Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Csak en vettem eszre?

Csak en vettem eszre?

Figyelt kérdés
Sok tizeneves, koztuk en is, konyvet ir. Pedig az van legalabbis nagyobb szazalekban, hogy a tinik nem szeretnek olvasni, hat meg akkor irni? Miert irnak akkor olyan sokan a tizenevesek kozul?
2011. aug. 24. 19:23
 1/4 anonim válasza:
68%

Nos...olvasni valahogy más mint egy könyvet írni.

Szerintem ez azért van mert általában egy író jobban pontosabban el tudja képzelni a sztorit, mivel ő találta ki. Az olvasó, pedig annyira nem tudja beleképzelni magát az adott helyzetbe, mivel ő nem úgy látja a sorokat, mint az író.

Az egyszerűbb magyarázat pedig az, hogy mindenki(tinik) jobban szeretik olvasni a saját sztorijukat, de mivel még nincs nekik ezért meg kell írni.

Lehet, hogy hülyén hangzik, mert nem tudtam jól elmagyarázni, de kb. így van.

2011. aug. 24. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

No igen, az első válaszoló hozzászólásában benne van, hogy attól még, mert valaki ír, nem feltétlenül olvas... Mindezt félretéve más a minta. Pl. ebben az altémában természetes, hogy rengeteg írópalántát látsz, akik érdeklődnek, szeretnék feltenni a műveiket, írnak, valószínűleg olvasnak is, de ez közel sem reprezentatív minta. Nézd meg, egy-egy kérdésre hány válasz érkezik! És most nézd meg pl. a Szerelem témakört, vagy a Szórakozás többi altémáját. Oda is nagyrészt tinik írnak kérdést-választ, de sokkal többen vannak, mint ez a réteg.


Mindazonáltal igen jelentős azoknak a száma, akik írnak. Ez is az önkifejezés egyik formája, ami minden tinédzserre jellemző. Jobb, mintha a falat fújnád tele tagekkel, de a "lényege" ugyanaz: szeretnéd megmutatni, mit tudsz, miben vagy tehetséges. Hogy felgigyeljenek rád.

A könyvírás ma már nem elérhetetlen, van számítógép, a Word alap, javítja még a helyesírást is, közoktatásunknak hála olvasni is tudnak (hagyjuk a funkcionális analfabétizmust egy időre), tehát a közönség is adott. Mivel ezek jobbára a barátok, ismerősök (hasonló érdeklődés!) közül kerülnek ki, értelem szerint olvassák a műveket, bíztatnak, sőt, maguk is megpróbálkoznak hasonló történetek monitorra vetésével. A tinédzserkori írói ambíciók majdnem minden visszahúzódó, a könyvek iránt egy picit is érdeklődő emberben kialakul. Ma egyes divatos szubkultúrák, pl. a goth, az emo ezt az életérzést támogatják, tehát erősítik az irodalmi vágyakat. Illetve a neten széltében terjednek az amatőr honlapok, ahol boldog-boldogtalan megpróbálhatja magát, és nem kell sok idő hozzá, hogy ráleljen a maga terepére. Van, ahol erős a mezőny, van, ahol nem az. Ha látod magad előtt a példát, te is jobban kedvet kapsz.

Az "ilyet én is tudok"-elvhez hozzátartozik a könyvpiac is. Egyre több a szemét ponyva - már bocsánat, de a legtöbb divatkönyv ide tartozik - amit olvasva óhatatlanul is felötlik az ember fiában/lányában (általában lányok írnak), hogy ilyet ő is tudna, nosza, írjuk meg, adják ki, legyünk milliomásak, neki is álomból jött az ötlet, neki sem voltak kapcsolatai, miért az én sztorim lenne más? Azért a világ nem ennyire egyszerű, de ha a késztetés megvan, ki gátolna abban, hogy tollat ragadj?

Az érem újabb, immáron harmadik oldala (a végén tetraéder lesz belőle) a fanfictionök. Egy-egy divatos, ismert, felkapott, sokak által olvasott történethez egyre több továbbírás, illetve ezekkel foglalkozó oldal épül a neten. Ez viszonylag új jelenség, noha az epigonok már a görögöknél is ismertek voltak, de ez kissé más. Itt nem egyszerű másolásról van szó, nem. A stílus pont hogy változik! A karakterek, helyszínek, jellemző motívumok megmaradnak. Új helyzetek egy kész szereplőgárdával. Nagy könnyebbség, hogy nem kell oldalakon keresztül bemutatnod mindenkit, hiszen előtted már megtették. Te csak új helyzetbe hozod a régi ismerősöket. Új párok, új konfliktusok, új jelentések - izgalmas terep. Ezt a vonalat főleg a lányok képviselik (a "hű olvasók", ugyebár... minden korban a női olvasókra építettek a kiadók).


Tehát lényegében az írás: önkifejezés, "ilyet én is tudok"-elv, terjedő net. Olvasni meg olvas az, aki nem ír. Belőlük van a kevesebb. :)

(Persze ugyanaz a réteg olvas nagy mennyiségben, aki ír is. Jobbára.)

2011. aug. 24. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy miről beszél itt az első kettő. Aki nem olvas, az elég ritkán szokott írni. Azért írnak sokan,és olvasnak kevesen, mert más a mérce.

Ha 10 emberből csak egy szokott olvasni, az kevés. Ha 10 emberből egy ír, az sok. Így a képlet: egy osztályban (30 fő) 3 gyerek olvas (ez kevés) és minden ilyen osztályban 1-2 ember ír (legalábbis próbálkozik) ez pedig sok. Lehet, hogy én vagyok valami gyengeelméjű, de szerintem ez logikus és egyszerű válasz.

2011. aug. 24. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A mi osztályunkban szinte az összes lány elkezdett gimiben egy regényt, míg kb ketten voltunk akik rendszeresen olvastak. A mellettem ülő lány azért írt, mert én is írtam, nehogy már ő ne. Egy másik lány a gondolatait vetette papírra, meggyőződése volt, hogy egyedi és utánozhatatlan, amit alkot. Egy harmadik lány folyamatosan mesélt mindenkinek, ontotta magából a történeteket, ezeket kezdte el leírni. Egy negyedik odavolt a Gyűrűk uráért, és látott egy klipet, ami elindította a fantáziáját. Az ötödik olvasott egy love story-t, és azt koppintotta.

A Nyugaton a helyzet változatlan-ban írja Remarque, hogy minden kamasz fiókjában ott lapul egy befejezetlen dráma.

A képlet a következő: nincs képlet.

2011. aug. 24. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!