Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Bencsik vs Radics?

Bencsik vs Radics?

Figyelt kérdés

Nyitott vagyok arra, hogy valaki, NEM presztízs, hanem konkrét zenei példa által meggyőzzön engem arról, h Radics Béla nem amatőr gitáros volt. Én azt megértem, hogy a technika fejlődésével ma már sokkal több fiatal, sokkal könnyebben eljut akár magasabb szintekre is, mint egy 70-es évekbeli, a vasfüggönyön inneni minőségi gitáros anno, mert manapság megfizethetőek (egyáltalán léteznek) a home computerek (pc), sőt, az internet is, könnyedén beszerezhetőek külföldi zenék akár saját használatratra, kiváló minőségben, ingyenes zenei lejátszókkal, akár lassítva, kielemezni is profik hangfelvételeit, videóit. Tehát h arra hivatkoznak a "Radics a legnagyobb magyar gitáros valaha" dogma hívői, hogy a 70-es évekbeli lehetőségekhez képest Mo-on, ahhoz képest volt ő a legnagyobb. Én még ezt is erősen vitatom, kifejtem, miért, mert a bögyömben van, h mindig a többségi birkaeffektus érvényesül, sokszor puszta presztízs, elfogultsság, és/vagy nem odaillő tényezők -pl megjelenés, önmanagelési ügyesség, sármos arc, stb- túlhangsúlyozása által, sokszor alaptalan, logikátlan, és érzéketlen marhaságot bégetve... (Nem minden esetre nézve, de sok esetben alaptalan a köztudat értékrendszere, a köztudat általi megítélések.)


Szóval én megértem, h hasonlítsuk őt csak a kortársaihoz, a vasfüggönyön inneni lehetőségekhezképest... NA DE... Hiába érvelnek evvel, h ma már sokkal több magyar fiatal kiválóan gitározik, csak mert jobb lehetőségeik vannak erre, de akkoriban Radics "tudott valamit", mégis, az én problémám e megközelítéssel, h még nem akadtam youtube-on se olyan Radics archiv gitárjátékra, mely egy kezdő punk gitárszóló színvonalát meghaladta volna, persze ezt blues rock-ban értve (értsd: ugyanolyan erölködő, ötlettelen kapirgálást produkál Radics, még a későbbi, népszerűbb Taurus korszakból is).


Én a korszakon és helyszínen (Magyarország) belül -tehát a hazai, 70-es évekbeli rock gitáros színtérrel összehasonlítva- se látok színvonalat az eddig általam hallott Radics gitárszólók esetén. Kortársa, Bencsik Samu, vagy pl Barta Tamás, akik épp úgy sajnálatra méltó sorsúak, mint Béla -netán a sajnálat emelte az egekbe Bélát posztumusz, vagy mi a fene??-, mégis, EGYBEN klasszisokkal magasabb színvonalat képviselnek, mint Radics Béla, van hallásom, ezt bátran állíthatom, és azt kell mondjam, nem kell különösebb hallás ehhez, CSUPÁN ELFOGULATLANSÁG.


Van, ami szubjektív, és van, ami objektív. De ha abból indulok ki, hogy vagy találtam még normális színtű Radics játékra, akkor ezt simán objetívnak mondható, hogy Radics közel se ért fel Bencsikkel, vagy Bartával, kortásraival. A másik logikai lehetőség: még mindig nem találtam olyan felvételt, amin színvonalasan gitározna Radics Béla. Nos, ilyet mutasson nekem valaki, megkérem. Ha talál... Mert érdekelne... Engem nem a kifogás érdekel, hogy "Béla 1970-ben még nem érte el, amit később tudott, később meg a pia miatt olykor botladozott a keze, és pont csak arról készült utólag hanganyag, de őőő izé... a legnagyobb vóóótt áááám.." - ez nem érv... ez kifogás. Vagy tudott, vagy nem tudott úgy, vagy közel úgy, mint Bencsik, vagy akár jobban. Van, ami szubjektív, de mindkettő blues alapú hard rock jétékban gitározott, nem nehéz összehasonlítani, hogy hasonlóak-e nagyjából, vagy pedig ég és föld....


