Kezdőoldal » Tini párkapcsolatok » Szerelem » Megkeresés okozta szorongás...

Figyelem! A Tini párkapcsolatok kategória kérdései 16 éven felüli látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 16 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Megkeresés okozta szorongás ellen mit tudok tenni ami hatékony is?

Figyelt kérdés

Szóval akárhányszor bejött vagy bejön valaki elkezdek szorongani/izgolni amiatt, hogy hogyan tudnám megkeresji őt személyesen, leszólítani őt iskolában vagy online írni neki ilyen céllal illetve ugyanez van nálam az ilyen féle megkeresés esetnel, hogy elrontom és nagyon kisikli/rosszul sül el az egész 17 éves fiúként.


Nincsen semmilyen mentális problémám jelenleg, viszont időnként képes vagyok kicsit körmondatosan és/vagy bonyolultan/nem teljesen egyértelműen fogalmazni ami inkább írásnál jelenik meg, személyes beszélgetésnél ritkábban és akkor is szinte azonnal kijavítom magam, ezzel tisztában vagyok és próbálom ezt a szokásom elhagyni több-kevesebb sikerrel. Illetve képes vagyok időnként hadarni és/vagy nem megfelelően artikulálni ami miatt jártam logopédiai fejlesztésre általános iskolában (+tanulási, olvasási tulajdonságaim is lett fejlesztve és emiatt kaptam plusz idős papírt ami kitart/eltart amíg le nem rakom az éretségit és nem, nem vagyok diszleksziás meg miegyébb, csak igazoltan picit nehezebben tanulok és olvasok) illetve kis koromban jártam mozgásfejlesztőre, de ezt se lehetne megmondani rólam, mert nem látszódik/észrevehető rajtam egyáltalán ezek a felsorolt tulajdonságok és sokszor már úgy kell győzködnöm embereket, hogy ez igaz (azokat is akik évekkel a megismerés után tudják meg).


Viszont nem vagyok a legjobb ismeretlenek/alig ismert emberek irányába amíg nem vagyunk bemutatva egymásnak az alapvetős segítségkérésén és adásán kívül lévén, hogy picit szorongok/izgulok amiatt, hogy ne szúrjam el, de bemutatkozás és picit beszélgetés/megismerés után már könnyen feloldódok és képes vagyok teljesen extrovertáltan viselkedni akkor is ha a "social batterim" lemerült. Ebből adódóan sokan extrovertaltnak hisznek, amit nem bánok lévén, hogy részben igaz, mert ambivertált (introvertált és extrovertált keveréke) vagyok picit az introvertáltság javára.


Szóval az lenne a kérdésem, hogy hogyan tudnék javítani azon, hogy ne izguljak/szorongjak főként párkapcsolati, de baráti keresés/ismerkedés terén az iskolába és azon kívül?

Illetve az alattam lévő kiszemelt lány felé nyitni ez az érzés előjövetele/elnyomása nélkül akiről cak azt tudom, hogy melyik osztályba jár és az egyszeri hosszabb szemkontaktus és több összeszemezés és elnézésen kívül?

Valakinek valami ötlet?



jan. 26. 16:34
 1/6 A kérdező kommentje:

Azt kifelejtettem, hogy pszihológushoz járásnak nem látom értelmét léven, hogy ez csak egy egyszerűbb izgulás/szorongás és pszihológust nem igénylő problémának tartom.

És csak normális, értelmes hozzászólásokat írjatok kérlek amik kapcsolódnak ehez valamilyen szinten.

jan. 26. 16:39
 2/6 anonim ***** válasza:

Pedig ebben is nagyon sokat tud segíteni a pszichológus. A szorongásod ugyanis pszichés folyamatok eredménye, ezek feldolgozása pedig a pszichológus szakmája. Őket képzik ki rá, hogyan tudnak benne segíteni, hogy az ilyen problémákat le tudd küzdeni.

Abban igazad van, hogy ez nem egy nagyon súlyos probléma, nem egy komoly pszichés betegség. De az a kijelentésed, hogy ehhez nincs szükség a pszichológusra olyan, mintha azt mondanád, hogy egy lyukas foggal vagy egy kis fogkővel még nem mennél el a fogorvoshoz, mert ez nem olyan súlyos probléma, amíg még nem okoz őrületes fájdalmat - viszont ha nem sikerül elkezdeni időben kezelni a dolgot, akkor egyre súlyosabbá válik és amikor már igazán gondnak érzed, addigra sokkal nehezebben kezelhetővé válhat.

Nem azzal riogatlak, hogy majd elmebeteg leszel tőle. De az ilyen szorongások egyre rosszabbá válnak, ha nem sikerül megfelelően kezelni őket és akár több dolog is egymásra tud rakódni idővel.


