Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Egy regényen dolgozok. Hasznos...

Egy regényen dolgozok. Hasznos információkat (lent kifejtem) adtok?

Figyelt kérdés

Egy vázlatpontokba szedett tényleg kezdetleges leírást készítettem (2010-ben), ez volt a regény alapja.

Azóta egy kezdetleges vázlatos leírást készítettem, megalkottam az összes szereplőt, a helyszíneket, tisztáztam, hogy mi mikor történik, hogy melyik szálon fut az adott rész, a legfontosabb összefüggéseket is leírtam, most készültem el egy olyan vázlattal, aminek a segítségével átlátom rendesen a történetet (merthogy elég terjedelmest sikerült kigondolnom, így, elsőre). Több, mint két évig tartott, hogy idáig eljussak, innentől, hogy rendesen átlátom, sokkal gyorsabban fogok haladni a vázlattal. Ha kész leszek, az írásba is belekezdek.


Sokat bajlódtam vele, és szeretném, ha minél jobban sikerülne, ezért ha tudtok, segítsetek a következő pontokra valami választ adni!


> mi a kezdő írók gyakori hibái?

> mik azok a szabályok, amelyeket muszáj tudni egy regény esetében (ilyenre gondolok: "a fejezet első bekezdését nem kell beljebb kezdeni")

> milyen módszerek vannak, amik segítik egy regény megalkotását (ha van ilyen).


Ha lehet, akkor saját véleményeket írjatok vagy oldalakat adjatok meg. Előre köszönök mindent!


2013. jún. 24. 17:37
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez sokat segíthet. :)

[link]

2013. jún. 24. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Kösz, de már ráakadtam, és én mindenkinek ezt tanácsoltam.

Sokat olvasgattam... nagyon sokat...

Egyébként hasonló oldalakra gondoltam, de bármi saját elképzelés is jöhet!

2013. jún. 24. 18:00
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Nos, én nem vagyok író, ezért bocsásd meg, ha nem tudlak hasznos tanáccsal ellátni, de a véleményemet leírom.


"> mi a kezdő írók gyakori hibái? "


Szerintem az egyik leggyakoribb hiba az, amikor valaki nem veszi észre és ide-oda ugrál az igeidőben. De attól függ mit értesz "kezdő" alatt. Mert még idesorolnám a gyakori helyesírási hibákat is, de az inkább a kis "írópalántákra" jellemző, akik ide ki szokták rakni a műveiket. Bár amint látom, nálad nincs igazából gond a helyesírással. :)


Sajnos a többire nem tudom a választ. :S

2013. jún. 24. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Több regénybe is belekezdtem, de azokat hamar abbahagytam.

De a mostani terv nagyon foglalkoztat (több, mint két éve), szerencsémre.


Nem váltogatom az igeidőt, múltidőben írok, (csak párbeszédnél jelenben, de ez nem meglepő, és nem is hiba).


Egy nagy hibám, hogy rögtön regénnyel kezdtem és nem novellával. De a novella olyan egyszerű, nincsenek mellékszálak, és nem tudok egy jó tájleírást beletenni. Próbálkoztam novellával, de mindegyik szereplőm jellemtelen volt. Így hát a regény maradt...

2013. jún. 24. 18:17
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

> mi a kezdő írók gyakori hibái?

-helyesírási hibák

-szegényes fogalmazás (gyér szókincs, szóismétlések stb.)

-stilisztikai hibák (pl. ha egy Magyarországon játszódó történelmi regényben Dzsennifernek hívják a főszereplőt, az elég stílustalan... szélsőséges példa, de érted, hogy értem)

-logikai hibák

-ugrándozás az igeidők között

-az utána nem járásból eredő hibák (ha nem szeretnél történelmi ellentmondásokba vagy más valótlanságokba keveredni, írj fantasyt)


> mik azok a szabályok, amelyeket muszáj tudni egy regény esetében (ilyenre gondolok: "a fejezet első bekezdését nem kell beljebb kezdeni")

-tördelés, szövegszerkesztés

-OLVASS RENGETEG SZÉPIRODALMAT! Az írás az olvasásban gyökeredzik. Az igényes könyvek olvasásában.


