Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Valaki leírná az ujjal pengeté...

Valaki leírná az ujjal pengetés alapszabályait?

Figyelt kérdés

Én eddig ösztönösen használtam az ujjaimat, hüvelyket és a mutató ujjat általában, néha az első hármat ha olyan játszottam. De az érdekelne , hogy mi a "hivatalos" technika ilyen téren, hány ujjat kell használni, ilyesmi...


Természetesen gitárról van szó.


2018. febr. 17. 14:40
 1/7 Mojjo ***** válasza:

A "nagykönyv" szerint az E, A és d húrokat, azaz a három legvastagabb húrt a hüvelyk pengeti, míg a maradék hármat a mutató, a középső és a gyűrűs. Sőt, itt-ott azt is olvashatod, hogy a g húrt a mutató, a h húrt a középső, míg az e' húrt a gyűrűs pengeti. Főleg akik akkordokat bontogatnak fémhúros akusztikuson, esetleg elektromoson, azok játszanak így.


Valójában kőbe vésett szabályok nincsenek. Különböző stílusok vannak. A klasszikus gitárosoknál a környező hangoktól függően a hüvelyk lemehet akár a h húrig is. Teszem azt, egy A - e' - d' - e' - A - e' - c' - e' menetnél a vékony e húrt, azaz az e' hangokat a mutatóujj pengeti, még a hüvelyk alternálva pengeti az A és a h húrt - a h húron ugye a d' és c' hangokat, harmadik és első bunnál az A-t pedig üresen. De ugyanúgy felmehet a mutató és a gyűrűs a d és A húrokra is. A kulcs az, hogy más hangszínnel szólal meg egy hang, ha a mutatóval pengetjük és máshogy, ha bármi mással. Így pedig kezünkben van egy erős zenei kifejezőeszköz. Attól függ a pengetés, hogy ezt az eszközt hogyan akarjuk használni, hogyan és mit akarunk hangsúlyozni.


A gyűrűsujjat eltérő mértékben használják az emberek. A fingerstyle gitárosok szoktak rendesen - ők inkább tartják magukat a három mély húrt a hüvelyk pengeti, míg a többit a többi elvhez, mint a klasszikus, vagy flamenco gitárosok. A klasszikus és flamenco gitárosoknál egyénfüggő. Minden idők egyik legnagyobb klasszikus gitárosa, Fernando Sor pl kerülte a gyűrűsujj használatát és ha csak tehette, nem pengetett vele. Van ahol nagyon muszáj - még ő is írt olyan darabokat, ahol szinte kikerülhetetlen -, de ahol nem az, ott a mutatót és középsőt használta, alternálva. Manapság is van, akik ezt a módszert követik - pl én is -, de egyáltalán nem mindenki.


Nem tudom, van-e körmöd, vagy nincs. Eleve köröm nélkül tökmáshogy érünk a húrokhoz, és tökmás pengetési technikákat érdemes használni, mint körömmel. Ez adott esetben kihathat az ujjhasználatra is. Körömmel pengetéshez Andrés Segovia, ujjbeggyel pengetéshez Emilio Pujol írt/tanított sok jó módszert, megközelítést.

2018. febr. 17. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Mojjo ***** válasza:
Sorry a sok elütésért, nem igazán tudok telefonról írni...
2018. febr. 17. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Mojjo ***** válasza:

Visszatérve erre:

A - e' - d' - e' - A - e' - c' - e'


Ezt pengetheted úgy, ahogy fentebb írtam, de kezelheti a h húrt a mutató, míg a vékony e húrt a középső is. Sőt, lehet a h húrt középsővel, a vékony e-t pedig gyűrűssel pengetni. Próbáld ki mindhárom verziót, hallani fogod, mennyire eltérnek. Ha az A és h húrokat felváltva pengeti a hüvelyk, teljesen más hangzást kapsz, mint másik két esetben.


Ha kell tab

-0-0-0-0

--3---1-

--------

--------

0---0---

--------

2018. febr. 17. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Mojjo ***** válasza:
És persze, hogy szétcseszi a GYK a formázást... mindegy, csak ismered tán' a hangokat tab nélkül is :)
2018. febr. 17. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Azt szűrtem le ebből, hogy végül is nem kell túlbonyolítani a dolgot, fontosabb hogy amilyen technikát használok azt biztosan kezeljem, főleg ha nem készülök világkarriert befutni klasszikus gitárosként.

Egyébként elektromos gitáron játszok, és nem körömmel.

2018. febr. 20. 08:46
 6/7 Mojjo ***** válasza:

@5: Teljesen tökéletes a következtetés, amit leszűrtél :)

Próbálgasd minél többféle módon elpengetni ugyanazt és mind a hangzásbeli, mind a játékkomfortbeli különbségeket is látni/hallani fogod.

2018. febr. 20. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Mojjo ***** válasza:

És persze: [link]

:)

2018. febr. 20. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!