Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Van olyan fémhúros akusztikus...

Van olyan fémhúros akusztikus gitár, ahol a húrok távolsága ugyanannyi, mint a klasszikus gitároknál?

Figyelt kérdés
Amilyen fémhúros akuszitkus gitárok voltak eddig a kezemben, ott közelebb voltak a húrok egymáshoz. Parlour gitáron még nem játszottam, de formára talán az áll legközelebb a klasszikus gitárhoz, legalább is képről nekem az eléggé hasonlít. A húrok távolsága ott milyen szokott lenni? Tud valaki javasolni bármilyen típust, ami fém húros, de a húrtávolság megegyezik a klasszikuséval?

2017. szept. 29. 21:40
 1/2 Mojjo ***** válasza:
55%

A gitárok nyakának szélességét általában a felső nyereg, azaz a szemöldök hosszával szokták mérni, illetve ezt az adatot szokták megadni. Angolul, a gitárok adatlapján "nut width" néven találod meg ezt. Vastagabb nyak, nagyobb húrtávolság - ökölszabályként. Mivel a húrok tényleges távolsága - string spacing - nagyon ritkán van megadva, a nyakszélességet tudjuk csak nézni általában.


A klasszikus gitárok nyaka hagyományosan 52mm széles. A teljes méretű klasszikus gitárok 99%-ának ilyen széles a nyaka. Nagyon ritkán előfordul 50, illetve 48mm is. A fémhúros gitároknak legtöbbször 43mm, kissé ritkábban 45mm, igen ritkán 46mm, vagy 48mm. Igen valószínű, hogy te eddig csak 43mm-essel találkoztál.


A testforma nem mutatja meg egyértelműen a nyakszélességet. Bár a dreadnought gitároknak általában 43mm, van 45mm-es, sőt, 46mm-es is. A parloroknak leginkább 45mm, de találkoztam már 43mm-essel is. (Amúgy egy parlor kisebb testű, mint egy klasszikus gitár. Viszont annyiban hasonlít a klasszikus gitárra, hogy általában - bár nem mindig - a 12. bundál csatlakozik a nyak a testhez, nem a 14.-nél, mint a legtöbb fémhúroson.)


Az a helyzet, hogy a fémhúros gitárnál teljesen más érzete van a húrtávolságoknak, mint a klasszikusnál. Valószínűleg azért, mert a nylonhúrok jóval vastagabbak, mint a fémhúrok, na meg a fémhúros gitárok fogólapja görbült, míg a klasszikusoké lapos. Én legtöbbször klasszikuson játszom. 52mm-es nyakún. Nemrég volt a kezemben egy 48mm-es nyakú, és döbbenetesen, sőt, idegesítően keskenynek tűnt, a húrok túl közel voltak egymáshoz. Ugyanakkor játszottam 48mm széles nyakú fémhúrossal, és nem volt kényelmes. Kicsit sem. Azon idegesítően távolinak tűntek a húrok egymástól. Rossz volt rajta játszani. Ami érdekes, mert 43mm széles nyakú fémhúroson szintén rossz érzés játszanom, pont azért, mert túl keskeny a nyak, túl közel vannak a húrok egymáshoz. De a 48mm, ami nylonoson keskenynek tűnt, fémhúroson már túl széles. Ami optimális _szerintem_ az a 45mm, illetve a 46mm. Furcsa, mert nem olyan nagy az eltérés papíron 43 és 45 között, de ha egy 43mm-es nyakú fémhúros után kézbe veszel egy 45mm-es nyakút, döbbenetes lesz a különbség.


Persze ezek csak az én preferenciáim. Amúgy 48mm-esből amúgy is keveset ismerek, és azok is mind félmillió forint felett vannak. Ha érdekelnek így is, akkor belinkelem a boltot és a gitárokat. 45mm-eset viszont kismillió helyen találni. Ritkább, mint a 43mm-es, de azért nem kuriózum.

2017. szept. 30. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, hasznos volt nagyon! 45mm-est találtam én is, de még nem próbáltam olyat, keresek egy boltot ahol kipróbálhatom. :) Köszi mégegyszer!
2017. okt. 1. 09:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!