Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Mi a véleményed az első...

Mi a véleményed az első novellámról?

Figyelt kérdés

Az este, mikor az elme is elsötétül!


21 éves fiatal felnőtt vagyok. Imádok éjszakázni de szeretek korán kelni is. Persze, csak ha feltudok. Hiszen a kettő csak nagyon nehezen megy egyszerre. Régebben sokkal kreatívabb voltam mint manapság, az idő és felnőtté válás kiöli az emberekből ezeket a speciális dolgokat. Manapság már nem kell kreativitás ahhoz hogy egy átlagos életet élj, hiszen felkelsz reggel elintézed amit el kell, elmész a munkahelyre ledolgozod a napi 8 órádat (jobb esetben) aztán hazamész lefekszel és kezdődik minden elölről. Olyan lehet így élni mintha egy távcsőbe belenéznél de csak az egyik lencséjébe. A lényeget talán látod, de ha a másik lencsébe is belenézel akkor lesz teljes a kép. Nagyon sokáig így éltem hogy néztem-néztem, de nem láttam. Napi 10-12 órát dolgoztam nagyon magányos voltam, a pénzem jó volt és mondhatjuk meg is becsültek. De mit ér a pénz és az élmények az életben ha nincs kivel megosztani? Mivel introvertált személy vagyok így hajlamos vagyok magamba fordulni és depresszióba esni így volt ez azon a bizonyos napon is.


Hajnali 5 óra van, éppen riasztott a telefonom. Tudniillik gyakran szoktam több ébresztőt állítani mert szeretek kicsit lustálkodni és továbbaludni a koránkelés előtt. Kinyomtam az ébresztőt és furcsamódon nem aludtam tovább.Elvégeztem a szokásos reggeli rutint, fogat mostam és fogmosás közben mintha valami másik énem nézett volna vissza rám, de nem tulajdonítottam neki nagy jelentőséget. Kiköptem a számban habosra vert fogkrémet és kiöblítettem a csapból folyó enyhén klóros vízzel, majd átmostam a fogkefét és a helyére raktam.

Visszamentem a szobámban leültem az ágy szélére de valahogy éreztem hogy valami nem oké. Nem voltam rosszul, meg jó volt a közérzetem de mégis éreztem hogy valami más. Igyekeztem nem foglalkozni vele ,felvettem egy szürke rövidnadrágot és egy fekete lazább pólót. Belebújtam a papucsomba és kimentem a lakásból. Kicsit hűvös de kellemes nyári reggel volt. Épp a nap sárga sugarai kezdték megfesteni az eget, ha másért nem ezért érdemes felkelni. A bal zsebemben volt egy puhadobozos barna sophie, kivettem belőle egy szálat és meggyújtottam. Éppen csak a 3.-4. slukknál jártam amikor egy autó lelassított az úton és kidobott egy dobozt majd elhajtott. Gondoltam biztos egy kutya vagy valami házi kedvenc lehet. Közelebb mentem, szívtam egy nagyobbat a cigarettába majd felnyitottam. A dobozban volt még egy doboz. Egyre kíváncsibb lettem. Kiemeltem a kisebb dobozt és érezhetően nagyobb volt a súlya mint amire számítottam. Belepillantottam, egy pisztoly volt benne

és egy pár fekete kesztyű. Kissé megijedtem és zavaromban visszaraktam rá a fedőt. De csak nem hagyott nyugodni a gondolat ezért megfogtam a kisebbik dobozt becsaptam a hónom alá és bevittem a lakásba. A szobámba letettem az ágyra és a kíváncsiságtól vezérelve jobban megvizsgáltam a tartalmát. A dobozban a kesztyűk alatt egy kissé ütött kopott de méretéből ítélve nem egy átlagos pisztoly volt. Ugyan nem értek a fegyverekhez de ennek a pisztolynak a formáját bárhol és bármikor felismerem. Egy sivatagi sas volt, ismertebb nevén desert eagle. Nagyon elcsodálkoztam hiszen ez a pisztoly Magyarországon nem elterjedt, sőt kifejezetten ritka. Kihúztam a tárat, volt benne 2 töltény. Kicsit ügyetlenül de visszaraktam a tárat és elraktam a pisztolyt a ruhásszekrény hátuljába. Egész nap nem hagyott nyugodni a dolog, járt az agyam megállíthatatlanul. Vajon ki dobhatta ki azt a pisztolyt? Mire használhatta? Miért nem hagytam ott?


Eltelt pár óra, reggel 7-8 körül lehetett.

Csörgött a telefon, a főnököm volt az.

Mondta hogy nagyon sürgősen menjek be.Megkérdeztem mi a gond, de csak annyit mondott hogy:

-AZONNAL GYERE BE!

Majd rámrakta a telefont.

