Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Hogyan írnátok számot mértékeg...

LeonScottKennedy kérdése:

Hogyan írnátok számot mértékegységgel egy realisztikusabb sci-fibe?

Figyelt kérdés

Szóval sci-fit írok, de nem tudom eldönteni, hogy hogyan a legelfogadottabb ebben a műfajban a mértékegység számmal leírása. Olvastam már elég sok sci-fit, de elég ritkán írnak számokat mértékegységgel ahhoz, hogy emlékezzek.


Szóval, ha azt akarom leírni, hogy valami 20 km hosszú, akkor:


20 km, húsz km, 20 kilométer, húsz kilométer.


Általában a kisebb számokat leírom betűvel, kivéve nyilván ha valami olyan van, hogy 13.429, ilyenkor már mindenhol leírják számmal inkább.


Elsőre arra gondoltam, hogy az a legtisztább, ha leírok mindent, hogy húsz kilométer hosszú, viszont tekintve, hogy elég gyakran fogok mértékegységeket használni a könyvben, mivel kicsit tudományosabb sci-fi, mint az általánosan vett klasszikus sci-fi, kérdéses, nem-e lenne pragmatikusabb akkor már rövidítve leírni, mint számomra, mint az olvasó számára. Van itt valaki aki jártas az ilyesmiben?


2022. márc. 7. 20:22
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Jól látod: a kisebb számokat, mértékegységeket ki kell írni betűvel, mert állítólag ez a helyes. Tehát húsz kilométer, vagy a súly pl. negyven metrikus tonna. Ez mértékegység most csak úgy beugrott.
2022. márc. 7. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Rövidítéseket nem írunk irodalmi szövegbe, tehát a "km" nem jó. Ki kell írni. Ha adott szövegmennyiségen belül túl sok lenne az egymást követő "kilométer" (például), akkor meg kell nézni, hogy nem-e lehet a szöveg átfogalmazásával kerülni a szóismétléseket, ugyanis ez egy idő után zavaró lehet az olvasónak.

A számnál az a szabály, amit az első válaszoló is írt, hogy kis számokat kiírunk, nagyokat nem feltétlenül. Ettől el lehet térni indokolt esetben.

Ezek egyébként zsánerfüggetlen dolgok, attól, hogy sci-fit írsz, nem vonatkozik rá más. Ott inkább a használt kifejezéseknél vannak "engedmények", pl szakzsargonra.

De ez a "realisztikus" sci-fi, amit mondasz, azért nem tudom, hogy elég átgondolt-e. A sci-fi alapból elég reális talajra épülő fikciós irányzat, nem lesz attól komolyabb vagy reálisabb, hogy sok számot és mértékegységet írsz le, de annál vontatottabb lehet az olvasók számára.

2022. márc. 14. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

#2

Köszönöm a hosszabb választ!

Kiírok mindent, így kezdtem el, így is folytatom, tisztában vagyok egyébként a könyvírásra vonatkozó irodalmi és szakmaibb szabályokkal, meg eleget is olvastam már hogy tudjam, mi az ami jobban, mi az ami kevésbé működik.

Igazából már a kérdés kiírása után eldöntöttem, hogy így fogom folytatni, egy pillanatnyi zavar volt csak, de értékelem a válaszokat.

A realisztikus alatt csak azt értettem, hogy nem Star Wars vagy Star Trek-féle könyvet írok, ahol ki vannak dobva a legalapvetőbb fizikai törvények az ablakon a kényelmesség kedvéért, hanem kissé földhözragadtabb és fizikailag hitelesebb sztorit, ami jobban hajaz egy Dűnére, mondjuk.

Nem lesznek olyan sok számok benne, csak a kérdés kedvéért írtam.

2022. márc. 15. 21:44
 4/4 anonim ***** válasza:
Technikailag a Star Wars nem sci-fi, hanem űropera fantasy. Jó eséllyel a Star Trek is ilyesmi inkább, bár azt nem ismerem annyira közelről, hogy magabiztosan kijelentsem (bár az alapján, hogy mindenki 100%-ig humanoid volt benne, azért jó esélye van).
2022. márc. 15. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!