Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Mennyire legyen aprólékos egy...

Mennyire legyen aprólékos egy szinopszis?

Figyelt kérdés

Tudom, az örök kérdés. Tanulmányoztam, utánanéztem és tudom, hogy nincs egyértelmű válasz, de annyira utálom írni, mindig bénán sikerül.

Hosszú regény, ugye nem baj, ha csak a fő mozzanatokat írom le?

Szinopszis nélkül bele sem kezdenek a könyvbe? Régen sose írtam és kaptam választ (nem túl negatívat), legutóbb írtam szinopszist és ahová csak beküldtem, hallgatnak, mint a sír. Tény, nyilván szaropszis volt, de félek, hogy elrettentem a szerkesztőt, mielőtt nekiállna a könyvnek.



2016. júl. 7. 19:26
 1/2 anonim ***** válasza:

Ha kérnek szinót, kell küldeni, ha nem kérnek, és kikötik, akkor nem, minden más esetben érdemes. Azért megnézem, hogy ugyanazok az emberek akik annak idején válaszoltak most kuytába sem vesznek a szinopszis miatt, annyira nem lehet rossz. (Maximum gyorsabban derül ki, hogy a mű nem elég jó, vagy több a beérkezett regény, és nem jut idő mindenkire stb.)

A szinopszis nem aprólékos. Fontosabb mozzanatok, nagy vonalak. Egy, maximum két oldal (és ebben benne van a szerző adatlapja), ami felvázolja a történetet, a világot és elhelyezi a főbb szereplőket. Változó, melyik kiadó milyen formát preferál, van, aki külön kér egy szereplő-összegzést, egy sztori és egy világot; régebben egyszerűen írtak egy nagyon rövid, átfogó vázat, kiemelve a főbb szereplőket (nevesítve, általában félkövérrel az első megnevezésnél, hogy azonnal látszódjon, hány karakterrel operál a szerző) és a történet előtt felvázolva a háttérvilágot kb. egy bekezdésben.

Lényegében egy reklám a regénynek, gyakorlati haszna van: a szerkesztő azonnal látja, hány szereplőre számítson, mekkora a sztori terjedelme, milyen a világ. Ebből el tudja dönteni, hogy 1. mekkora a regény, 2. mekkora potenciál van az egészben, 3. zsánerük-e, 4. milyen további lehetőségek vannak (pl. trilógia?) anélkül, hogy bele kéne olvasnia. Már itt kiderül, ha nem tudod megnevezni a fő karaktereket, csapongó a sztori, nincs igazi háttér. Mivel röviden kell összefoglalnod, ismerned kell a regényedet.

2016. júl. 8. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Oké, köszönöm szépen.
2016. júl. 8. 22:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!