Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Van olyan Isaac Asimov könyv,...

Van olyan Isaac Asimov könyv, ahol a robot nem csak hogy figyelmen kívül hagyja a törvényeket, de szándékosan támad emberre?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy van egy novellája, az "Eltűnt Robot", ahol az első törvény módosítása miatt a robotok passzívan kárt okozhatnak az emberekben, azt is tudom, hogy van olyan, ahol a robotok figyelmen kívül hagyják valami miatt a törvényeket, de olyan van, ahol szándékosan alkotójuk (vagy egy másik ember) ellen fordulnak?


Köszönöm a válaszokat előre is!


2011. okt. 25. 21:18
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem igazán rémlik ilyen mű. Mivel az Első törvény megtiltja nekik, nem támadhatnak az emberekre. (Az eltűnt robotban ugye a törvény szűkítése miatt volt lehetőség.)


A Nulladik törvény segítségével bizonyos értelemben árthatnak egyes embereknek, a Robotok és Birodalom c. regényében van pár példa, de nem túl nagy ártásról beszélünk.


Ha ér nem Asimov által írt, de az ő univerzumában játszódó regényt mondani, akkor a Kalibán c. regény egy nagyon jó példa. (A 3. kötet, az Utópia is tartalmaz egy példát a vége felé, de szerintem az a könyv amúgy nem olyan jó.)


Ami még eszembe jut, az a "Robotálmok" és az "Első törvény" c. novella. Mindkettő megtalálható a Szukits-féle Enc. Gal. 1. kötetében. A "Sally" c. novellában ugyan nem "igazi" robotok vannak, de az is példa lehet.


Talán a "Gold" c. kötetben megjelent "Cal" a legjobb példa. Ez sajnos magyarul nem jelent meg.


Összefoglalva: a Cal és a Kalibán a két legjobb példa, amit találtam.

2012. jan. 16. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Ha az Én, a robot filmre gondolsz, nos attól szegény Asimov forog a sírjában! :):)
2012. jan. 16. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ :) Amúgy nem az Én a Robotra gondolok, láttam a filmet és olvastam a könyvet is, tudom, hogy semmi köze nincs egymáshoz. Az "Eltűnt Robot" egy külön kis novella.
2012. jan. 17. 20:12
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Dors Venabili számtalanszor támad emberre Az Alapítvány előtt c. műben és az Előjáték az Alapítványhoz c. műben pedig szándékosan meg is öli Tamwile Elar-t.
2014. jún. 20. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!