Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Ütemeknél a második szám mit...

Ütemeknél a második szám mit takar? Pl. 3/4, 6/8, 8/8, 4/8, 12/16? Hogyan kell őket értelmezni?

Figyelt kérdés

2022. júl. 3. 22:39
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
2022. júl. 4. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Fenti/első szám megmutatja, hogy hány ütés van az ütemekben.

Az alsó/második számjegy pedig megadja, hogy milyen értékű lesz az ütés.

Vagyis az érékét adja meg a második szám.

Ez lehet hogy kínai még számodra?

Mi az hogy értékűk?

Értékük megjegyzése egyszerű, tiszta matematika az egész alapja. Az alap hosszúság az egészhang, ezt egy üres körrel jelöljük. Ennek a fele meglepetésként a félhang, amit szintén üres körrel jelölünk, de már kap egy függőleges vonalat is. Az ő fele a negyedhang, aminek jelölésekor már ki kell töltenünk a karikát, így lesz belőle "bogyó" egy függőleges vonallal. A nyolcad hang jelölése a negyedétől annyiban különbözik, hogy a függőleges vonal szabad végére kap egy zászlót. Ezek után minden rövidebb hang, például a tizenhatod, harmincketted, hatvannegyed, stb., kap plusz egy zászlót a hangjegy szárára. Azaz tizenhatod 2 zászlót, harmincketted 3 zászlót, hatvannegyed 4 zászlót. A hangok hosszát a hangjegy melletti pöttyel lehet növelni. Így pontozott hangot kapunk, és az eredeti hang értékét egy pont esetén a hang felével, két pont esetén a hang felével és a negyedével növeltük.

Hogy ez ne legyem olyan egyszerű!

Háromféle ütemmutató létezik.

- Egyszerű időmérték, ide tartozik minden olyan ütemmutató, ahol a felső szám, vagyis az ütések száma egy ütemben osztható kettővel, tehát kétnyolcad, kétnegyed, négynyolcad, négynegyed, hatnegyed, nyolcnyolcad, nyolcnegyed, és így tovább. Ebbe a kategóriába soroljuk még a háromnegyedet és a háromnyolcadot.

- Összetett ütemmutatóknál az ütések száma lebontható háromra, ilyen például a hatnyolcad, a kilencnyolcad, a tizenkétnyolcad és a tizenötnyolcad.

- Léteznek még aszimmetrikus ütemmutatók is, amelyeket komplex, vagy szabálytalan időmértéknek is hívunk, ezek általában öt vagy hét ütésből állnak. Általában az ötöt három plusz kettőre osztjuk.


Zenei ritmusok és hangjegy értékek

A ritmusok magyarázata azért fontos lépcsője a zenetanulásnak, mert egy nehezebb ritmikájú dallamnál hangszerrel sokkal nehezebb minőségi eredményt elérni.

Időnként javasolt hangszer nélkül megismerni a ritmikát, lábbal dobogva a negyedeket és egyszerűen az ujjaddal kopogtatva a tényleges ritmust, segítve azzal, ha ki is mondod a ritmikai szavakat az alábbiakban megadott módon.

Akkor nézzük az alapokat. Tehát 4/4-es ütemet feltételezve:

– Dobold a lábaddal a negyedeket

– Számolj a megadottak szerint (például: Egyet-kettőt-hármat-négyet),nem

kell gyorsan.

– koppants az ujjaddal, ahol az adott hangjegy meg kell hogy szólaljon.

(> , esetünkben ezek a jelek az érékek)


>

Egész: | Egyet-kettőt-hármat-négyet |


> >

Fél: | Egyet-kettőt-hármat-négyet |


> > > >

Negyed: | Egyet-kettőt-hármat-négyet |


> > > > > > > >

Nyolcad: | Egyet-kettőt-hármat-négyet |


> > > > > > > > > > > > > > > > (16 hang)

Tizenhatod: | Egyesével-kettesével-hármasával-négyesével |


(32 hang)

Harmincketted: 4/4-ben kétszer a fenti sor, egy negyedben 8 hang


> > > > > > > > > > > > (12 hang)

Triola: | Egyenként-kettőnként-hármanként-négyenként |



Itt is találsz elméleti magyarázatokat:

[link]

https://www.youtube.com/watch?v=EnsaZEnwzvY

2022. júl. 4. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

#2-es vagyok!

Bocs, de a > jeleket teljesen eltolta amikor a választ elküldtem.

Mellékelek e képi formátumot és itt látható, hogy mire is gondoltam. Szóval, esetünkben ezek a > jelek az érékek.

Itt található: [link]

2022. júl. 4. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Egyszerűbben: a számláló azt mutatja, hogy hány részre osztod az egész ütemet. A nevező pedig azt, hogy a zene tempójához képest miben számolsz. Ez utóbbi a lgtöbbször negyed vagy nyolcad.


Tehát a 3/4 azt jelzi, hogy egy ütemben három darab negyed van.

2022. júl. 5. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Ha van egy ütem, pl:


100010001000|

100100100100|


Tehát ez elméletileg egy 3/4-es ütem lenne(Egyessel jelöltem az ütemben lévő hangokat, a 0 pedig lenne a 2 ütem közti távolság, vagy minek nevezzem). Ha én megváltoztatom ezt mondjuk erre:


101000100000|

100100100100|


Ez így ugyanúgy 3/4-es ütem? Vagy muszáj a hangoknak ugyanolyan távolságra lenniük egymástól?


És a triplet az 1 hangnak számít, igaz? Tehát ez is így 3/4-es ütem lenne?:


101110111000|

100100100100|

2022. júl. 5. 23:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!