Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Valaki el tudná magyarázni az...

Valaki el tudná magyarázni az alábbi fogalmakat?

Figyelt kérdés

A fogalmak: Ea, Eru, Arda, Ilúvatar, Aman, Valinor, vala, ainu, maia, nolda.

Hallottam már sokat ezekről, ezért múltkor utánuk is olvastam, de egyszerűen nem tudom megjegyezni őket a leírások alapján, össze-vissza keverem. Úgy gondolom itt hátha valaki el tudja magyarázni ezeket teljesen érthetően, megjegyezhetően. Előre is köszönöm szépen! :)



2013. máj. 5. 12:05
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Emlékeim szerint:

Eru a főisten

Arda = Föld

Valinor kb. a Mennyország, Tolkien mitológiája szerint egy nyugatra fekvő kontinens a tengerentúlon

nolda - egy tünde törzs

ainu - Eru főisten első teremtményei, kezdetben ők lakták a Földet, aztán átvették a helyüket a tündék, később pedig az emberek

2013. máj. 5. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Kiegészítésként:

Ea - a világmindenség, azaz a megteremtett, csupasz világ

vala - kb. olyanok, mint az istenek, az ainukból lettek később

Ilúvatar - Eru másik néven

Aman - ezen a földön épült Valinor

maia - ugyanúgy Eru teremtményei, mint az ainuk, de alá vannak rendelve nekik

2013. máj. 5. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! ;)
2013. máj. 5. 17:36
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Ea= nem biztos, de szerintem az a bolygó neve amit Iluvatar (Eru) teremtett.

Arda= a királyság az eán. magába foglalava középföldét.

ezekben nem vagyok biztos de a most következőkben már igen:

Eru=Iluvatar=a teremtő

Aman= A valák földje. (halhatatlanföld) tulajdonképpen az egész szigetre értjük ami Nyugaton van. De a nagy része lakatlan

Valinor= a valák országának neve

ainu= Eru teremtményei amolyan istenek. nevük jelentése: szentek

valák: azok az ainuk akik az ardára vándoroltak

maiák: azt hiszem ők is ainuk, de a valák "beosztottjai" Gandalf és Sauron is maia! (Morgoth meg ainu, korábban vala de kitaszították mint tudjuk)

Nolda: más néven nemes tündék. ŐK azok akik látták valinor fényét, de aztán a szilmarilok miatt száműzve lettek középföldére. kivéve Finarfint és híveit de ebbe nem megyek bele csak ha kéred.. :D a noldák Finwe leszármazottai. Tévhit hogy a noldák sötét hajúak. Vannak szőkék is. pl. Galadriel. Híres noldák: Finwe, Feanor, Feanor 7 fia, Fingolfin, Finarfin, Fingolfin és Finarfin gyermekei, Elrond (a nagyapja volt nolda), ebből kifolyólag Arwen, akinek a nagyanyja Galadriel, és még sorolhatnám.

2013. máj. 7. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszi neked is! ;)
2013. máj. 9. 21:50
 6/9 Sörszagú007 ***** válasza:
52%

Eru=Isten

Ainuk=angyalok

Valák=arkangyalok

Maiák=közönséges angyalok

Ez a párhuzam szerintem a legjobb, mert Tolkien bácsi igen vallásos volt.

Az ainuk amúgy néha olyanok, mint a pogány istenségek.


Ea=Univerzum

Arda=Föld

;)

2013. okt. 6. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Egy kicsit rendszerezném az elhangzottakat, ha nem gond :)

Középföldtől nyugatra fekszik egy másik kontinens, Aman, ami régen látogatható volt bárki által, gyakorlatilag két különböző földrész volt Aman és Középfölde, ám egy idő után (nyomós okokból) Amant fokozatosan "elrejtették" Középfölde teremtményei elől, a végén már csak a tündék és pár "kiválasztott" hajózhatott Amanba.

Valinor pedig egy terület Aman északi részén, ahol a Valák élnek.

A Valák olyan Ainuk, akik ott hagyták mennybéli életüket, hogy segítsék Arda fejlődését.

Az Ainuk Ilúvatar, a teremtő egyes gondolatainak, eszméinek, tulajdonságainak megtestesítői (pl. Tulkas - erő, bátorság). Nekik az alárendeltjeik a maiák, akik kisebb szellemek, közülük sokan csábultak a gonosz oldalára, belőlük lettek így a balrogok (Sauron is egy balrog volt).

Az Ainuk közül pedig Arda megteremtésekor többen alászálltak, és még a későbbi időkben is páran (pl. Tulkas, hogy Morgoth, egy bukott vala ellen harcoljon) Ardára utaztak, és hozzájárultak a világ fejlődéséhez.

Egyes valák megfeleltethetők elemeknek is (pl. Ulmo - víz).

Remélem, még segíthettem :)

2013. nov. 30. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Sörszagú007 ***** válasza:
100%
Pontosítanék: Szauron nem balrog volt, bár ő is egy gonosz ainu(angyal), vagy démon. :)
2013. dec. 8. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Igazad van, valahol anno olvastam és megragadt bennem, de utánaolvastam, és valóban nincs semmi utalás rá.
2013. dec. 8. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!