> milyen módszerek vannak, amik segítik egy regény megalkotását (ha van ilyen).

-Kezdj rövidebb történetekkel! Nem szégyen, sőt, kívánatos az, ha gyakorlásképpen rövidebb szösszeneteket is írsz, amelyeket nem osztasz meg, amelyeknek célja kizárólag a gyakorlás.

-OLVASÁS. Szépirodalom olvasása.

2013. jún. 24. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Annyi biztos, hogy egynéhány könyvet még elolvasok, mire készen leszek a megfelelő vázlattal, addig is biztosan fogok írogatni, ha mást nem is, a vázlatot.


Kicsit ironikus, hogy egy regényen dolgozok, de két és fél évig tartott, mire rendesen összeáll a történet képe.


Nehezen rakom össze a történéseket. A gyűrűk urát legalább háromszor végignéztem, mire felfogtam és összeraktam teljesen az egészet.

Így szerkesszek meg egy bonyolult vázlatot! Bár csakis kitartástól és attól függ, hogy magával ragadt-e eléggé az alaptörténet.

Szerintem.

2013. jún. 24. 19:08
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Egyedül nagyon nehéz kiszűrni az összes hibát, ezért sokat segíthet, ha keresel egy bétát. A béta az a személy, aki átnézi a szöveget (pl. fejezetenként is elküldheted neki). Nem ír bele a könyvedbe, csak felhívja a figyelmed a hibákra. Pl. a Merengő nevű oldalon - nem tudom, ismered-e - nagyon sok segítőkész és tapasztalt bétával találkozhatsz.

Egyébként a korábbi hozzászólóknak igazuk van, olvass sokat és bízz a történetedben!

2013. jún. 24. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Rendben, úgy lesz!

A béta pedig nem rossz gondolat - ki van ez találva!


Bár ezek szerint egyfajta bétának használhatom a rokonaimat, ismerőseimet is.

2013. jún. 24. 20:20
 9/13 anonim ***** válasza:

Igen, csak ha rokont/ismerőst kérsz meg, annak megvan az a hátulütője, hogy esetleg nem lesz elég "kíméletlen". De ezt természetesen Neked kell tudnod, pl. én is oda szoktam adni édesanyámnak az írásaimat, mert tudom, hogy úgyis megmondja, ha valamit gond van vele.

Sok sikert kívánok az íráshoz!

2013. jún. 24. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Kezdő írók gyakori hibái, amiktől én falra mászok:

- tőmondatok: hihetetlenül idegesítő, ha fejezetek telnek el egy kötőszó nélkül

- szóismétlés, szóismétlés

- logikai bukkanók: egy elrettentő és meglepően gyakori példa, hogy a vámpírok, akik éjszakai lények és jól látnak a sötétben, mindenhová zseblámpával masíroznak naplemente után

- karakterhűtlenség: amikor egy szereplő olyat tesz, mond vagy gondol, amilyet ő aztán soha nem tenne, mondana, gondolna

- aránytalanság: sok kezdő írónál fordul elő, hogy a regény utolsó harmadára szorítja az összes csavart és akciót, a többi a karakterek és a világ bemutatásával telik el, ez lehet ugyan szórakoztató, de semmiképp sem előnyös

- sablonos: ezt el tudod kerülni, ha nagyon tudatosan és kritikusan állsz az írásodhoz, és ha jó a fantáziád. Elgondolva, mennyit dolgoztál vele, én egyikben sem kételkedek.

- vágyálom: olyasmi van benne, amiről ordít, hogy azt gondoltad írás közben, "bárcsak velem is megtörténne..." Ez nem alapvetően rossz, de egy idő után feltűnő és irritáló lesz, különösen, ha a szerelmi szálon bukkan fel.

És minden hiba forrása a gyakorlatlanság, nem ártana ez előtt a nagy, terjedelmes mű előtt kisebb dolgokat írni: novellát, kisregényt, akár fan-fictiont. Gyakorlat teszi a mestert. Sok sikert!

2013. jún. 24. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!