Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Milyen egyáltalán nem ismert...

Milyen egyáltalán nem ismert zenei előadót szeretsz nagyon?

Figyelt kérdés

Sok előadót szeretek, akiket jóformán senki, vagy csak egy nagyon szűk, specifikus réteg ismer, vagy mert még régen valamikor volt egy tiszavirágéletű karrierjük, ami során nem vitték sokra, vagy mert annyi (volt) a karrierjük, hogy feldobtak valamit az internetre, amit kevesen találtak csak meg, vagy mert kis helyi zenészek (voltak) valahol. Kíváncsi vagyok, másnak is van(nak)-e ilyen(ek), hátha gazdagodok valamivel, ami nélkül utólag el sem fogom tudni képzelni az életem. :D


Két megkötés van, amik igaziból mind a kérdés megfogalmazásából adódnak is:

1. Tényleg ismeretlen legyen. Nem, az "az osztályomból senki sem hallgat igazi zenét, mint a [rohadt híres rockzenekar]" duma nem játszik.

2. Tényleg nagyon szeresd. Olyan előadók érdekelnek, amik/akik ismeretlenségük ellenére sokat jelentenek számodra, vagy úgy legalább sok dalukat hallgatod rendszeresen.


A műfaj tökéletesen mindegy. Tényleg. Akkor se félj beírni, ha biztos vagy benne, hogy az emberek többsége rávágná, hogy "ez nem zene".



2017. jún. 24. 21:51
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:

8-as voltam, oké, ha bármi stílus jöhet, akkor mutathatok apránként, de minek zúdítsak rá ezrével... Mutatok olykor néhányat.


Persze relatív, hogy mi az, ami már elég kevéssé ismert... Mert ugye pl az experimentális-prog-funk-metált játszó Primus se egy "britniszpírsz", de azért volt albuma, ami egymillió példányban elkelt...


És a Primus igen különleges zene...

Főleg a 90-es évekbeli albumaik, bár utána már amúgy is csak hébe-hóba álltak össze.


Primus: Pork Soda (1993) az egyik legkedvencebb albumom tőlük.


De nézzünk ettől jóval kevésbé ismerteket.


Mit tudom én, legyen mondjuk


Winterkalte


Ez valami germán zenekar, nem tudom fejből, rákereshetsz neten, honnan vannak.

Ritmikus zajzenét csinálnak.angol wikin asszem


rythmic noise


stílusnév alatt találsz leírást, és hasonló előadókat.

Ez közelít az undergoround techno stílushoz.


Youtube-on a legtöbb Winterkalte azonos stílusú, úgyhogy nem linkelnék tőlük.


A 80-as évek német underground (underground NDW) stílusűból a

Der Plan, emlékeim szerint egész jó, d elég régen hallgatatm. Ezt a fajta német stílust szeretem.


Pedig nagyon messze áll tőlem a germán kultúra, de ott a művészeik lázadóak a többségi beállítottsággal szemben, ez nagyon érződik a stílusukon, általában.


Persze a 80-as évejkben Németo-ban egész ismert volt a Der Plan, ha nem is volt soha mainstream.


Ahogy anno a magyar újhullámban a KFT-. Az első lemezük stílusát már a mai fiatalok egyáltalán nem ismerik, ritka kivétellel, pedig eszméletlen szövegeik voltak, ráadásul jazz-es, ater rock hangszerhasználattal, hangzással, ami a 4. lemeztől elmúlt, a pop-os, pop-rock-os hangzásba voltak kénytelen átmenni, sajnos.


Az első lemez teljes hosszában itt meghallgatható, de akad rajta egy-két egyszerűbb, lírai dal is (Vonat; Jó'jszakát), meg pl a Telefon c. szám csak egy effekt, kb egy perces, szóval inkább a többi tételt ajánlom, azok elvontak:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLXmEyIOEqVScgPdQg_-ue..