Nagyon ideges lettem, autóba pattantam és elindultam. Megérkeztem a munkahelyemre ahol dolgoztam. Amint kinyitottam az ajtót megpillantottam a főnököm aki szemmel láthatóan frusztrált volt és ideges.

Azt állította hogy reggel nyitás előtt valaki járt az étteremben és a kasszából hiányzik pár forint híján 180 ezer. Mivel betörésnek semmi nyoma se volt így csak is rám gyanakodott hiszen csak nekem van kulcsom. Mondtam neki hogy itt valami félreértés történhetett. De a főnököm hajthatatlan volt, azt mondta levonja a fizetésemből és kivagyok rúgva, pakoljam a cuccom és örüljek hogy ennyivel megúszom. Nagyon ideges voltam a szívem pumpált, éreztem ahogy lüktet az eremben a vér. Bementem az öltözőbe, kipakoltam a ruháim, ahogy kivettem az utolsó ruhadarabot megpillantottam a szekrény hátuljában dobozt amit reggel találtam. Pedig esküdni mertem volna rá hogy a lakásom szekrényébe tettem. Se baj, felnyitottam a dobozt, felhúztam a kesztyűt a kezemre. Megmarkoltam az igencsak testes és nehéz pisztolyt, csőre töltöttem és betűrtem a nadrágom hátsó részébe. Visszamentem a főnökhöz aki csak annyit mondott:

-Minek az a fekete kesztyű tán fázol?

És abban a pillanatban megszólalt a hang a fejemben: “MOST!”

Előhúztam a Sast és fejbelőttem.

A jobb dobhártyám beszakadt a bal fülem pedig sípolt. Nem gondoltam volna, hogy ebben az ember alkotta szörnyben ilyen brutális erő van. A lövés pillanatában alig tudtam megtartani a fegyvert akkorát rúgott. A felettes feje teljesen szétloccsant és a földön volt az agyából egy pár darab. Beültem az autóba mintha mi se történt volna és elindultam haza.

*Valami csörög*

Felkeltem levert a víz és megnyugodtam hogy ez csak egy rossz álom volt. Majd próbáltam még egy kicsit visszaaludni. Hirtelen piros és kék fényeket láttam meg váltakozva játszani a falon. Kinéztem az ablakon ahonnan a fény beszűrődött és láttam hogy rengeteg rendőr körbevette a házat. Nagyon megijedtem, hozzáértem a jobb fülemhez és éreztem rajta a megszáradt vért. Akkor döbbentem rá hogy: NEM ÁLOM VOLT!

Megszólalt újra a hang a fejembe.

“Van még egy golyó a tárban”

Kivettem a pisztolyt a nadrágomból, bekaptam a csövet és meghúztam a ravaszt.



2021. aug. 2. 05:24
 1/10 anonim ***** válasza:
49%

Ott kezdődik, hogy helyesírás, nyelvhelyesség. Mivel már ott befejeztem, hogy feltudok (vesszőhiba már előtte is volt), fogalmam sincs, a maradék milyen.

Ha megtisztelsz hiba nélküli írással, elolvasom.

2021. aug. 2. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Semmi baj első 2 válaszoló. Valószínüleg nektek a véleményetek amúgy sem releváns. Igen van a szövegben 1 elírás a (feltudok). Sőt lehet van több is. Ma hajnalban írtam ezt az egészet lefekvés előtt. Lehet formailag még nem a legjobb de még azt kifogom javítani. Mindenesetre köszi hogy válaszoltatok. Megkaptátok a megfelelő értékelést.
2021. aug. 2. 07:10
 3/10 anonim ***** válasza:
72%

Kifogom...


Ez nem elírás, hanem fogalmad nincs az igekötők helyesírásáról.

2021. aug. 2. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
80%
Ja, tehát csak az a vélemény számít, ami neked tetszik?
2021. aug. 2. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Nem gond ha kritikát kapok, de akinek tényleg annyi a gondja hogy egy szó nincs különírva az inkább menjen és görgessen tovább. Ahogy írtam majd javítani fogok a szövegen formailag és átfogom nézni az egész szöveget.
2021. aug. 2. 07:25
 6/10 anonim ***** válasza:
90%

Nem egy szó, több. Nulla tagolás. Egyszerűen így nem adunk ki munkát a kezünkből. Tiszteletlen az olvasóval szemben.

És ha véleményt kérsz, nem duzzogni kell, hanem azt mondani, köszönöm, hogy szóltál, javítom.

2021. aug. 2. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Értem én milyen típusú történetet akarsz írni, de még csiszolni kell rajta sokat.

A bevezető elkezdődik úgy, mint egy gyakoris társkereső hirdetés majd átmegy profán elmélkedésbe, aminek nincs tisztán és érthetően kapcsolata a szöveg többi részével és a távcsöves metafora logikája is kérdéses.


