Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Film vagy könyv? Mi a vélemény...

Film vagy könyv? Mi a véleményetek a regények megfilmesítéséről?

Figyelt kérdés
Lehúzza a könyv színvonalát vagy népszerűsíti azt? Mitől lesz jó egy filmváltozat?
2012. ápr. 12. 15:23
 1/6 rajcziz ***** válasza:
90%

A könyv színvonalát semmiképp nem húzza le, esetleg a megítélését. Annyiban segít, hogy népszerűsíti a könyvet (ha a film jó).

Szerintem akkor lesz jó, ha hű marad a regényhez, és jó a képi megvalósítás. Megjegyzem, általában nem szoktam megnézni.

2012. ápr. 12. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
lehet, hogy népszerűsíti, de a film általában totálisan alulmarad a könyvvel szemben. Ezért ha csinálnak egy nagyonszar, filmet, a könyvet nem fogják emiatt sokan megvenni
2012. ápr. 12. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
74%

Azért az sem mindegy, megfilmesítés, vagy adaptáció. Utóbbinál a regény csak alap, a film pedig új műalkotás, más értékrendszerrel, más nézőponttal, más hangsúlyokkal (akár megváltozott történettel is). A szolgai megfilmesítés majdnem minden esetben pocsék, egy regényt nem lehet totálisan filmre vinni, ki kell maradnia pár jelenetnek, értelmetlen lesz, aki nem olvasta, lehet, nem is ért pár dolgot stb. Ez rosszat tesz a könyv megítélésének. Ha ügyesen dolgozták fel, az népszrűsíti a könyvet, de együtt jár a "láttam a filmet, el akarom olvasni" jelenséggel, amiből sok-sok csalódott olvasó lesz, mert nem azt kapja (vagy nem úgy), amit várt. Ellenben jóval több olvasót vonz.

A színvonalon nem változtat, az egyéni megítélést viszont befolyásolhatja. Ha előbb látod a filmet, akkor utána automatikusan azokkal a szereplőkkel képzeled el a jeleneteket - ez lehet probléma, pl. adaptáció esetén, ahol a leírás nem passzol a filmbéli karakterre. (Teszem azt Gyűrűk Ura - Frodó szőke. A filmben ő az egyedüli barna. Ettől függetlenül tökéletes választásnak hat, én simán elfogadtam ilyennek.) Ilyenkor a könyvet fogod szidni, nem fog tetszeni, ellentmondásba kerül a két kép a fejedben, ami rosszat tesz a regénynek. Illetve beszűkíti a fantáziát is, elolvasod ugyan a szereplő jellemzését, de nem is figyelsz rá, mert már megvan a fejedben az előrecsomagolt kép róla.

Viszont a népszerűsítésben a film hatalmas szerepet játszik. És egy jó adaptáció csak növeli a regény olvasatainak számát (megismered a rendező verzióját is), ami nagy előny, segít átértékelni az olvasottakat, elgondolkodtat.

2012. ápr. 12. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Nekem ezzel csak az a gondom, hogyha egyenlővé teszik a könyvet a filmmel és aki látta a filmet már odavan magától hogy "ismeri a történetet". Főleg, ha teljesen más a kettő :/

Néha jót tesz a könyvnek, mert népszerűsítik, de rosszul is elsülhet a dolog, mert ha gagyi a film rögtön lehúzzák a könyvet is. Persze ez csak azokat érinti akik nem olvasták, mert a többiek tudják, hogy a gagyi film ellenére a könyv nagyon jó. :)

2012. ápr. 12. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Szerintem egyik könyv alapján készült film sem jó. Ami a legjobb volt eddig, az az Egy gésa emlékiratai. Csodás film, de könyvben még jobb.

A filmek rengeteg eseményt kihagynak, átszerkesztik, és nem utolsósorban megdöntik azt a képi világot, amit te olvasáskor elképzeltél. Nem igazán szeretek ilyen filmeket nézni. Sokszor azért sem, mert teljesen rosszul választják ki a színészeket a karakterekhez.

De attól még nem lesz rosszabb a könyv, hogy megfilmesítik.

2012. ápr. 17. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, egyetértek a véleményetekkel. Sok olyan filmet láttam amit korábban olvastam könyvben( vagy fordítva ),a legtöbbször a könyv jött be, egyértelmű, de volt hogy éppannyira tetszett filmben is. Ritkán viszont, egy két esetben jobb lett a film. A regényt végig untam. A filmet meg félspékelték kicsit, sokkal izgalmasabb lett. De csak mert mindig tudok dönteni a kettő közül, azért tényleg nem lehet lehúzni az egyiket a másik kárára, amúgy is embere válogatja.
2012. ápr. 22. 18:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!