik minden olyan képernyőn, ahol a film és kijelző aránya nem azonos. Az 1920x816-os filmekből nem lesz 1080p, csak a 1080p kijelződ a hiányzó 264 pixelt alul-felül 132px fekete sávval fogja megjeleníteni.

A feketeség nem a filmen van, hanem a kijelzőn. Ha létezne 1920x816 px-es kijelző, nem lenne fekete sáv. Levágni pedig azért nem szokás, mert azzal a film bal és jobb szélét csonkolod, és elveszel a tartalomból.

2021. aug. 13. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 TR75 ***** válasza:
100%

Hát ja, felsejlik előttem a 16:9-es tévék felfutása, amikor elkezdtek egy csomó filmet 16:9-es képarányban kiadni dvd-n és blu-rayen, csonkolva a 2.35:1-ben és 2.40:1-ben készült filmek képét, mondván, ne kelljen már a népnek még fekete csíkot is látnia (mert nyilván kifolyik a szeme tőle).

Nem is beszélve a régi klasszikusok 4:3-as képének csonkolásáról 16:9-re (Körhinta és társaik).

2021. aug. 13. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
A BluRay lemezeket otthoni felhasználásra szánják, a TV-k pedig 16:9-es képarányúak, ami fullHD esetén ugye 1080p. Namost hogy a lemezen ez miért kerül kitöltésre azt nem tudom biztosan, de tippre azt mondanám, hogy így a "bolondbiztos" mert beállítástol függetlenül jól fog megjelenni, ha az ember belrakja a lemezt. Illegális terjesztésnél a teljes Bluray lemez vagy a Remux ugye érintetlen képpel jön, ezért ott is része a képnek a fekete sáv. Újrakódolt verzióknál meg helytakarékosság miatt vágják le, hiszen a lejátszó alapból kipótolja feketével a hiányzót. De gondolom a Bluray terjedésének kezdetén lehet még nem voltak olyan szinten a lejátszók/TV-k, hogy ezt tudják, így inkább így oldották meg a dolgot.
2021. aug. 13. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

#1, szerintem te tejesen félreértetted a kérdésemet.

Nem arról van szó, hogy a lejátszó csak úgy tudja normálisan lejátszani a szélesvásznú filmet egy 16:9-es monitoron, hogy üres területeket hagy a képernyőn. Ez természetes, így működnek a videolejátszó programok.

Én arról beszélek, hogy a BluRay lemezeken lévő szélesvásznú videófájlok tényleg úgy vannak megalkotva, hogy rajtuk van az a két felesleges terület alul és felül, hogy 16:9-es legyen belőle (ezt olvashatod a kérdésem harmadik válaszában is).

Hidd el nem tévedek, könnyű észrevenni, ha ott van a filmen az a két fekete terület. Elég átméretezni az ablakot és egyből látod, hogy ott van az a felesleges terület.



#3, köszönöm a választ. Érthető és logikus magyarázatot adtál.

(Nem vitatkozni akarok, csak elmondom a véleményem)

Szerintem nyugodtan leszokhatnának a gyártók erről a bolondbiztos 16:9-es képarányról, mert a BluRay lemezeket már nem csak TV-ken vagy 16:9-es számítógépeken szokták lejátszani. Például mi van akkor, ha valaki egy szélesvásznú monitort csatlakoztat a BluRay lejátszójához, de a 16:9-es fekete területek miatt nem a teljes képernyőn jelenik meg a film, hanem csak a monitor közepén egy csomó üres helyet hagyva. Szélesvásznú monitoros PC-knél ez könnyen kijavítható, elég megnyomni a 'C' billentyűt a VLC-ben, de a BluRay lejátszó eszközök közül nem hiszem, hogy mindegyikben van beépített levágás funkció.

2021. aug. 13. 18:28
 5/5 anonim válasza:

Halii!

A pl ha egy wed-Dl nél látsz olyat hogy H.264 az azt jelenti hogy lossless rip tehát nincs áttkódolva semmilyen formában. egyből az oldalról húzzák le 1:1 ben. Ezeknél szokott ott lenni az a fekete csík mert ugye az embereknek egyszerűbb felrakni a nem kódolt szart, minthogy szépen igényesen debandingolják és kicropolják a fekete csíkot. A fekete csikugyebár a mai technikát figyelembe véve 16:9< jelenik meg. Ha olyat látsz hogy x264 az nagy valószínűseggel már egy cropolt(kivágták a fekete csikokat) verzió. De vannak trehány releaserek akik még azt sem képesek normálisan megcsinálni. Ezért érdemes az nfoban utánanézni a dolgoknak. Jobb releaseknél csatolnak mintaképeket is habár ez ugye nem kötelező de ajánlott.

2021. aug. 21. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!