Ajánlom róla elsőként a "Budapesti anzix" c. őrületet:

https://www.youtube.com/watch?v=6tT6pSz4RTU


LEGKÖZELEBB KEVÉSBÉ ISMERTEKET mutatok. ;)

Elsőre nem akartam nagyon elvontat, se alig ismertet... inkább régebbi underground zenét kerestem neked/nektek most. ;)

2017. jún. 26. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:

Na jó, Der Plan-tól is voltak gyengébb alkotások, ezért inkább keretem neked egy számot ,ami stílusa nekem bejön:


- Der Plan - Alte Pizza:

https://www.youtube.com/watch?v=ouYB3Ef2qYI


Valamint szintén német (osztrák?) 80-as évek újhullámbeli underground:


- Palais Schaumburg Telephon (1981):

https://www.youtube.com/watch?v=oHRPCOJIOVQ


(Ha már a KFT is "telefonált" az imént... ;-) )

2017. jún. 26. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:

A Der Paln mindenesetre nem annyira kedvencem, de érdekes zene, van hangulata (a szöveget amúgy nem értem). A pizzás számot véletlenszerűen választottam, hát, közepes szintű, sajátos, de nem nagy eresztés, most már mindegy. :)


Erre a klippjükre se emlékszem.... Az meg, hogy a németek miért lengetnek ír zászlót a 80-as években, nem tudom, valaki majd megfejti a célzást így utólag...


A sorrendben második német undergroundot ajánlom jobban. neked, tehát a

Palais Schaumburg felvételét.

Az nagyon ott van.... post-punk. :)


De legyen mára még egy közepesen ismert előadó, egy magyar, ismét:

tudósok zenekar.

Mostanában zeneileg közelítenek a nullához, disco-paródiáik vannak inkább.


De régen alter-avantgarde hangzással bírtak, Bada Dada és dr Máriás következik:


https://www.youtube.com/watch?v=SCSOEz174ME


És bocs , hogy elírtam pár szót. ;)

Ráadásul kihagy a klavi olykor.

2017. jún. 26. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
Pardon, Bada Dada pont nem énekel itt, és nem is látszik a klipen. dr Máriás "énekel". A hangszerhasználat és a szöveg, ami érdekes benne számomra.
2017. jún. 26. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 A kérdező kommentje:

#11-14

Hűű mennyi miez! ^^


Kezdjük azokkal, amiket már ismerek:

A progresszív rockot szoktam a hip-hop mellett a kedvenc műfajomnak mondani, szóval a Primus nyilván megvan, viszont sose tudtam őket rendesen befogadni. Szerintem az lehet a baj, hogy az idétlen hozzáállásukat nem tudom összeegyeztetni azzal, amit a műfaj általában mond nekem.

...pedig nem mintha bajom lenne normál esetben az idétlenkedéssel zenében. A Tudósokat is ismerem, épp pár napja hallgattuk őket koleszban haverokkal. :D

A KFT is megvan, viszont hogy őszinte legyek, ezzel a korszakukkal nem voltam tisztában. Ez a cucc eléggé más kontextusba helyezi azokat a dalaikat, amiket ismertem már tőlük.


A három germán csoda közül viszont még egyikről sem hallottam még, de zseniálisak!


Fura, hogy a rhythmic noise műfajt valahogy sikerült elkerülnöm, annak ellenére, hogy sima harsh noise-t hallgatok. Avagy... Van Merzbow-nak pár olyan albuma, ahol előfordulnak ritmikus elemek, de azok általában a zaj fölé/alá/mellé helyezett végtelenítve loop-olt hangdarabok formájában vannak jelen, nem magából a zajból készülnek, úgyhogy ez a Winterkälte betöltött egy űrt. :)


Egyik kedvenc zenekarom a Кино, akik eleinte akusztikus alternatív rockot játszottak, aztán átálltak hallgatóbarát, kissé synthpoppos post-punk-ra, viszont a két időszak között volt egy Начальник Камчатки című albumuk, ami tele volt fura ötletekkel, sok helyen a szinti a korabeli játékkonzolok hangzására és dallamvilágára emlékeztet, és a később meghatározóvá vált Кино-féle melankólia helyett az egészet ilyen groteszk, már-már humoros cinizmus itatta át (ha érdekel: https://www.youtube.com/watch?v=INOTCEFGKfU ). Na, arra emlékeztet engem ez a Palais Schaumburg, marhajó!


