Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Eredetileg a klasszikus zenei...

Eredetileg a klasszikus zenei darabok is konkrét előadóhoz kötődtek, mint ahogy ma a könnyűzeneiek?

Figyelt kérdés

2020. máj. 29. 13:11
 1/3 Mojjo ***** válasza:

Konkrét szerzőhöz. Mint ahogy ma is konkrét szerzőkhöz kötődnek.

A legtöbb zeneszerző egyben maga is előadó volt, és járta a világot előadóként, de nem mind.

2020. máj. 29. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

1-es: értem én, de nem tudom minden esetre alkalmazni: egy kamarazenekari vagy nagyzenekari darabot biztosan nem egymaga adott elő a szerzője, legfeljebb pl. a karmester lehetett ő. A romantikus korszakban rengeteg kisebb dalt írtak (amik önmagukban inkább könnyűzenének lennének nevezhetők, ha a szerzőjük "mellesleg" ne vált volna nagyformátumú komolyzeneszerzővé), szerintem ezeket sem biztos, hogy maga a szerző énekelte volna fel, bár nem voltam ott ;-) - elképzelhető persze, hogy ő vezényelte a kórust, amikor saját turnéján lett előadva egy-egy ilyen dal.


Azt tudnám elképzelni - bár abszolút nem vagyok zenetörténész -, hogy amíg aktívan élt a szerző (ha ő adott elő, vagy ő volt a karmester), addig őtőle volt "eredeti" a darab, ha rajta kívül is játszották, az már csak afféle "tribute" verzió lehetett. Aztán amikor meghalt a szerző, már csak a "tribute" változatok létezhettek, de mivel nem volt hangrögzítés, az eredetit idővel már senki nem ismerte, így a "tribute" másodverziók ekkortól teljes értékűekké váltak.


Amióta van hangrögzítés, szerintem azóta divat csak az "eredeti" változatról beszélni. Sőt úgy látom, a mai komolyzenében is megvan, hogy ki(k) az eredeti előadó(k), és rajta kívül mindenki másolat.


De szeretném meghallgatni mások elképzeléseit is, ki hogyan látja. Laikusok és képzettek is írjanak.

2020. máj. 31. 12:00
 3/3 anonim ***** válasza:
A hangrögzítés előtt kotta volt, így az eredetik se vesztek el a szerző halála után (csak ha elveszítették vagy eltűnt a kotta, de ez nagyon extrém eset :D). Az eredeti kérdéshez visszatérve: Klasszikus darabok is egy emberhez tartoztak, mint a mai előadókhoz. Ők írták meg a kottát, komponálták a kórusnak (ha volt), a hangszerek ék (vonós, fúvós, stb.).
2020. aug. 3. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!