Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Szerintetek ki alkotott jobb...

Szerintetek ki alkotott jobb 'világot'? Lovecraft vagy Tolkien?

Figyelt kérdés
Mármint szerintetek melyik eredetibb, jobban átgondolt (a nyelveket ne nézzük, minthogy tolkien nyelvész volt, így előnyben is volt azzal) melyikük világát használták fel többen? meg úgy melyik szerintetek az izgalmasabb?

2014. jan. 11. 13:11
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Sztem ezt így nem lehet eldönteni. Tolkien racionális, klasszikus stílus, Loveecraft pedig elborult. Nem egy műfaj, szóval felesleges hasonlítgatni.
2014. jan. 11. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
86%
ez nincs az opcióban sajnos, de azért ideírom szerintem ki(k): Geroge R.R. Martin - Tűz és Jég dala és Steven Erikson - A Malazai Bukottak krónikája(természetes könyvben, a filmeket nem szeretem)
2014. jan. 11. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Lovecraft meg elborul, ez tetszik. :)

ok, persze, a két világ hangulata nem azonos: tolkien ilyen romantikus fantáziavilág, lovecraft-é meg horrorisztikus. viszont mind a ketten kitalálták egy-egy mondakört, tolkienét asszem ëa-mondának mondják, lovecraft-é meg ugye cthulhu-mítosz. és a két mondakört már lehet egymáshoz hasonlítani, ugyanúgy, mintha pl. a germán mondakört hasonlítanám össze az indiaival.

2014. jan. 11. 14:20
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nem lehet összehasonlítani, sem az írókat, sem a mondavilágukat- mind a kettő eredeti, átgondolt és izgalmas.

Ha szubjektíven nézzük, én nem igen szeretem Tolkient- nyelvészet ide vagy oda, a karakterei nem fogtak meg, a leírásait pedig túl hosszúnak találtam, úgy is mondhatnám, hogy nem igazán tudott rabul ejteni a világa, hiába gazdagon kidolgozott. Ellenben Lovecraft műveit imádom, az elborultabb dolgokat eleve jobban szeretem.

2014. jan. 11. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Véleményem ha szerint tolkien összes művét vesszük alapul, az inkább egyfatja eszmemagasztalás. a világban uralkodik először a jó, akik közül azonban az egyik átáll a másik oldalra, gonosz lesz, tönkreakar tenni mindent és uralni akarja a világot. a jók emiatt sokat szívnak, de végül jön egy hős, aki helyreteszi a dolgokat, és boldogan élnek amíg meg nem halnak. (ok, persze nem ennyi maga a mű, tudom jól, de azért már pl. gyűrűk ura első 20-30 oldala után biztosra tudhatod, hogy ez a mesés sablon fog érvényesülni.)

ezzel szemben lovecraf-t novellái egyáltalán nem ilyenek. először is, nincs is bennük olyan, hogy jó. a más istenek se igazi gonoszak, hisz nem gonoszságból ölik meg az embert, szimplán úgy tekintenek ránk, mint mi a legyekre. + egy novella elején egyáltalán nem lehet tudni, hogy mi várható. (+ nincsenek olyan rémhosszú leírások és felesleges kitérők.)

persze ha valakinek tetszenek az ilyen klaszik jó kontra gonosz dolgok, annak tolkien jobban bejön, mint lovecraft, és fordítva. ezért talán én rontottam el a kérdést, inkább így lenne a helyes:

te tolkien vagy lovecraf-t világát szereted-e jobban, és miért?

2014. jan. 11. 15:26
 6/9 A kérdező kommentje:

sőt, mégjobban finomítanom kell :

tolkien és lovecraft írói stílusa közül melyik áll hozzátok közelebb?