A Der Plan is tetszik. A zene is jó, a hozzáállásukból meg megint csak az látszik, hogy nem igaz a sztereotípia, miszerint a németeknek nincs humoruk; az igazság az, hogy van nekik, csak az emberiség többsége számára ez a humor teljesen retardált és befogadhatatlan. :D


Ha ezekkel nem lőtted még el az egész tárad, akkor jöhet még... :D

2017. jún. 26. 14:05
 16/28 A kérdező kommentje:
korrekció: Az nem "Начальни 82; Камчатки", hanem "Начальни Камчатки". Gondolom véletlenül az album címével együtt valami kis hivatkozást is kimásoltam Wikipédiáról (emlékezetből sajna nem tudok cirill betűkkel bonyolultabb szavakat írni :D ).
2017. jún. 26. 14:13
 17/28 anonim ***** válasza:

Örülök, hogy tudtam újat mutatni. :) Pedig ezek a maguk korában közismertek voltak. ;) Csak elsőre nem akartam se túl elvontat, se túlságosan ritkaságokat mutatni. Érdekelt a reagálásod, mert abból már sejthetem, mire és mennyire vagy nyitott, ennek mentén tudok mutatni ritkább, elvontabb, és szintén kifejező zenéket mutatni neked/ vagy bárkinek, a továbbiakban.


A Primus dolgot viszont sajnálom. Attól még hogy cinikus szövegvilág jelenik meg Miki-egér hangon, nagyon is kifejező, egyéni a hangszeres zenéjük.


Erős társadalmi kritikát fednek állítólag a szövegeik (keveset értek angolul, de nekem is lejött valamelyest ez), a hangszereik összhangzata is eleve kritikus, ahogy a disznóhangot elektromos bőgőn (vagy micsodán), meg basszer technikával kifejezi Claypool. Meg ahogy ellenpontot vinnyogással a gitáros, a dobos meg eszméletlen sajátos módon funk-izik rá. Legalábbis a 90-es évekbeli albumaikon.


Les Claypool-ért még a jazz zenészek egy része is odavan, és méltán elismerik őt.


Ettől még persze lehet szubjektív érzelem, ami gátol téged a Primus befogadásában, amit megértek, mindenesetre szerettem volna összegezni ezeket róluk. ;)


A KFT így indult 1980 végén, ahogy mutattam, ilyen hangszeres, összhangzatos és szövegbeli stílussal. Elég elvont zenekarként kezdték pályafutásukat. A megjelenésük is egyedi volt, 1984-ig szinte kizárólag kifestett arccal léptek fel.


Csak 1984-től lett (sajnos) felszínes pop-rock zenekar, a hangszeres játékukat tekintve. A szövegeik meg hol szintén slágeresek, hol meg maradtak viszonylag elvontak, és valóban sokatmondóak, de az első két album, az 1982, és 1983-as volt az igazi, kifejező zenéjük, meg az akkoriban cenzúrázott számaik hangszeres játéka és szövegvilága.


Javaslom az egész első albumot meghallgatnod, maga a zenekar tette ingyen hallgathatóvá a youtube-on. A második album is elég kifejező és érdekes, de főleg az első.


A németeknek, osztrákoknak, bajoroknak meg szerintem nincs igazán humora, inkább görcsösek, agresszívek, képmutatóak, alattomosak, többségében.


Azonban a művészeik egy része sokkal emelkedettebb, érződik ez pl az alternatív zenészeik hangszeres önkifejezésében.

(A szövegeikről nem tudok nyilatkozni, nem tudok németül.)


Hamarosan jelentkezem tehát elvontabb, kevésbé ismert, de szintén szerintem kifejező zenékkel (másoktól).

