Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Gitarozashoz kell zenei hallas?

Gitarozashoz kell zenei hallas?

Figyelt kérdés

2012. júl. 4. 14:32
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
igen.
2012. júl. 4. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
54%
Igen de közben is ki tudod fejleszteni, bár nem két nap alatt. Meg persze az sem mindegy, hogyan állsz neki... mert ha otthon, tabokat/kottákat olvasva, videókat nézve, akkor elég lassú folyamat lesz (és itt az otthonnal semmi baj).
2012. júl. 4. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
Ajánlom az EarMaster nevű programot, tudod rajta hangközök, skálák, akkordok felismerését gyakorolni, és a ritmusérzékedet is tudod vele fejleszteni. Ráadásul többféle hangszer hangját (többek között gitárét is) lehet használni a gyakorlás során. Én is pár hónapja találtam a programot, gyakorolgatok, és már hallás után le tudok játszani egyszerűbb dallamokat (zongorán).
2012. júl. 4. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

"Műgitározáshoz" nem kell semmi ilyen. Még csak nem is kell igazán érteni a gitárhoz sem, de ha rendes zenét akarsz játszani és tényleg folyamatosan fejlődni akarsz, akkor mindenképpen kelleni fog. A csúcs az abszolút hallás lenne, de tudod fejleszteni a hallásod idővel amúgy. Bár szerintem abszolút halláshoz születni kell, de nem is kell feltétlenül ilyen adottság a gitárhoz. Persze nagy előny lenne, de nyugi nagyon kevesen vannak akiknek ilyen fülük van.


Lényeg, hogy folyamatosan fejlesszed magad és ne csak tabról tanulj 1-2 számot aztán kész. Egy jó gitártanár pl a hallásfejlesztésre is rámenne rendesen és sokat tudna benne segíteni. Otthon is gond nélkül lehet fejlődni pl a fent említett EarMasterrel, de emellett próbálj egyszerűbb számokat, dallamokat hallás alapján leszedni. PL kvintelgetős rock/punk zenék, gyerekdalok, karácsonyi dallamok stb... Egyszerűbb "tábortűzi" akkordok felismerése, lejátszása is segít. Először nehéz lesz úgy, hogy kezd a legegyszerűbbel, aztán fokozatosan lehet szinte akármeddig nehezíteni. Fontos még, hogy odafigyelve, rendesen hallgasd meg azt a számot vagy számrészletet, amit le akarsz szedni. Ne csak felületesen! Próbálj a hangközökre/viszonyokra figyelni, ha kell kromatikusan keresd meg az adott hangot először és mindig csak egy hanggal vagy kis részletekkel foglalkozz, ne vállald túl magad.


Nagyon hasznos gyakorlat még, ha skálákat vagy dallamokat gitározás közbe megpróbálsz kiénekelni. Minden hangot próbálj pontosan és akkor idővel menni is fog! Ha túl magas vagy mély neked, akkor maradj a te hangterjedelmeden belül vagy transzponáljad 1-2 oktávval le vagy fel. Nem baj ha nincs hangod, de akkor is el lehet jutni oda, hogy tisztán kiénekeld, csak hallás kérdése, nem pedig a szép hangé! Legfeljebb ha szégyelled a hangod, akkor gyakorold ezt amikor nincs otthon senki. Ez tényleg nagyon hasznos gyakorlat. Ennek a nehezítése, ha pl egy oktávval feljebb vagy lejjebb énekled mind ahogy játszod vagy más hangközt énekelsz ki és csak az alaphangot játszod. Esetleg akkordokat játszol és valamelyik hangját énekled. Vagy pl hármashangzatot pengetsz és énekkel adod hozzá a köv. hangot. Így csinálsz mondjuk szeptim akkordot. Stbstb... bármit ki lehet találni igazából..


Amúgy ha jó zenész és gitáros akarsz lenni, akkor több dolog is kelleni fog és ezek közül semmit sem szabad elhanyagolnod! Kell ügyesség, sok tapasztalat, jó hallás, zeneelméleti tudás és ennek alkalmazása. Ezen kívül nagy kitartás/elszántság, hogy egyáltalán elérd ezeket és a tehetség meg kreativitás sem árt.

2012. júl. 5. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
a tehetség mindig másodlagos, szorgalommal a legnagyobbak közé emelkedhet bárki
2012. júl. 5. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Tehetség nélkül sosem lesz ott senki a legnagyobbak közt... Ha valakinek nincs tehetsége sosem fog olyan jó és eredeti számokat írni, hogy felvegye a versenyt a legtehetségesebbekkel :) Anélkül max "sportgitáros" lesz, hiába a világ legügyesebb embere, ha nincs érzéke a zeneszerzéshez. Max másolni fog meg tucatzenéket csinálni. Hendrix nevét sem igazán ismernénk szerintem, ha nem lett volna ilyen tehetséges...
2012. júl. 5. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Tehetség tehetség tehetség... olyan unalmas ez a szó. Bárki tud alkotni... lehet hogy sz_rt és csak két embernek fog tetszeni, de tud. A kreativitás mindenkiben ott rejlik. És akkor mi van, ha nem lesz világhírű gitáros? Aki csak ezért csinálja, na az lehet akármilyen so called "tehetség", a szememben egy senki marad.
2012. júl. 5. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

"a tehetség mindig másodlagos, szorgalommal a legnagyobbak közé emelkedhet bárki"


Én csak erre reagáltam. Arról volt szó, hogy ha a "legnagyobbak" közt akar lenni valaki, akkor ahhoz bizony kelleni fog a tehetség nem is kevés, akárki akármit mond. Meg szorgalom is persze. Még ha elcsépelt a szó, akkor is nélkülözhetetlen ilyen esetben.


De én is úgy gondolom, ahogy te. Ne ezért csinálja valaki hanem, mert szereti csinálni, örömet okoz neki és esetleg másoknak is vele. Ez nem verseny, hogy ki a jobb...

2012. júl. 6. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

azért írtam mert arra jöttem rá, hogy olyan mint tehetség nem létezik, legalábbis abban a formában ahogy mi gondoljuk


szerintem amit mi tehetségnek hívunk az a születéstől fogva ránk ragadt dolgok összessége, az én apám nagyon sokat hallgatott igényes zenét, a mamám rengeteget ringatott zenére a lábán, anyám is sokat ringatott, és lám lett érzékem hozzá


igazából más irányba is formálhattak volna, tehát nincs olyan, hogy ki minek születik, a nagy zeneszerzők gyerekkoruk óta részesültek kivalló képzésben, annak köszönhetik a "tehetségüket" , hogy ebben nőttek fel


Persze ez nem szentírás, mindenki úgy gondolja ahogy akarja! :)

2012. júl. 6. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

... és vannak elismert, híres zenészek akik nem részesültek ilyen nevelésben ...


Na, de ez már teljesen más téma. Talán leginkább a filozófia témakörébe tartozik, hogy mit is nevezünk tehetségnek. Én másképp gondolom mint te, de ugye mindenkinek más a véleménye és ez így van jól.

2012. júl. 6. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!