Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Érdemes amatőr íróként tesztol...

Érdemes amatőr íróként tesztolvasók segítségét kérni?

Figyelt kérdés

Tervezem, hogy a közeljövőben elkezdek írni egy regényt amely már egy-másfél éve érlelődik bennem, és úgy érzem, hogy jót tenne egy tesztolvasó, akinek elküldhetem a frissen írt részeket, majd tőle véleményeket kapok (építő jellegűeknek személy szerint jobban örülnék mint a pozitívaknak). Csak ugye beüt a bizalomhiány. Amatőr íróként nehéz lenne kimagyarázni azt, hogy az adott regény tényleg az én ötletem volt, és nem lenyúlta valaki akinek küldözgettem részleteket elemzés céljából.

A kérdésem így hát a következő lenne: érdemes egyáltalán tesztolvasók segítségét kérni, és ha igen hol lehet erre megfelelő embereket találni?



2016. júl. 21. 15:09
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

1. Egyáltalán nem biztos, hogy akkora hatalmas történet, hogy a tesztolvasó rögtön el akarja lopni.

2. Még ha tényleg egy ultraszupi történet is, egyáltalán nem biztos, hogy a tesztolvasó el akarja lopni, nem mindenkinek jár ez a fejében (sőt ha el is lopná, az nem garancia, hogy ki is adnák).

3. Ha attól félsz, hogy csupán az ötletet lopják, nem a teljes regényt: egyáltalán nem biztos, hogy a tesztolvasó egy jó író is. Ha meg pocsék író, akkor semmire sem megy az ötlettel.

4. Ha jó író, akkor valószínűleg képes saját, egyedi regényt alkotni, nincs más ötletére szüksége. A valódi írók nem olyanok, mint itt a gyakorin, akik mások ötleteit kérik regényekhez.

5. Akár úgy is lehet részleteket adni, hogy fogalma sincs a regény egészéről. Pusztán arról is nyilatkozhat, hogy a stílus megfelelő-e.

6. Honnan tudod, hogy a tesztíró szava mennyit ér? A világ összes könyvének vannak rajongói és utálói is. Hiába szuper a könyved, ha a tesztolvasónak nem jön be. Rosszat fog mondani róla, közben meg másoknak tetszene. Na persze itt sem szabad eltúlozni: a gyakorira feltett mocskoknak is vannak lelkes támogatói, akik "szívesen olvasnák" - vaklószínűáleg hasonlóan igénytelen ízlésű tehetségtelen "írópalánták". Szóval ha a tesztolvasónak nem tetszik, az persze azt is jelenti, hogy tényleg mocsok.

7. Egyetlen igazi teszt van: kiadják-e? Vagy ha te magad adod ki (akár fizikailag, akár elektronikusan) - veszik-e?

2016. júl. 21. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
*6 pont vége felé jelenti helyett jelentHETI
2016. júl. 21. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Ja és persze *tesztolvasó, nem teszíró
2016. júl. 21. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Érdemes.

A legjobb könyvekkel vagy írással kapcsolatos fórumokon, oldalakon keresgélni, pl. moly.hu valamelyik, a regényedhez passzoló témájú zónájában (van sci-fi, fantasy, romantikus, horror stb. meg simán "írós" zóna is) kiírni egy felhívást. Én is ott találtam az összes eddigi előolvasómat, és jók voltak, rengeteget segítetek, meg se fordult a fejemben, hogy ellophatnák az ötleteimet. :)

2016. júl. 21. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
*segítettek
2016. júl. 21. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Esetleg egy olyanban benne lennél, hogy egymásnak küldözgetünk részletet a regényeinkből, és mondunk róla véleményt? Így fifty-fifty, mindketten megadjuk a másiknak a bizalmat, hogy az nem akarja ellopni a könyvünket :-)
2016. júl. 21. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen az eddigi válaszokat. :)
2016. júl. 21. 21:24
 8/10 anonim ***** válasza:

Én szívesen segítek, én is imádok írni és olvasni^^

És nem szokásom lopni, főleg, hogy tudom azt, mennyi munka van egy-egy írásban:/ :D

2016. júl. 23. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Én is szívesen vállalnám de nem ez az igazi próba hanem a kiadás
2016. júl. 29. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Csicsky ***** válasza:

Ha már valamennyire eljutottál az írásban, akkor mindenképpen érdemes a tesztolvasók (más néven béta olvasók) segítségét igénybe venni. Az ő segítségüket profi írók is igénybe veszik, van olyan író, aki 25 válogatott tesztolvasóval dolgozik (konkrétan Duncan Shelley-ről van szó).


Küldtem egy összeállítást privátban. Ezt azoknak szoktam elküldeni, akik kedvtelésből, hobbiból írogatnak, hogy könnyebben boldoguljanak az írással (tanácsok, linkek, szakirodalom). Itt feltüntettem azt is, hogy hol találod meg azt a tesztolvasókból álló csoportot, akik írásokat véleményeznek, tanácsokat adnak. Ők amatőr írók, akik segítségnyújtásként, kölcsönösségi alapon végzik ezt a tevékenységet. Aztán hogy mennyire megbízhatók, erre már nem tudok választ adni.

2017. máj. 16. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!