2014. jan. 11. 15:40
 7/9 anonim ***** válasza:
hát Tolkien azért alapul vette a 20. század történelmét elég erősen a második VH-t meg főleg, de én sem nyilatkozom Tolkient olvastam csak bár én már nem annyira szeretem a túlzottan cselekményes műveket, csak ha kivételes
2014. jan. 11. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
85%

Tolkien a keresztény vallást ültette át a saját mitológiájába (nyilatkozta is, hogy ez számára a Biblia egyfajta "átértelmezése"), mit vársz? :) Nem írhatta, hogy Isten szenvtelen és az emberek ugyanolyan érdektelen férgek neki, mint ezen a sárgolyón bármi más, az Univerzum végtelen és hideg, a Föld meg soha nem is volt és nem is lesz más, csak egy bolygó a sok közül. Lovecraftot nem kötötték ezek a meggondolások.

Én személy szerint jobban kedvelem Tolkient - stílusában is -, mert megalapozottabb, részletesebben kidolgozott világ. Meg mert... aranyosabb. Sokkal emberségesebb ebben hinni, mint Lovecraft Őseiben, buborékfújó kisgyereknek érezhetem magam a virágos, napfényes réten. Oké, a stílusát nem ezért kedvelem, dagályos és borzasztó, Lovecraft dettó. Valamiért jobban tetszik az... Apró nüanszok.

Ellenben Lovecraft nagyon ügyesen adaptálta a saját mitológiáját a létező világba és mitológiai rendszerébe. Ez sem lebecsülendő, mégis, kevésbé kidolgozott. Ez nem hibája. Egyszerűen nem dolgozhatta ki olyan mélységig, hiszen volt egy meghatározott keret, amiben mozoghatott. Tolkient ez nem (annyira) kötötte, ezért alkothatott monumentálisabb keretek között. Meg hát neki nem volt érdeke a mitológiáját az írás során morzsákban átadni, van egy tisztességes teremtés mítosza mindjárt. Lovecraft viszont ködben kellett, hogy tartsa a dolgokat, nem mondhatott sokat, elvégre miről mondhatna? A szereplők nem tudhattak többet, különben oda a hitelesség. Az Ősök képe alig valami, ebből kellett továbbképzelni az egészet.

Melyiket használták fel többen... Tolkien. Egyértelműen. A horror nem nyúlt egy az egyben Lovecrafttól, de a fanatsy mindenestül Tolkien művében gyökeredzik, megszámlálhatatlan az epigonja. Aki meg nem nyúlt tőle, az tagadta. :) Lovecraft ennél összetettebb, az Ősöket ritkán használják fel, ahogy azt az embertelen, hideg világot a mi világunk mögött. Egyszerűen túl... nyilvánvaló. Annyira rá jellemző. De ha azt nézzük, Cthulhu vagy Ilúvatar plüssbabából van több, az első nyer.

Izgalmasság... ez a stílus és a történet próbája, nem a világé. Tolkiené eléggé uncsi, a mi világunk (ha a történelmét nézzük, átment a "mába"), Lovecarfté dettó, de az Ősök alszanak, csak néha háborognak. Ebből a szempontból az ő világa izgibb, noha valahogy nincs kedvem egy cunami-övezetben élni, még akkor sem, ha tudom, hogy ez igazából Cthulhu miatt van. Viszont mivel sokkal több továbbgondolási lehetőséget ad, én ezt ma több poetnciállal bírónak mondom. Tolkien világához bele kell helyezkedni abba a világba. lovecrafthoz nem, a világ jön hozzád.


Összességében: szerintem Tolkien jobb világot alkotott, ám az öreg HPL sem lebecsülendő. Mindkettő a maga módján különleges, igazából összehasonlíthatatlanok, az én válaszomban is sok a szubjektív dolog. De a megadott támpontok alapján én ezt így gondolom.

2014. jan. 11. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Egy megjegyzés 20:09 hez: lovecraft sajnos eléggé fiatalon halt meg, ezért se tudta teljesen kidolgozni az ősök mítoszát.

amúgy kösz mindenkinek, jó és érdekes válaszokat írtatok (és mindezt úgy, hogy közben rájöttem, hogy a kérdésem hibáes) ment mindenkinek a zöld pacsi :)

u.i.: én azért megrögzött cthulhu-mítosz imádó maradok. :)

2014. jan. 12. 11:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!