Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » A Bűn és bűnhődésben egyáltalá...

A Bűn és bűnhődésben egyáltalán nem is volt szex?

Figyelt kérdés
Nagyon tetszett nekem a regény. Mindegyik karaktert érdekesnek találtam. Eltűnődtem a szerelmi szálakon is benne, hogy Raszkolnyikov és Szonya, illetve Razumihin és Dunya is úgy kerültek mély érzelmi kapcsolatba, hogy nem volt köztük hagyományos értelemben vett randi, de vajon szex sem? Ezt manapság "friendzone"-nak mondanák, ennek a két párnak a kapcsolata mégis tartósnak bizonyult. Hogy látják ezt azok, akik olvasták a könyvet?

2017. szept. 9. 21:32
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Lehet én vagyok maradi, de én egy olyan regény esetében, mint a Bűn és bűnhődés nem használnám a "friendzone" kifejezést...

És ha már itt tartunk, a regény idejében a mai értelemben vett randi sem igazán dívott. Persze, abban az időben is létezett a házasságon kívüli szex intézménye, csak a korabeli felfogás szerint az számított szégyennek, ellenben a mai felfogással, mikor egy 22 éves szüzet már gáznak szokás tartani. Nem aggatnám rá a kérdéses szereplők viszonyára a "barátság" kifejezést; mély lelki kapcsolat alakult ki köztük (talán egyedül Razumihin fogalmazza meg elég hamar, hogy szereti Dunyát), megértés, szimpátia, a másik segítése, és ez fordult át szerelemmé, amiben azonban a lelki közösségen van a hangsúly, nem pedig a testiségen. Épp ezért nincs értelme feszegetni, hogy a szereplők közt volt-e szex, vagy sem (emlékeim szerint nem).

2017. szept. 9. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Igen, pont emiatt merült fel bennem a kérdés, mert manapság nehezen tudom elképzelni, hogy szex nélkül szerelem alakuljon. Tetszett, hogy kibontakoztak a szereplők érzései, bár az nem volt világos, hogy Raszkolnyikovnak ehhez pontosan mennyi idő kellett.
2017. szept. 9. 22:30
 3/7 anonim ***** válasza:
Már nagyon régen olvastam a regényt, de azért bízom benne, hogy nem írok hülyeséget. :) Szóval Raszkolnyikovot emlékeim szerint nem igazán kötötte le a szerelem gondolata. Át kellett mennie azon a fájdalmas jellemfejlődésen, ami a könyvben játszódik le. E fejlődés végén jutott el odáig, hogy meg tudta szeretni Szonyát, illetve, hogy ezt képes is volt felismerni. Úgy rémlik, tíz évre küldik munkatáborba. Ez a tíz év valószínűleg szükséges ahhoz, hogy megvalósuljon a bűnhődés, hogy ő maga is méltónak érezhesse magát a boldogságra a szeretett nő oldalán. És talán Szonyának is át kell esnie ezen a hosszú várakozáson, hogy az általa a családja érdekében elkövetett bűnöket levezekelje (ő ugye prostituált volt).
2017. szept. 10. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
100%
Alapvetően gyönyörűen megmutatja, hogy a szerelem kialakulásához, a mély érzelmi élethez nem szexen keresztül vezet az út. Ennek semmi köze nincs a barátsághoz.
2017. szept. 11. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Pont ez tetszett benne. Lassan nyíltak meg egymás felé, de valahogy egyértelmű volt az egész.

Csak mostanság nem nagyon tudok ilyesmit elképzelni, hogy fokozatosan mélyüljön el egy érzelmi kapcsolat, inkább mennek a következőre. Bár valószínűleg másképp alakul, ha Raszkolnyikov nem gyilkos és Szonya nem prostituált.

Kár, hogy Razumihin és Dunya kapcsolatáról nem lehetett többet megtudni.

2017. szept. 13. 23:19
 6/7 anonim válasza:
Tudod, kérdező: mostanában is vannak ilyen kapcsolatok, melyekben fokozatosan mélyül el az érzelem. Tipikusan ezek tartanak évtizedeken át, mert erős a kötelék.
2017. szept. 14. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Nem tudom, én nem láttam ilyet. Ha körbenézek, azt látom, hogy a zárkózott Raszkolnyikovok (nem öltek, csak a karakter hasonló) maradnak magányosak és futó kapcsolatokkal enyhítik a belső ürességet, a Szonyák pedig nem várnak éveket, hogy hátha nem löki el a kezüket, akit szeretnek. Aki nem szexel egyből, azt ott is hagyják olyanért, aki igen, vagy inkább eleve az olyat választják.

Nekem ezért is tűnik idealizáltnak ez a világ, hiszen két pár kapcsolata is úgy alakult, ahogy én jónak tartanám. Talán épp ezért tetszett a regény. (Hozzáteszem, az is ritka és számomra szimpatikus, hogy valaki betartja, amit ígért, mint Porfirij Petrovics.)

2017. szept. 14. 19:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!