Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Ujjal pengetéshez milyen...

Ujjal pengetéshez milyen gitár a legjobb választás a 100000Ft-os árkategóriában?

Figyelt kérdés

Eddig a hasonló kérdéseknél általában a Cortokat javasolták, úgyhogy főként azokat néztem. Találtam egy olyat, hogy GA5FBW NS

[link]


Ez 110ezerft. Vagy más márkáknál van valami amire érdemes figyelni, vagy ebben az árkategóriában tök mindegy? És mivel jobb egy 110 ezres gitár mint egy 60 ezres? Nem nagyon értek hozzá, azért akarok ilyen áron venni mert, ennyiért csak nem lesz selejtes.



2018. nov. 26. 11:35
 1/8 Mojjo ***** válasza:
Mielőtt belevágunk, egy gyors kérdés: kell elektronika neked? Mert egy elektroakusztikust linkeltél? Szóval gyakran játszanál kihangosítva közönségnek, ami ezt indokolja?
2018. nov. 26. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
A beépített elektronikás gitárokon volt kivágás a testen. Meg akár még hasznos is lehet ha felvennék valamit, vagy kipróbálnám rajta az effekteket, phaser, delay, akármi.. Hátha valami passzol hozzá. De egyébként nincs különösebben szükségem rá. Inkább a kivágás miatt. Szükségem van a magasabb hangokra is.
2018. nov. 26. 21:06
 3/8 Mojjo ***** válasza:

Azért pár szóban a témáról:

az akusztikus gitár lelke a fedlapja. A húrok rezgése a hídon keresztül a fedlapnak adódik át, a fedlap rezgése pedig nagyon nagymértékben meghatározza a hangot. Épp ezért annak a milyensége és minősége döntő tényező. Ami nagyon fontos, hogy ne rétegelt, hanem tömör fa legyen, de ebben az árkategóriában ez alap. De tömör fán belül is különféle fafajtákból készíthetik ezt. A leggyakoribbak a fenyő és a cédrus, de egyre népszerűbb a mahagóni is. (És mindegyiknek van még sok fajtája, pl sitka-fenyő, engelmann-fenyő stb stb) Egyik sem jobb, vagy rosszabb a másiknál, csak tök mások. Egy sitka fenyő pl fókuszált, szépen csilingelő, világos hangot ad, míg pl. egy kanadai vöröscédrus vastagabb, húsosabb, sötétebb hangot. Azt egyedül te tudod eldönteni, hogy neked melyik tetszik jobban.

Ujjal pengetésnél előnyös a kisebb test: az ujjunkkal tipikusan kevesebb energiát adunk át a húroknak, mintha pengetővel ütnénk-vernénk azokat, így kevesebb energia adódik át a fedlapnak is, így egy kisebb méretű fedlapot jobban, teljesebben rezgésbe tudunk hozni. Ettől függetlenül egy dreadnought vagy jumbo testű gitárt is lehet ujjal pengetni, de ha van lehetőség rá, érdemes megfontolni a kisebb testméreteket: OM, OOM, parlor, auditorium, concert stb.

A másik fontos szempont a nyak szélessége. Nem vastagsága, szélessége. Az ujjal pengetéshez előnyös, ha kellő távolság van a húrok között, a pengető ujjaknak kényelmesebb lesz úgy. Mivel a húrok egymáshoz viszonyított távolságát a hídnál csak nagyon kevés gyártó tünteti fel (pedig ez lenne az igazán releváns adat), erre leginkább a nyak felső húrvezetőnél (az ún. szemöldöknél) mért szélességéből következtethetünk. Nem 100%-osan biztos módszer, de ez van. Ez a legtöbb fémhúros akusztikusnál 43mm, sokkal ritkábban 45, még ritkábban 46 vagy 48. Ujjal pengetéshez _véleményem szerint_ a 45-46mm széles nyakú gitárok szoktak lenni a legideálisabbak fémhúrosnál. De itt sincs általános recept, bizonyos mértékig ez is szubjektív, kinek mi jön be. Na meg nem egy egyszerű feladat 43mm-től eltérőt találni...


Mindezek figyelembevételével szerintem a legjobb választás kicsit 100 felett, ha nem kell elektronika, a Cort L300VF:

[link]


Ezen kívül a Sigma OOM-1ST, vagy Yamaha FS800 van, amit még érdemes meglesni.

2018. nov. 26. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Mojjo ***** válasza:
A kivágás meg... ha azzal szeretnél gitárt, akkor jóval többet kell alkudni, és igazából kis ujjtornával kivágás nélküli testen is lehet fent matatni. De ha olyat szeretnél... hát... akkor igazából bármelyik tömör fedlapos, neked tetsző gitár ebben az árkategóriában jó lesz. Nem fingerstyle gitár egyik sem ugyan, de azért nem ír fel a rendőr, ha arra akarod használni.
2018. nov. 26. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Mojjo ***** válasza:

Még ezt az Ibanezt is érdemes fontolóra venni:

[link]

2018. nov. 26. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Igen a Cort L300VF-et én is néztem, pont annyiba kerül, mint a GA5F, és úgyanúgy van benne elektronika. Mind kettő 45mm-es nyakú.


Az egyik Adirondack fenyő, a másik vöröscédrus.(grand auditorium testméret kivágással, a másik OM. Talán az OM egy kicsit kisebb, de az sem annyira kicsi.)


Az ibanez amit írtál az sitka fenyő, grand concert(nem tudom, hogy ez nagyobb e mint az OM vagy kisebb) és szintén 45mm nyakú. Azt hiszem ebből a háromból kell választanom. A többi az 43as nyakú, nekem meg elég nagy kezeim vannak, úgyhogy azok azért nem játszanak.

2018. nov. 27. 09:58
 7/8 A kérdező kommentje:
Végül az L300VF-ra esett a választásom. Nem túl nagy, pont megfelel méretre, kinézetre is szvsz a legszebb. Mondjuk a legmagasabb fekvésekben nem fogok vele játszani, de ez van.
2018. nov. 29. 10:46
 8/8 Mojjo ***** válasza:
@7: Szerintem jól döntöttél, grat hozzá! És ne aggódj, kivágás nélküli gitáron is meg lehet tanulni a legfelső fekvésekben is játszani a megfelelő technikával és kellő gyakorlással :)
2018. nov. 29. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!