Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Milyen vázlatolási technikákat...

Milyen vázlatolási technikákat ismertek? Ti hogyan írtok vázlatot regényhez, novellához?

Figyelt kérdés
Mint pl. a Hópihe-metódus, de teljesen saját technikák is érdekelnek.

#regény #vázlat #hópihe metódus
2013. márc. 23. 12:44
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Ha az eszembe jut valami, amit érdemes leírni, leírom. Elgondolkodom rajta, hogyan lehetne az ötletfoszlányokat összekötni egymással. Ha már több ötlet van, rendszerezem, összedolgozom őket. Eközben általában újabb ötletek születnek.
2013. márc. 23. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Általában leírom, ami eszembe jut, és ezzel lassan a fejenben is összeáll a történet.

Viszont amikor sietek, például ha határidőre szeretnék megírni egy novellát, akkor "ki kell bontanom" a sztorit. Leírom az alapötletet egy mondatban, majd kérdéseket teszek fel magamnak, amikre válaszolok, akár többször is.

Pl.: Evát brutálisan meggyilkolták.

Miért gyilkolták meg? Mert túl sokat tudott.

Miről? Egy cserbenhagyásos gázolásról, és az elkövetőt fenyegette is.

Ki az elkövető? Tom, a kosárcsapat edzőjének a fia.

Akkor ő ölte meg Evát? Nem, az apja volt.

És miért is?


És így tovább =) Ez a módszer nekem főként akkor használ, ha a háttérsztorit szeretném kitalálni, mert maga a könyv cselekménye általában már benne van a fejemben. De szerintem a könyv történéseihez is lehet használni. Ja, és a fenti csak egy példa volt, sokkal hosszabbab szoktam részletezni. Ez a jegyzetelési mód azért is jó, mert ha később valamit elfelejtenél, pofonegyszerű megtalálni a választ.


Remélem, segítettem =)

2013. márc. 24. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm, második! Ez tényleg érdekes módszer, egy novellánál egyszer lehet, kipróbálom. :)


Nekem jelenleg átfogóbb módszerre lenne szükségem. A hópihe-módszer sajnos túl kötött az én stílusomhoz, munkamorálomhoz... viszont a jegyzetelgetős, amit én is csináltam eddig, túl kevés ahhoz, amibe belevágtam a fejszémet.


Szóval várom még a válaszokat, módszereket, technikákat - ki hogyan dolgozik? :) És ki mit ismer még azon kívül, amit ő használ?

2013. márc. 24. 10:08
 4/8 A kérdező kommentje:
Oké, reggel van még nekem: túlteng a hozzászólásomban a "módszer", ennél írni azért igényesebben szoktam. :D
2013. márc. 24. 10:09
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Második vagyok.

Még le akartam írni egy másik módszert is, de valamiért kimaradt. Tényleg reggel van =)


Nem tudom, szoktál-e cikkeket olvasni az írásról, hogy mit hogyan, miért, mikor, stb... Ha igen, talán belebotlottál a nyolc szekvenciába. Ha nem, itt van a link:


[link]


Ez egy hosszabb írás első része, a cím felett tudsz tovább menni a következő részekre.


Szóval, ez alapvetően a forgatókönyv írásról szól, de tapasztalatom alapján nagyon jól megállja a helyét a regényírásnál is. A struktúráról szól, hogyan lehet felépíteni egy történet cselekményét nyolc szekvenciában. Nem kimondottan jegyzetelési mód, de egy nagyon biztos vázat ad a történetnek. Olvasd el az egész írást, én nagyon sokat tanultam belőle. Ha a nyolc szekvenciában gondolkodom, minden kusza jegyzet, amit félszavakban lekörmöltem, világosabbá válik =)


Amúgy maga az oldal is nagyon hasznos, rengeteg cikk van rajta, amiből egy regényíró is tanulhat =)

2013. márc. 24. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm ezt is!

Elkezdtem átolvasni, remekül hangzik, de gyakorlatban nem tudom mennyire tudnám megoldani. :)


Még, még, még - aki tud! :)

2013. márc. 25. 17:34
 7/8 Lio-sama válasza:
63%

Általában csak úgy elkezdek valamit, ami magától jön. leírom valahová, És javítgatok rajta. Ilyenkor általában elakadok, elfogy az ötletem. Egy ideig meg sem próbálok gondolkodni rajta, úgyse jut eszembe semmi, de ha ugyanazzal kapcsolatban valami eszembe jut, szintén leírom. ha Különálló, független része egy egész történetnek, akkor külön írom le. Szép lassan kezdenek összeállni a dolgok, és mindig javítgatok rajta, ha valami véletlenül nem passzol a történetszálba, illetve más megfogalmazással, esetleg egy teljesen más történést jobban elviselhetőnek találok. Végül mindegyiknek ugyanaz a sorsa... vagy befejezem, vagy nem. :D Összegezve: a külön megírt részekből alkotok egy egész cselekményt. :)

(Nem vázlatolásnak nevezném, inkább már írásnak, de remélem azért ennek is hasznát veszed.(: )

2013. márc. 25. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Pegazus13 válasza:

Szia!

Ez a "technika" nem biztos, hogy segíteni fog, de én mindig lerajzolom a gondolati ívet. Nekem sokat könnyít az íráson, hogyha követni tudom az események sorrendjét. Remélem segítettem.

2016. júl. 20. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!