Ez után rögtön ugrálsz igeidők között. Hajnali öt *van*, de a szöveg többi része már múlt idejű. A további cselekmény elég fapados. Ezt csináltam pont. Aztán ezt csináltam pont. A próza nem érdekes, nem lendületes. A történet rohan, a karakter és környezet leírások vagy nem léteznek vagy egy két szavasok. Ami nem baj, csak a cselekmény sem viszi a hátán a történetet.

Inkább hasonlít egy netes kommentre, ahol valaki elmeséli a napját mint novellára. Fejtsd ki jobban a karaktereidet, a környezetet, mit gondolnak, mit csinálnak, hogyan változik ahogy halad előre a történet.

A dialógust nem kell mindig azzal felvezetni hogy "csak annyit mondott hogy:".


Maga a történet is eléggé döcögős lábakon állsz. Ha jól értem akkor valami misztikus horror vagy thriller novellát akartál írni, de ehhez hiányzik a megfelelő bevezetés és feszültségkeltés. Beviszi a dobozt, hopp, már hívták és, hopp, máris kirúgták, hopp, ott a doboz, hopp lelövi. Nagyon sietsz, nem hagyod hogy a karaktered rágódjon azon, mi történt vagy mit csináljon. Lassíts, fejtsd ki, vezesd fel, ne csak beleugorj. Ha akarsz egy fake out-ot azzal hogy felveted az ötletet, hogy csak álom volt, adj időt az olvasónak hogy el is higyje, ne húzd ki alóla a szőnyeget mielőtt egyáltalán rálépett volna, mert így csak komikusan amatőrnek tűnik. A Caps Lockot is módjával használd mert ez a "csak álom volt. Nem. Rájöttem: NEM VOLT ÁLOM" csak nevetést vált ki az emberből nem döbbenetet.


Illetve még....*valami csörög* Ez megint igeidőugrás, de fontosabb az, hogy novellába ilyet nem írunk. Ez nem online RP, ez egy általad írt történet. Ha valami történik azt szépen leírod és kifejted, nem csillagok közötti hangeffektekkel jelzed.


Ezen kívül ott van, amit a többiek is jeleztek. A tagolás érthetetlen (miért van sortörés a mondat közepén), tele van helyesírási és fogalmazási hibákkal. Értem, hogy álmosan írtad, de akkor mielőtt közzéteszed szépen átnézed, vagy bemásolod szövegszerkesztőbe, ami átnézi a nagyobb hibákat helyetted. Minimum az, hogy mielőtt megosztanád bárkivel átnézed, főleg úgy, hogy a neten mindenki látja, mert EZ az első benyomás, ami a novelládról keletkezni fog.

2021. aug. 2. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Sajnálom, de ha ez könyv lenne, nem olvasnám el. Olyan, mintha egy gimis írta volna. Viszont a fejlődés gyakorlással érhető el, tehát nem akarlak lebeszélni az írásról, ha élvezed, csináld csak. :) Viszont alázatosnak kell lenned, a negatív kritika is hasznos neked; meg kellene köszönnöd, és nem támadnod az íróját, mert ha nem fogadod el, nem fogsz fejlődni sem.



1.Tehát a helyesírás tényleg nagyon fontos, elveszi az igényes olvasó kedvét a "feltudok", a "Visszamentem a szobámban", vagy a vesszőhibák. Egyszerűen így nem lehet komolyan venni, átélni a sztorit, mert nem a történet van a szemeim előtt, hanem a tanulatlan író.

2. A távcsöves metafora tényleg nincs kidolgozva. "felkelsz reggel elintézed amit el kell, elmész a munkahelyre ledolgozod a napi 8 órádat (jobb esetben) aztán hazamész lefekszel és kezdődik minden elölről." Ez szerintem nagyon jól hangzik, nem emelted ki eléggé a mókuskereket, hogy a főszereplő ezt unja és nem tartja életnek.

3. "kiöli az emberekből ezeket a speciális dolgokat": a dolog szó szerintem nem illik ide, olyan, mintha nem jutott volna eszedbe oda egy szó, ez az izé szinonímája. Nem színes a nyelvezet.

4. Az introvertáltságnak nincs köze a depresszióhoz, nem néztél utána eléggé a témának, amiről írsz.

5. "Kiköptem a számban habosra vert fogkrémet és kiöblítettem a csapból folyó enyhén klóros vízzel, majd átmostam a fogkefét és a helyére raktam." Ez a mondat olyan, mintha itt próbáltad volna bepótolni az eddigi szöveg sokszínűségének hiányát.