--------------

AKINEK FÁRASZTÓ AZ ÉRTEKEZÉS, EDDIG A LÉNYEG. A TOVÁBBIAKBAN RÉSZLETEZEM MEGLÁTÁSOM, ÉS NYITOTT VAGYOK BÉKÉS VITÁRA.

--------------



2014. dec. 11. 16:58
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

Nos, igen, a néptömegre jellemző fogalomzavar, ami bosszant engem... a népszerű szó és a tudás szó nem fedi egymást... olykor egybeesik, de többnyire nem. A lényeg: esetleges, hogy éppen egybe esik-e a két fogalom, vagy nem.


Akkor hát miért nem úgy fogalmaznak: "Radics volt a legnépszerűbb"?? Azt nem is vitatnám! Mert lehetségesnek tartom. De a népszerűség fogalom, nem tudást jelent.

Mégis ezt szajkózzák mindenhol: Radics tudott, a legtöbbet tudta hangszerén akkoriban Magyarországon. Ez így durván és igazságtalanul hangzik, főleg kortársai rovására.


Oké, most ismételem magam csupán, de ez részemről kiemelés a korábbi soraimból, kiválogattam, ami a hozzászólásodra illik.


Köszönöm egyébként a megjegyzésed. :) Mint karizmát lehet szeretni akár Radicsot is. Lehet h én is vadul pogóztam volna Radics előtt, ha akkor éltem volna. De miután jót ugráltam volna, utána se tartanám gitárosként különösebbnek. Gitáros egyéniségnek SEM. Ellenben egyéni lelki varázzsal bírónak lehet, h igen, de az más!

2014. dec. 12. 22:40
 12/18 A kérdező kommentje:

* ha akkor éltem volna.

Pardon! Éltem akkoriban, de még kiskorú voltam, és nem jártam koncertekre gyerekkoromban, sajnos (lehetőség híján). Csak a pontosság kedvéért teszem hozzá.

2014. dec. 12. 22:44
 13/18 anonim ***** válasza:
Egyébként sokat olvastam Radicsról, meg is néztem róla egy dokufilmet, de ilyenről nem volt szó sehol, hogy Hendrixel bármikor is -egyáltalán- találkozott volna.
2014. dec. 12. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:
Ilyesmiről én se tudok, ezt Piri beíró említette.
2014. dec. 13. 15:06
 15/18 anonim ***** válasza:
Tudom.
2014. dec. 13. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
Én nem éltem akkor, amikor működtek. De Radicsra teszem voksom.
2015. máj. 11. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

Radics Béla, szerintem igazán fenomenális!

Hallottam többször élőben, mindkettőt.

Igaz Bélát többször, pl a Ragyásba rendszeresen jártunk :)

Bencsik nem varázsolt el annyira.

Igazán jó gitáros, de nincs meg az a feeling, az a varázslatos kisugárzás, ami minden ember extázisban lesz a gitárjátéka miatt!

Szó szerint magávalragadó, és varázslatos!

Mind a kettőt elismerem, de szerintem Bencsik "csak simán", számomra (!) egy rohadt jó koncert gitáros!

Lehet rá örjöngeni, bulizni, és mindenképpen az a kép marad meg a koncertjéről, hogy nagyon jól érezted magad, és jól nyomta...

Szerintem, legalábbis . :)

Engem Tóth József Citrom-ról érdekelne pár felvétel, amikor Ő is igazán jól játszott, de sajnos nem találok róla :/

Aki tud, azt megköszönném, ha megosztaná velem, velünk ! :)


Sokáig éljen a rock n roll !

2020. márc. 17. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

Radics Béla (ha már VS)

Nagyon szeretem ahogy játszik! ❤️❤️❤️❤️

2020. okt. 21. 03:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!