:)

2017. jún. 27. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:

jamendo.com


Ezen az oldalon, a JAmendo-n kizárólag amatőrök töltik fel zenéiket. (Aztán aki később ismertté válik, az más kérdés.)


Itt akartam egy olasz zenészre, sajátos hangzású minimalista rock számai vannak, legalábbis 2 albumát meghallgattam többször is.


A jamendo-n regisztrálni kell már, a teljes használathoz pl albumletöltéshez.


CC liszensz, legális, ingyenes!


Chrome böngészővel lehet belépés nélkül részlegesen használni -ONLINE ZENEHALLGATÁS-, a többi böngészőn régen teszteltem. Esetleg kikísérletezheted, ha gondolod. Vannak persze ramaty mamatőr próbálkozások is fent, de közepesek és kiválóak szintén.


[link]


Ez az olasz pasas zenei oldala.

"zen-nihilistisch"


Innen Chrome böngészővel (meg szerintem Mozillával) online meg lehet hallgatni adott albumok összes számát, de tehát teljes album letöltéséhez regisztráció kell.


A német számcímek ne tévesszenek meg, olasz a pasi.


ÍME A KÉT BIZONYOS ALBUMA, online hallgatható, reg. nékül:


[link]


[link]


CC liszenszes az oldal, tehát legálisan, ingyen letölthetőek a zenék, hiszen amatőrök ilyen liszensszel töltötték fel zenéiket.


________________



bandcamp.com


A Bandcamp viszont sokkal ismertebb zeneletöltős weboldal, itt ami legálisan és ingyen meghallgatható, az az, amikhez lehetővé tették, van, ahol teljes album, van, ahol adott album néhány száma, van, ahol csak pénzért tölthető le album.


Annyiból más még, hogy ide viszonylag ismert zenekarok, előadók is feltöltenek olykor, bár a totál mainstream-ektől még sose láttam, inkább (viszonylag) nagy kiadós ALTER zenészek, meg inkább indie kiadósak, valamint totál ismeretlenek is szoktak ide is, akik otthon, négy fal között, számítógéppel felveszik egyedül a hangszerszólamaikat, vagy garázsukban a zenekarukkal.

2017. jún. 27. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 A kérdező kommentje:

#17

"Pedig ezek a maguk korában közismertek voltak. ;)"

- Jóvanna, az ő korukban én elméletben sem léteztem. :D


Amúgy ja, a Primus dolog totál szubjektív, szóval nincsen semmi bajom a zenekarral, sőt, teljesen látom/hallom a hatásukat, meg hogy mi az appeal-je annak, amit csinálnak, egyszerűen csak valahogy nem jön át. Claypool-t is bírom az alapján, amit tudok róla, + tavalyelőtt asszem közreműködött is egy Death Grips dalon basszussal, azt pl. nagyon bírtam.


Ez a Zen-Nihilistisch cucc is jóféle, nagyon szeretem a legtöbb dolgot, ami nagyon zajos, de nagyon fülbemászó egyben, itt meg mintha konkrétan ez lett volna az elkövető mission statement-je.


A Bandcamp-et nyilván ismerem, találtam is már rá egész jó dolgokra a platformon keresztül, a Tudósok/Alvilág-felfogású elmeháborodott projekteknek is nagyon jó lelőhelye tud lenni. Ezt a másik oldalt még nem vágtam de amint lesz egy kis potya időm, körülnézek rajta.


Amúgy hasra ütés szerű zenefelfedezésre én a Forgotify nevű oldalt szeretem nagyon, ami konkrétan kihány az embernek egy olyan random dal Spotify linkjét, amit kevesebb, mint 1000-szer játszottak le összesen. Ha az embernek van türelme átpörgetni saccperkábé végtelen karácsonyi dalt, meg mexikói mulatóst, akkor elképesztő, hogy mikre lehet akadni.


Kíváncsian várom a folytatást. :)

2017. jún. 28. 22:26
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!