Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Az iskola feladata megszerette...

Az iskola feladata megszerettetni a gyerekkel az olvasást?

Figyelt kérdés
Mindig azt hallom, amikor a kötelezőket kifogásolja valaki, hogy így nem szerettetik meg az olvasást a gyerekekkel magyar órán. Most nem a kötelezőkről akarok vitázni, mert arról már van elég kérdés, hanem arról, hogy ez nem a szülő feladata-e inkább? Én egyébként nem tudom, meggyőzhető vagyok, de szerintem a szülőnek mindenképpen kell benne részt vállalnia.
2013. dec. 4. 01:04
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
A legtöbb gyerek az iskolaban tanul meg olvasni, onnan van az elso élménye. Ha ez negatív -nem megy neki, lassabb mint a tobbi, rossz a tanár- nem valószínű, hogy szeretni fog olvasni es ezen a szulo nem nagyon tud változtatni.
2013. dec. 4. 05:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim válasza:
52%
szerintem abszolut a szulo feladata. ha az iskolaban akarjak megszerettetni a gyerekkel az olvasast az mar reg késő. ha a szulo rendszeresen mesel,olvas a gyereknek,akkor hamarosan o is meg akar tanulni es akkor az megint a szulo feladata. peldaul en 4 eves korom ota tudok olvasni, egyaltalan nem az iskola volt az elso elmenyem. es meg ma imadok olvasni es nem azert ahogy megy,hanem mert elvezem,mert egy teljesen masik vilagot mutat meg.
2013. dec. 4. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
100%

Normálisan meg kell tanítani a gyerekeket olvasni, nem képolvasás meg ilyenek, hanem szépen szótagolva, első osztály végére, nem karácsonyra. Aztán pedig rossz olvasmányokkal nem megutáltatni.

Ezek után már csak a hozzáférést kell biztosítani a különböző könyvekhez.

2013. dec. 4. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 Zeu ***** válasza:
75%

A 3. áll legközelebb a véleményemhez.

Én is otthon tanultam olvasni, millió mesét hallottam gyerekkoromban, majd jött az iskola. A kötelező olvasmányokon könnyek árán szenvedtem végig magam, szülő támogatott, de egy kín volt, a szülőnek is, nekem is :D

kb 6-8. osztályban abba is hagytuk az egészet, mert értelmetlen volt. Később, középiskola vége felé az irodalom tanár bevette a kötelező olvasmányok közé a Harry Pottert, mint modern irodalom. Aki elolvasta dícsérte, ezért rászántam magam. Egy hét alatt kiolvastam az addig megjelent részeket, majd előbújt a hiányérzet, hogy könyveket olvassak. Azóta is egy-egy hónapos kimaradásokkal amikor tudok leülök olvasni. Eleinte szüleim könyveit, amiket javasoltak most pedig már bármit ami megtetszik.


Szerintem egy szülő azt fogja mondani a gyereknek, hogy próbáljon az iskola követleményeinek megfelelni, ergó ne olvasson otthon mást, amíg a kötelezővel nem végzett. Ezzel kezdődik a probléma.


Szóval szerintem át kellene alakítani a kötelezőket, néhány maradhat (pl tüskevár annyira tetszett gyerekként, hogy még a folytatását, a Téli berek című művet is elolvastam), de ha a többi helyett a gyerek számára is szórakoztató könyvet tennénk, szívesen olvasnák, ezzel megszeretnék a könyveket. Aztán később, a középiskolában pl jöhetnek az elvont könyvek, de még akkor is kell közéjük szúrni néhány érdekeset (nem kötözködés, de pl az orosz irodalmat egy átlag középiskolás a kukába kívánja dobni néhány oldal után, kellhet kontrasztnak, de nem csak kizárólagosnak).

2013. dec. 4. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
73%

A gyereket minden téren elsősorban az otthona formálja, az iskola szerepe az otthonéhoz képest elenyésző. Én a magam részéről négyévesen tanultam meg olvasni, és soha nem volt kérdés az, hogy szeretek-e olvasni, vagy olvasok-e, mert a házunk tele volt könyvekkel, könyvespolcok között nőttem fel, láttam, hogy az olvasás az élet része, el sem tudtam képzelni nélküle az életet.

A gyerekre az van a legnagyobb hatással, amit otthon lát, és most vonatkoztassunk el egy kicsit az olvasástól, mert ez az élet minden területére igaz. Amelyik gyereknél egész nap kereskedelmi tévécsatornák mennek otthon, annak ilyen irányba fog kifejlődni az ízlése, mert ezt látja otthon, ez lesz neki a természetes. Akinek minden este olvasnak, annak viszont az olvasás lesz a természetes, stb...

A gyerek a jelleme, értékítélete döntő részét otthonról hozza, az óvoda vagy iskola ezen már csak elenyésző mértékben tud formálni. Ergo nem, nagyon nem az iskola feladata lenne megszerettetni a gyerekkel az olvasást.

2013. dec. 4. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
Azok a gyerekek, akik iskola elott tanultak meg olvasni, valószínűleg szeretni fogjak. Akik viszont nem, ott azon múlik, hogy milyen volt a tanár, aki tanította őket....
2013. dec. 4. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
Az iskola feladata megtanítani az olvasást, nem megszerettetni. Ez már opcionális, függ a tanától, könyezettől, és igen, a szülőktől is. A közoktatástól nem várhatja el senki, hogy minden tanulóval egyénileg, személyre szabva foglalkozzon, márpedig az olvasás szeretete pont ezt igényelné, tehát a szülőre hárul a feladat.
2013. dec. 4. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
Az iskola sokat tehet az ügyben, de nem mint intézmény, hanem ha adott egy jó pedagógus. Véleményem szerint fontosabb szerepe van a szülőknek, az otthoni környezetnek, értékrendnek, az iskola csak másodlagos.
2013. dec. 4. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim válasza:
Az iskolában tanultam meg olvasni és ma is, ötven évesen, falom a könyveket. A gyerekeimnek sokat olvastam kis korukban, vásároltam is nekik a szebbnél - szebb könyveket. Sajnos nem szerették meg az olvasást, a kötelezőkön kivűl egy könyvet sem olvastak el, lehet hogy még azokat sem. Nem anyjuk példáját követték, hanem apjukét, aki minden szabad idejét a televizió előtt tölti.
2013. dec. 4. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
Az iskolának nem kell megszerettetni az olvasást, viszont nem lenne szabad megutáltatni sem. Olvastassanak szépirodalmat, klasszikusokat, de tegyenek közéjük néhány modernebb, szórakoztató könyvet is. Egy 500 oldalas Jókai regény szerintem már bőven túlzás, ahogy anno a majdnem 600 oldalas Egri csillagok is az volt, mikor kötelező volt nekünk. Én tényleg minden emberi hosszúságú kötelezőt elolvastam, de mikor ott egy 600 oldalas valami, amit egyáltalán nem értek 11-12 éves fejjel, akkor ez probléma.
2013. dec. 4. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!