Kezdőoldal » Szórakozás » Játékok » Miért van az, hogy ha sakkban...

Miért van az, hogy ha sakkban megnyitás után a két királynő a saját helyén áll, de nincs semmi közöttük, akkor mindig leveszik az enyémet?

Figyelt kérdés
Megpróbálom kicsit egyértelműsíteni: tehát, ha megnyitás után közvetlenül olyan helyzet áll elő, hogy mindkét királynő a helyén van, de az előttük levő gyalogok már le vannak ütve és a d-oszlop üres, és ha én teremtem ezt a helyzetet, akkor mindig leveszik az ellenfeleim a királynőmet. Sőt, még akkor is, ha elmozdultam vele, vagy van valami a király helyett, ami védi (mert ugye a legkézenfekvőbb magyarázat az lenne, hogy azért ütik le, hogy a királyomat elmozdulásra kényszerítsék). Miért van ez így? Én pl. sokkal inkább kitérnék a királynőmmel. Mi ennek az oka? A másik, amit nem értek, és rendszeresen előfordul, hogy kilépek a lóval és az ellenfél leüti a futójával, amit meg én ütök le gyaloggal. Miért jó leütni, ha tudja, hogy úgyis leütöm?
2016. máj. 13. 21:44
 1/4 anonim válasza:
100%

Több ok is szól e mellett:

-a kitérés felesleges lépésveszteség, ha agresszívan is tudsz reagálni. Nem akarják elveszteni a kezdeményezést.

-sokan kifejezetten szeretnek cserélgetni(én is). Ha ugyanannyi veszteségetek van, egyszerűsít az állást, ha előnyben vagy, akkor pedig nyilván neked jobb a csere is.

-a királyod elmozdítása is jó érv lehet. Rosszabb helyre kerül stratégiailag(már csak a nyílt oszlop miatt is. Illetve sáncolni sem tudsz olyan királlyal, ami lépett, ez is fontos előny az ellenfélnek.

2016. máj. 13. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Tessék, itt egy példa, ami most történt:


1. fehér gyaloggal kilépett a d4-re

2. én kiléptem a d5-re

3. ő kilépett c4-re

4. én ütöttem a c4-re

5. ő kilépett e4-re

6. én kiléptem e5-re

7. ő kilépett d5-re

8. lóval kiléptem a c6-ra

9. ő leütötte a lovam, ezzel megnyílt a két királynő között az út

10. fekete futóval kiléptem e7-re (a királynőt védeni)

11. ő a fehér futójával leütötte az én c4-en álló gyalogomat

12. én gyaloggal leütöttem az ő c6-on álló gyalogját

13. ő leütötte a királynőmet

14. én futóval leütöttem az övét.



Ez neki mire volt jó? Miért nem blokkolja az utat inkább a két királynő között?

2016. máj. 13. 21:56
 3/4 s55 ***** válasza:
Hát a partiban amit leírtál például igen valószínűen azért ütötte le, mert előnyben volt, hiszen két gyalogért egy gyalogot és egy lovat (ami jóval értékesebb egy gyalognál) kapott. Az előnyben lévő fél minél egyszerűbb állásra törekszik, hogy így érvényesíteni tudja előnyét, és ezért minden, veszteséggel nem járó cserét elfogad.
2016. máj. 16. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

(Tudom, tudom, nem mai kérdés...)

Ha azonos értékű figurákat "cserélünk" (leütöm az övét, ő leüti az enyémet), annak rendszerint az az oka, hogy valamilyen nem anyagi jellegű előnyhöz jusssunk. Mondjuk pozíciós előnyhöz. Vagy olyan játékstílushoz, ami nekünk jobban megy. Én például a "közelharcban" vagyok jobb. Sokkal kényelmesebb, ha nincsenek királynők a táblán. Anyagilag mind a két fél ugyanúgy áll, de az én játékstílusomnak jobban kedvez az új felállás. Ugyanez a helyzet a ló és futó esetén. Gyakori, hogy a futómat beáldozom az ellenfél lováért cserébe. Főleg kevés játékidejű partikban. Levelezőnél, vagy klasszikus játszmáknál van bőven időm egy-egy lépésen gondolkodni, de amikor összesen van 2×3 perc, akkor az embernek nincs ideje hosszas elemzésekre. Olyankor olyan állás kialakítására törekszek, ami könnyebben átlátható. És igaz, hogy én futóval jobb vagyok, mint lóval, de ugyanakkor az ellenfél futóit is könnyebben át tudom látni, mint a lovait.

Illetve ha az állás nem egyenlő, akkor rendszerint a jobban álló fél igyekszik cseréket végrehajtani, ugyanis így a relatív előnye növekszik.

2023. jan. 8. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!