6. "Igyekeztem nem foglalkozni vele ,felvettem egy szürke rövidnadrágot és egy fekete lazább pólót. Belebújtam a papucsomba és kimentem a lakásból. Kicsit hűvös de kellemes nyári reggel volt. Épp a nap sárga sugarai kezdték megfesteni az eget, ha másért nem ezért érdemes felkelni. A bal zsebemben volt egy puhadobozos barna sophie, kivettem belőle egy szálat és meggyújtottam." Ez a rész egész jó, itt bele tudtam élni magam; bár fogalmam sem volt, hogy mi az a sophie, de a szövegből kiderül. Viszont jobb lenne pár mondatot összevonni.

6. Egyébként a dohányzás miatt negatív érzelmeim lettek a főszereplő iránt, és sokat továbbra sem tudtunk meg a személyiségéről, hogy megszerethessem , szóval ő nekem eddig egy lapos, negatív karakter.

7. "Belepillantottam, egy pisztoly volt benne" na itt derülhet fény egy kicsit a főszereplő jellemére, mert ez a helyzet lehet nagyon érzelmekkel teli. Például, ha hangosan felkiált, hátraesik, lefehéredik és a szíve erősen dobogni kezd, akkor érzi a helyzet súlyát, talán találkozott is már fegyverrel, korábbi traumák derülhetnek ki, kapcsolatok, stb. Ha megpillantja, összeszűkül a pupillája, egy ragadozó reflexével villámgyorsan visszazárja, körülnéz és visszamegy a házba ott hagyva a dobozkát, akkor el akar kerülni minden botrányt, talán van is gyakorlata fegyverrel, higgadt, hideg férfi. Ha gyorsan hívja a rendőrséget, akkor a jó oldalon áll, erkölcsös és szimpatikus. Viszont főszereplőnk beviszi magával a házba, megnézi a tárat, majd nem csinál vele semmit, ez elég logikátlan. Esetleg, ha ez a másik személyisége, akkor egy kontrasztot lehetne állítani a személyiségek között, például az elején elmondja, hogy szabadidejében a Cobra11-et nézi a tvben és titkos álma, hogy rendőr lehessen és az igazságot szolgálja, majd most magához nem méltó módon csendesen beviszi a pisztolyt és eldugja. A mostani szövegből nem derül ki, hogy nem önmagához méltó módon cselekszik, csak pár megjegyzésből később.

8. "Egész nap nem hagyott nyugodni a dolog, járt az agyam megállíthatatlanul. Vajon ki dobhatta ki azt a pisztolyt? Mire használhatta? Miért nem hagytam ott?" Engem például teljesen hidegen hagy, hogy ki használhatta mire, viszont izgulnék amiatt, hogy most nálam fogják megtalálni az én ujjlenyomatommal. Miért nem hagytam ott? Ez jó kérdés.

9. "Minek az a fekete kesztyű tán fázol?" Ilyet nem hiszem, hogy megjegyez egy főnök éppen a tolvaj dolgozó kirúgása után. Kicsit életszerűtlen.

10. Ez az álom-nem álom dolog klisé. Ettől még lehet nagyon jó sztori, de ez nem elég erős a kiszámíthatatlansághoz.


Összességében a sztoriban nincs jellemfejlődés, nincs tanulság, jellemtelen emberünk bár meghal a végén, nem sajnáljuk, nincs katarzis.


Sok sikert a továbbiakban!

2021. aug. 2. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat, igyekszem majd fejlődni és nem félkész munkát kiadni a kezemből. Olvasva a kritikákat valóban ez nem lett annyira jó. Talán ez nem is novella hanem csak egy vázlat. Ezelőtt még sosem írtam hasonlót sem. Lehet megpróbálom kibővíteni és újraírni ezt az egészet. Még egyszer, köszönöm szépen a válaszokat!
2021. aug. 2. 13:33
 10/10 anonim ***** válasza:

Nekem a végén nagy a logikai bukfenc, ha azzal ér véget, hogy a főhős múlt időben végzett magával, akkor már nem nagyon tud mesélni a napjáról.

Habár egy olyan Interjú a vámpírral stílusú hogyan haltam meg, és utána mi lett vonalon akár jó is lehet egy ilyen befejezés.


Egyébként én éppen ezért (hogy csiszoljam magamban az írás technikai részét, meg amúgy is rettenetesen érdekes) olvasom Stephen King-től Az írásról című könyvet. Versben egész vállalhatóakat hozok össze, de a prózai írásaim egy-két kívétellel (amik alulról súrolják a tűrhető szintet) valami borzalmasak. :(


Nagyon szeretem egyébként mr. King könyveit, de nála is egy-két befejezéstől ráz a hideg.

A Végítélet-ben rémes a vége, hogy egy világjárványból, túlélők napi küzdelmeivel, valami misztikus magasságokba emelt jó a rossz elleni háború lesz a végén.

A hosszú menetelés az egyik legszuperebb könyve (szerintem), de olyan befejezetlen érzetet kelt bennem, mintha szegény srác a mai napig megállás nélkül gyalogolna...

2021. aug. 24. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!