Vannak különféle módszerek és technikák, amikkel a különféle szorongásos problémákon lehet segíteni. Pl. Egyszerűen gyakorold minél többet az idegenekkel beszélgetést, kimondottan keresd a szorongást okozó helyzeteket és ne add fel előbb, mint sikerül az adott helyzetet megoldanod. Ettől egy idő után el fog múlni a szorongásod. Viszont nem árt az ilyen tapasztalat szerzéseket megfelelő szakmai felügyelet mellett csinálni, a megfelelő keretezésben kiértékelni, hogy minden a helyére kerüljön és ne eredményezzen téves, rossz beidegződéseket, önértékelési zavarokat, stb.


Vannak mindenféle önsegítő könyvek, tréningek, online tananyagok és egyebek, de egy szakértő segítő személyre szabott visszajelzései nélkülözhetetlenek, hogy a megfelelő önértékeléssel tudd kezelni a dolgokat.

jan. 28. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
2-es abban egyet értek veled, hogy a pszihológus ebben sokat tudna segíteni az ilyen dolgokon, viszont engem nem visz rá a lélek, hogy rendszeresen, odafigyeléssel és kitartással járjak ilyen foglalkozásra szakemberhez és célirányosan, mert képes vagyok arra jó értelembe véve, hogy másra koncentráljak iskola utáni szabadidőmben amely még nem elég elterelőek ahoz, hogy ne legyek képes arra amit csinálok és problémákba ütközzek ezügyben, de ahoz már elég tud lenni, hogy ne tudjak megfelelően figyelni az ilyen foglalkozáson egy mentálisan fáraszzóbb iskola után késő délután/kora este.
jan. 28. 20:31
 4/6 anonim ***** válasza:

Nekem üres kifogásnak tűnik, amit mondatokra tagolás nélkül ideírtál, de nekem nem tartozol elszámolással. A te életed, a te problémád, azt kezdesz vele, amit te akarsz.


A pszichológus a könnyebb, gyorsabb, eredményesebb út a problémád megoldásához, mert egy szakember célirányosan és hozzáértéssel segít benne, hogy a megfelelő dolgokat csináld, ellenőrzi a fejlődésed, ösztönöz, motivál, terel a helyes irányba. Bármi mást próbálsz helyette, az lassabb, időigényesebb, nehézkesebb lesz és bizonytalan, hogy mennyire lesz eredményes.


Ha a pszichológusra nincs energiád, időd, kedved, elszántságod, vagy akármi másod, akkor miért gondolod, hogy egyedül, módszertan, szaktudás, külső segítség, támogatás és támpontok nélkül haladva, a saját megoldásod keresgélve inkább lesz majd kitartásod, időd, energiád, bármi másod dolgozni rajta, hogy eredményeket érj el? Nem lehetetlen, csak lényegesen kisebb a siker esélye.


A te döntésed, hogy mennyit akarsz vele küzdeni. Viszont egy mondás szerint, ha ki akarsz jutni a gödörből, akkor érdemes azzal kezdeni, hogy abbahagyod az ásást...


Minden esetre sok sikert és kitartást hozzá! Próbálj meg önsegítő könyveket, egyéb szakmai anyagokat találni hozzá. Attól, hogy a személyre szabott segítséget nem veszed igénybe, még érdemes a szakemberek részéről passzívan elérhető (általuk már leírt, elmondott, közzétett) gondolatokat használni. Nagyon sok pszichológiai könyv, előadás, különféle tréningek elérhetők. Keresgélj, hogy miből tudsz segítséget, támpontokat meríteni.


Ez például lehet egy jó kezdés - sajnos magyar felirat csak automatikus fordítással van hozzá:

https://www.youtube.com/watch?v=-vZXgApsPCQ

jan. 29. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Menj oda bárkihez (kb.), aki nem jön be, és kérdezd meg, hogy merre van a legközelebbi kajálda, nem vagy ismerős arrafelé. Vagy a posta, stb. Ruhaüzlet, mondasz valami márkát, úgy emlékszel, hogy erre volt, de most nem találod.


Szóval ilyen súlytalan dolgot kérdezz, eldumálgattok, hogy tudja, erre-arra, nem tudja, és kész. És ha százszor ezt megcsinálod, már nem vagy sokkal kevésbé fogsz szorongani annál, aki ténylegesen be is jön.

jan. 29. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

4-es és 5-ös köszönöm szépen.

Esetleg van vmi szorongás elleni technikás könyv amit tudtok ajánlani esetleg?

jan. 29. 14:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!