Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Mindig azt hittem, hogy a...

Mindig azt hittem, hogy a rendező adja meg egy film egészét, koncepcióját, stb. De tulajdonképpen a forgatókönyvíró akkor mit cinál?

Figyelt kérdés
Ha egy forgatókönyv jól van megírva és a rendező követi a forgatókönyvet, akkor tulajdonképpen a forgatókönyvíró az igazi rendező, nem?
2011. jún. 16. 10:12
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Mondok egy példát. Tegyük fel, én vagyok a rendező. Nálam a forgatókönyv, hogy "Steve belép a szobába és meglepve fedezi fel, hogy a felesége Bobbal van az ágyban. Mérgesen ráförmed."


Én, mint rendező, beleszólhatok, hogy Stevenek nem jó az arcjátéka, a mozdulatai. Vagy hangosabban beszéljen, nézzen sunyibban, tartson hatásszünetet két mondat között. Szinteén én mondom meg, hogy Bob arckifejezése, mozdulatai helyesek-e, vagy szerintem máshogy kellene magára rántani a takarót Letérdelve kérjen bocsánatot, vagy az ágyban remegjen, esetleg lapuljon a falhoz.


A díszletbe is beleszólhatok (sárga legyen a fal, ne kék), a jelmezekbe, a megvilágításba.


Kisebb dolgokba felül is lehet bírálni a forgatókönyvírót. A fenti jelenetet én átrakhatom a konyhaasztalra és nem a takarót rántják magukra, hanem bebújnak az asztal alá.

Viszont Steve helyett nincs jogom a postást odaküldeni, hogy csengessen be egy ajánlott küldeménnyel, mert ide a férj kell, nem a postás.

2011. jún. 16. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Az igazi forgatókönyv csak cselekményleírást és párbeszédet tartalmaz. Minden másra (pl. technikai részre) ott vannak a szakemberek és a rendező tartja kézben az irányítást és őt ütik közben a producerek.
2011. jún. 16. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

"Az igazi forgatókönyv csak cselekményleírást és párbeszédet tartalmaz." Ez így nem igaz, de nem csoda, hogy nem tudod, hiszen az átlagember általában nem ismeri a filmes világot, és annak jellemzőit :)


Az ún. technikai forgatókönyv a cselekményleíráson és dialógokon túl minden technikai jellegű információt is tartalmaz, pl. képkivágást, gépmozgást, effektet, stb.


Amire te gondolsz, az az ún. irodalmi forgatókönyv, amiben valóban csak az általad felsoroltak vannak.

2011. jún. 16. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

"Az igazi forgatókönyv csak cselekményleírást és párbeszédet tartalmaz." Ez így nem igaz, de nem csoda, hogy nem tudod, hiszen az átlagember általában nem ismeri a filmes világot, és annak jellemzőit :)

Ezzel nagyon csúnyán mellélőttél, mert forgatókönyveket írtam és ismerem eléggé a szakmát. Amiről te beszélsz, az a technikai forgatókönyv. A nemzetközileg használt, szabványos nem enged meg többet a cselekményleírásnál és a párbeszédeknél. Aki az általad vázolt könyvvel házal, azt kb. leköpik külföldön. (Logikus, ne szóljon bele az író a többiek munkájába) Idehaza a forgatókönyvírás egy szárnyát bontogató szakma, nincs 10 éve, hogy egyáltalán formailag megfelelő könyveket gyártunk, a nyolc szekvenciális beosztásról és hasonló finomságokról nem is beszélve.

2011. jún. 17. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Most vettem észre, hogy írtál a technikairól is. Ez szép és jó, de a technikai forgatókönyvet nem az irodalmi "atyja" veti papírra. A kérdést pedig, ha nem is tudatosan, de az irodalmi forgatókönyv megírójával kapcsolatban tette fel a kérdező. Így értelmeztem.
2011. jún. 17. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!