Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Milyen filmek vannak a Római...

Milyen filmek vannak a Római Birodalommal kapcsolatban?

Figyelt kérdés
Olyasmire gondolok, amibe ugy minden bele van tömörítve és kicsit segít jobban megérteni az iskolai tananyagot.

febr. 6. 17:44
 1/4 anonim ***** válasza:
79%
Nagyjábó semmilyen, legalábbis olyan nem ami helyettesítené a történelemtanulást. :)
febr. 6. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Esetleg ez



[link]

febr. 6. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Inkább történészek vagy lelkes rajongók youtube videóit nézd, szerintem többre mész vele.
febr. 7. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Különösen probléma a kérdéseddel kapcsolatban, hogy a Római Birodalom története mintegy négyszáz évet ölel fel, ami alatt 80-nál több császár uralkodott és Európa szinte teljes területét lefedte a birodalom, így területileg is rengeteg helyen és időben zajlottak a fontos események.

Gondolj bele, hogy milyen film lehetne az, ami 2-3 órában képes ekkora területen zajló rengeteg történést és főleg ennyire nagy idő távlatot bemutatni. Pláne, hogy mindezt még egy könnyen fogyasztható történetbe is gyúrja neked, hogy ne tananyag legyen, hanem egy könnyed, magával ragadó történet.


A filmek célja, hogy egy érdekes történetet, hatásosan bemutassanak. Ennek a célnak az eléréséhez gyakran változtatnak a forrás anyaghoz képest. Még egy eleve hatásos történetnek megírt könyv, vagy színdarab feldolgozása során is egy csomó mindent megváltoztatnak, csak mert a film készítői úgy gondolják, hogy majd úgy jobb lesz a filmben. A valósághoz ugyanígy közelítenek a filmesek.


A legtöbb esetben igaz, hogy a történelmi, sőt általánosabban a valós történeteken alapuló filmek is csak díszletként, környezetként használják az adott időszakot, történetet, történelmi személyeket, hogy a saját történetüket előadják. Szinte soha nem teljesen hitelesen adják vissza a történéseket.

Sok esetben még a szereplőket sem, de akik igazán otthon vannak az adott témában, sokszor a fejüket fogják, hogy még az öltözékek, egyenruhák, fegyverek sem korhűek, vagy nem következetesek.

Pl. akár többszáz évvel korábbi/régebbi ruhákat, motívumokat, eszközöket használnak a filmben, amik valójában totál nem voltak együtt használatban a többi megjelenő dologgal. Csak hát a filmesek úgy döntöttek, hogy az úgy jó lesz, mert jól néz ki a filmben és kit érdekel, hogy a valóságban nem olyan volt. A nézők többsége úgysem tudja.


Legfeljebb oktató/dokumentumfilmeket találhatsz, amik direkt azért születtek, ami a te célod is, hogy hozzáértő emberek a valóságot könnyebben befogadható videós formában mutassák be, de a hitelesség igényével. Talán a National Geographic és a History Channel műsorai közt érdemes lehet keresgélni.

Sajnos még itt is felvetődik a kérdés, hogy vajon mennyire alaposan és hitelesen dolgozták fel a témát, illetve hogy akár csak a fordításba milyen hibák csúszhattak be.


Pont ezért egyáltalán nem tanácsolom, hogy YouTubereket nézz tanulási céllal, mert a fene tudja, hogy melyik YouTuber milyen forrásból és milyen alapossággal dolgozott. A YouTubereket alapvetően a nézettség és a belőle szerezhető pénz (vagy ennek reménye) érdekli, ezért simán lehet, hogy csak Wikipédia vagy egyéb cikkek alapján csinálnak videókat, anélkül, hogy ellenőriznék az információk helyességét. Még ha egy történész vagy történelemtanár csinál is videót, akkor is könnyen lehet, hogy annyira nincs otthon az adott témában és valamit rosszul tud, vagy jól tudja, de rosszul mondja és nem tűnik fel neki. Egy komolyabb tévé csatornának (lásd a korábban említett National Geographic vagy History Channel) lényegesen komolyabb forrásai, szakember állománya van. Ahogy egy tankönyvet, sőt jobb esetben bármilyen egyéb szakmai könyvet is több szakértő alaposabban átnéz megjelenés előtt. Ez egy YouTuber videójára egyáltalán nem biztos, hogy igaz (sajnos ma már a tévé csatornák szinkron és felirat fordításaira sem feltétlenül jellemző a szakmai alaposság és az sem biztos, hogy a fordítások kapnak szakmai ellenőrzést).


Szóval filmekből, de még tévé műsorokból tanulni is rizikós lehet. Ha ilyenekből tanulsz, akkor mindenképp érdemes az információkat összehasonlítani az órán elhangzott anyagokkal, tankönyvben szereplő információkkal, mert a tanár azt fogja számon kérni, amit és ahogyan ő leadott. Még ha esetleg az általad nézett dokumentumfilmben szerepel is helyesen valami, akkor is azt fogja a tanár számon kérni rajtad, amit ő leadott. Ha találsz eltéréseket, akkor inkább kérdezd meg a tanárt, hogy szerinte melyik a helyes, hogyan tanuld meg, legalább látni fogja, hogy foglalkozol az anyaggal.


A korszakhoz kedvcsinálónak, hangulat keltőnek esetleg jó lehet egy pár film, mint a Gladiátor, Brian élete, esetleg sorozatok közül a Róma vagy a Spartacus. Csak tartsd észben, hogy ezekkel nem tanulsz, sőt inkább félrevezeted magad, csak szórakozol és ne az ezekben látottakat akard az iskolában tudásként előadni, mert nagyon nem fog működni.

febr. 9. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!