Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Rövidek az ujjaim a gitározásh...

Rövidek az ujjaim a gitározáshoz. Nincs valami megoldás rá hogy kicsit hosszabbak legyenek?

Figyelt kérdés
Már 2 éve gitározom. Pár számhoz elengedhetetlen a hosszabb ujj és sajnos a kis ujjaimmal nehezen tudok eljátszani pár számot. Hallottam olyat is hogy a gitározástól is megnyúlnak az ujjak. Nos a 2 év alatt 1 mm-t se nyúlt. :D Nincs erre valami praktika hogy esetleg egy kicsivel is megnyúljanak az ujjaim? Nem nagyon hiszem hogy van ilyen de egy kérdést megér. :D Légyszi normális válaszokat. Köszi!
2012. máj. 7. 22:34
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
hogy lennének már közelebb egymáshoz a bundok?
2012. máj. 9. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
A bundok számán valóban nem múlik, de a húrhosszúságon már hogyne múlna, hogy mekkora a bundok távolsága?
2012. máj. 10. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
mi köze a húr hosszúságának (ami megjegyzem egyforma, csak a húrok vastagsága változó) a bundok távolságához?
2012. máj. 10. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
Ezt a húr hosszúságot most már végképp nem értem.....
2012. máj. 10. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
100%

Egy kis alap fizika és matek a válasz.


Megpengeted a húrt üresen, és rezeg valamilyen frekvencián. Mondjuk 440 Hz-en (ez a sztenderd A húr).


Hol kell megpengetned ezt a húrt, hogy egy oktávval magasabb hangot kapj?

A 12. bundnál.


Mit jelent az, hogy egy oktávval magasabban szól egy hang egy másiknál? Azt, hogy az oktávval magasabb hangnál a húr rezgésének a frekvenciája éppen kétszerese az eredeti hang frekvenciájának.


Hogyan érhető el, hogy egy húr pont kétszer akkora frekvencián rezegjen, mint üresen megpengetve?

Egyszerűen elfelezzük a húrt, mert a húr hossza fordítottan arányos a rezgésének a frekvenciájával.


Hol van a húr felezőpontja?

Hát éppen a 12. bundnál.


Most feltételezzük, hogy a húr hosszát csökkentjük. Ebben az esetben a tizenkettedik bund máris közelebb lesz a húrnyereghez, mint eddig. De nemcsak a tizenkettedik kerül közelebb, mert a húrhossz és a frekvencia közti arányosság természetesen minden más hangköz esetén is érvényes. Szóval minél rövidebbek a húrok, annál közelebb kerülnek egymáshoz a bundok, amik hangközökre osztják a fogólapot.


A húr hosszúságával minden hangszergyártó játszik, bár akadnak szokványosabb, elterjedtebb húrhosszok, és kevésbé elterjedtek is. Mindenesetre még két Stratocaster közt is lehet húrhosszkülönbség, ami egyrészt a játszhatósághoz, másrészt hangi tulajdonságokhoz is nagyban hozzájárul már pár milliméternél is.


Remélem, érthető volt a magyarázat. :)

2012. máj. 10. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
ez teljesen érthető, csak a bibi ott van hogy akármennyire is csökkentheted a húr hosszúságát, ha a vastagságán nem változtatsz akkor ugyanannyira kell megfesziteni a húrt hogy a megfelelő hangot adja ki. És ha csak nem tudsz olyan gitárt aminek feleakkora a nyaka akkor ez igy teljesen hülyeség.
2012. máj. 10. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:

Te miről beszélsz, amúgy?


Egy: a húrvastagságnak semmi köze a bundok távolságához, amiről a téma szólt. Ezért aztán senki nem is beszélt húrvastagságokról. Te miért?


Kettő: két azonos vastagságú húrt azonos hangmagassághoz azonos mértékben kell megfeszíteni, ez így igaz. És akkor mi van? Hogy jön ide a fele akkora nyakú gitár?

2012. máj. 11. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
én meg azt nem rétem, hogy te miről beszélsz. Húrhosszúság? Hogy változtatja az a bundok távolságát?Egyáltalán hol lehet különböző hosszúságú húrokat kapni, mert én még nem láttam
2012. máj. 11. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:

Az arroganciád nem segít abban, hogy kevésbé tűnj tájékozatlannak, ezért szabad egy kicsit alázatosabbnak lenni. Cserébe elmagyarázom, mit nem értesz.


A húrhosszúságnak semmi köze ahhoz, hogy milyen hosszú a húr, amikor kiveszed a papírtokjából. Mert az végül is kit érdekel. A húrhosszúság a húrnyereg és a húrláb közt mért szakasz hossza. Ez az a hasznos húrhossz, amit a hangkeltéshez a hangszer használ, és ez adja a számítások alapját is. Ehhez képest írtam mindent, amit a korábbi, számolgatós posztomban írtam. Ezzel a tudattal olvasd újra, és ha eztán is vannak kérdéseid, tedd fel őket egy kicsit kevésbé világbölcse stílusban. Ígérem, hogy válaszolok.

2012. máj. 12. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:

Van egy fogalom a gitároknál, úgy hívják: menzura.


A gitárok alapvetően kétféle fő menzurával (azaz a fenn a nyak végén a nyereg és lenn a hídon a húrláb távolsága) jönnek ki.

25.5 inch, azaz 648 mm, ez a Fenderekre és utánazataikra jellemző. Ezeknek a gitároknak a hosszabb hangzó húrhossz miatt ugyanolyan húrok esetén nagyobb a húrnyomása valamivel, tehát picit nehezebb lenyomni. Hangzásban viszont fényesebb, csengőbb.

Ezeknél az első 4 bund közti távolság (amit ugye maximum átérsz a négy ujjaddal) kb. 97.5 mm.

A másik, rövidebb menzura 24.75 inch, ami 629 mm, ez inkább a Gibsonokra és utánzataikra jellemző. A rövidebb hangzó húrhossz miatt a húrnyomás valamivel kisebb és a hangszín a sötétebb, melegebb hangzás felé tolódik.

Az első négy bund távolsága itt kb. 93.5 mm, azaz 4 mm-rel kevesebbt kell nyújtóztatnod az ujjad, hogy tisztán lefogd a hangot.

Ez nem kevés, ha kicsi a kezed.

Nekem is kicsi a kezem, de vannak gyakorlatok, amikkel az izületek rugalmasságát tudod fokozni, azaz egy idő múlva már akár még egy bunddal tovább is ki tudsz nyúlni.

John Petrucci, a Dream Theater gitárosa kiadott egy oktató DVD-t, abban vannak ilyen nyújtó gyakorlatok. Nem mondom, hogy könnyű, minden nap csinálod fél órát és elviseled a fájdalmat, akkor egy hónap múlva már szépen látszik az eredmény, könnyebben megy és sokkal jobban szét tudod nyitni az ujjaid.

Ha ebből csinálsz napi fél órát, garantált, hogy ha nem is az ujjaid nyúlnak, de az izületeid alkalmazkodnak.

http://www.youtube.com/watch?v=CrAaMLpP20k

2012. jún. 4. 03:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!